26.6.1977
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 1977

1 Haziran 1977

Yüksek Komuta Konseyi'nin, Genel Kurmay Başkanı OrgeneralSemih Sancar başkanlığında yaptığı toplantıdan sonra yapılan açıklamada; Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Namık Kemal Ersun'unemekli olmasıyla bu göreve, yeni atama yapılıncaya kadar 1. OrduKomutanı Orgeneral Adnan Ersöz'ün vekalet edeceği açıklandı.

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Çankırı mitinginde yaptığı konuşmada Komünizmin yolunun sosyal adaletsizliğin ve faşizmin doğurduğu tepkilerle açıldığını öne sürdü ve «CHP, Türkiye'debir demokratik halk hareketini başlatmıştır. 5 Haziran seçimleriylebu, halk iktidarına dönüşecektir» dedi.

2- AP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demire l Taksimmitinginde yaptığı konuşmada CHP'ye çattı. Demirel, son 3 gün sözüyle anlatmak istediğimi Ecevit'in zekâsı anlamaya yetmedi» dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Erzurum ve Erzincan'da düzenlediği açıkhava toplantılarında AP ve CHP'yi eleştirerek, partisi sayesinde Erzurum'da sanayi patlaması olduğunu iddia

4- MHP Genel Başkanı Türkeş, İstanbul'da partisinin düzenlediği açıkhava toplantısında CHP'yi eleştirerek, «DİSK'in seçimlerde CHP'yi destekleyeceğini» hatırlattı ve «Bu destek neyin karşılığıdır» dedi.

5- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Tomarza ve Pınarbaşıilçelerrinde yaptığı konuşmalarda, «CGP, Türkiye'nin en yapıcı endürüst partisidir» dedi.

6- TİP Genel Başkanı Behice Boran, Bursa'da düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada «TİP iktidara aday değil, ama Meclis'egirip denetim görevi yapacak» dedi.

7- Kanlı 1 Mayıs mitingi ile ilgili olarak 98 sanık hakkında, AğırCeza Mahkemesinde dava açıldı.

8- TPO’nun bir süre önce Diyarbakır ile Siirt-Bitlis sınırında başlattığı iki petrol sondajının olumlu sonuçlar verdiği, bu kuyulardaniyi kalite ham petrol çıkmaya başladığı bildirildi.

9- İs Bankası' nda 17.bin personel için toplusözleşme imzalandı.

10-Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

11- Kıbrıs sorununa barışçı bir çözüm getirmek için sürdürülen toplumlararası görüşmelerin, lefkoşe’deki yeşil hat bölgesinde barış gücünün kontrolündeki Ledra Palas’ta K.T.F.D. temsilcisi, Ümit Süleyman Onan ile Rum temsilcisi Tasos Papodopulos arasında yapılacağı açıklandı.

12- Türkiye ile Yunanistan heyetleri arasındaki kıta sahanlığı görüşmeleri Paris’teki Yunan elçiliğinde başladı.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı Amerika ile Küba araında ilişkilerin normale döndürülmesi için görüşmeler yapıldığını ve iki ülkenin pek yakında, birbirlerinin başkentine diplomatik temsilci atamayı tasarladıklarını açıkladı.

14- BM Genel Sekreteri Waldheim “Rodezya birlikleri mozanbik’ten derhal çekilmelidir” dedi.

15- Batı Almanya’nın Trier kentinde düzenlenen Sosyalist Enternasyonel’in son toplantısında Marksist görüşlerin çağımızda artık geçerli olmadığı sonucuna vardı.

2 Haziran 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk Saat 10:30’da İçişleri ve Ulaştırma Bakanlarını kabul ederek seçim güvenliği kkonusunda ayrıntılı bilgi aldı.

2- Başbakan Süleyman Demirel Genelkurmay Başkanlığı ve MİT Müsteşarlığına gönderdiği bir yazıda, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit’e İstanbul Taksim alanında düzenlenecek miting sırasında Sheraton Oteli’nin üst katındaki bir odadan uzun menzilli ve dürbünlü bir silahla, ateş edileceğinin haber alındığını bildirerek gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

3- Ecevit öldürülme tehdidine rağmen Taksim mitingini yapacağını belirterek “Benim 5 Hazirana kadar yaşayıp yaşamamam önemli değil... Önemli olan Demokrasinin yaşamasıdır” dedi.

Demirel ise bu ihbarların her zaman yapıldığını, Ecevet’in bunu açıklamasının gerekli olmadığını belirtti.

4- Milli Birlik Grubu seçimleri tehlikeye dürüşecek tertipler içinsorumluları yeniden uyarmayı görev bildiklerini açıkladı.

5- Yüksek Seçim Kurulunun seçim güvenliği konusunda yayınladığı bildiride, «Türkiye Cumhuriyeti devletinin, güveni sağlamadakendi gücü dışındaki hiç bir yardımcıya ihtiyacı yoktur» denildi.

6- AP Genel Başkanı Demirel, Zonguldak'ta yaptığı konuşmada«CHP, köykentle köylüyü devletin kölesi yapacaktır, MSP ise bugünekadar sadece ciddiyetten mahrum olduğunu gösterebildi» dedi.

7- MHP Genel Başkanı Türkeş, Adana'da yaptığı konuşmada,«Ecevit'ten hesap soracağız, Türkiye bir bunalımlar ülkesi görünümündedir» dedi.

8- DP Genel Başkanı Bozbeyli, İstanbul'da bir kapalı salon toplantısında yaptığı konuşmada «AP'nin üst kademesi kuru kalabalıktır, CHP'nin ekonomik anlayışı ise kısırdır» dedi.

9- Yurdumuzda iş ve işçi Bulma Kurumuna baş vuran işsizyısı 166 bin 'kişiyi aşarken, İş ve İşçi Bulma Kurumu, Mart ayında20950 kişiyi işe yerleştirdi.

10- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başbakan Yardımcısı Vedat Çelik, Güvenlik Konseyinde Kıbrıs konusunda yapılacak görüşmelerekatılmak üzere New York'a hareket etti.

11- Paris'te çalışmalarını sürdürmekte olan kuzey-güney diyeloğunda, delegeler, enerji konusunda anlaşmaya varamadılar. Gelişme yolundaki 19 ülke, sanayileşmiş 8 ülkeye bir «Ültimatom» vererek enerji konusunda BM çerçevesi içinde danışma yapılması ilkeşi kabul edilmediği takdirde konferansı «başarısızlığa uğramış»sayacaklarını bildirdiler.

12- Etyopya ile Somali arasındaki ilişkiler gerginleşirken, Somali, Sovyetler Birliğinin Etyopya'ya yoptığı silah yardımını kesmesinistedi.

13- Mozambik sınırından 100 km. kadar içeri giren Rodezya birilkleri, mozambi'k kuvvetleri tarafından geri püskürtüldü. ABDSovyetler. Rodezya'nın Mozambik'e yaptığı saldırıyı kınadı.

3 Haziran 1977

_ Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, önceki gün emekliye ayrılanKara kuvvetleri Komutanı Org. Namık Kemal Ersun'a bir teşekkürmektubu gönderdi.

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ecevit'e yapılacak suikastteşebbüsü ile ilgili olarak verdiği demeçte, «Maksadım Taksim»deki CHP mitingine vatandaşın gelmemesini sağlamak olsaydı, gizli mektup yazmak yerine haberi ben açıklardım» dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Taksim Alanfnda yaptığıkonuşmada «Halk, düzeni değiştirme kararı verdi... Ben durursambeni aşar» dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Konya açıkhavatoplantısında yaptığı konuşmada CHP ve AP'ye çattı, «AP ve CHPsuikast tertibi oyunlarıyla gene boş lafla oyalanıyorlar» dedi.

4- MHP Genel Başkanı Türkeş, seçim kampanyası için gittiğiAdana'dan dönüşünde, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı basın toplantısında, «Çok sayıda mükerrer oy verilirse seçim şaibeli olur» dedi.

5- Bulgaristan'dan Etiopya'ya makina aksamı götürdüğü bildirilen Kıbrıs'ın Rum kesimine ait «Vasoula» adlı gemi şüpheli görülerek arandı. Aramayı yapan Büyükdere Gümrük Muhafaza Müdürlüğüne bağlı ekipler, 100 milyon lira değerinde silah ve cephane buldular.

6- AP Samsun Senatörü Bahri Cömert AP'den, MSP ManisaMilletvekili Gündüz Seviigen'de MSP'den istifa etti.

7- MESS Genel Başkanı Şükrü Er «DİSK, işçileri tehlikeli oyunlarm fedaisi yaptı» dedi.

8- İstanbul ve Ankara'da, Akbank ve İş Bankasına ait iki şubesoyuldu.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında17 kişi öldü, 8 kişi yaralandı

10- Türkiye Futbol liginin tamamlanmasıyla, Trabzonspor şampiyon olurken, Giresunspor ve Göztepe küme düştü. Sonuçlar : Trabzonspor 0 – Zonguldakspor 0, Adanaspor 2 – Bursaspor 0, F.Bahçe 2 – Altay 1, Orduspor 2 – Göztepe 1, Eskişehir 3 Giresunspor 2, Mersin İdmanyurdu 2 – Beşiktaş 0, Boluspor 1 Samsunspor 1.

11- Üç gün süren Ege kıta sahanlığının sınırlandırılmasına ilişkin Türk-Yunan görüşmeleri, tarafların “yeniden toplanma kararı” ile son buldu.

12- Fransa’nın Strasbourg kentinde, Türk işçilerinin de bulunduğu bir greve polisin saldırması sonucu, 6’sı Türk olmak üzere 7 şçi ve 10 polis yaralandı.

13- A.B.D Başkanı Jimmy Carter İren ve Pakistan’a uçak satışlarını durdurdu.

14-Sovyetler Birliğinin, kamu tartışmasına açılacak olan kişisel hak ve özgürlükleri, Sovyet Sosyalist sistemini hedeflemedikçe sınırsız şekilde genişleten yeni anayasa taslağının bazı bölümleri Novosti Resmi Ajansı tarafından açıklandı.

4 Haziran 1977

1- Seçim için sıkı güvenlik tedbirleri alan İçişleri Bakanlığı, Valiliklere son seçim genelgesini gönderdi ve alınan tedbirlerin son kez gözden geçirilmesini, aksayan durumlarda Ankara’dan acil yardım istenmesini bildirdi.

2- Adalet Bakanı Zeyyat Baykara, yaptığı Radyo –Tv konuşmasında, “sandık ve oy güvenliği için insan aklının düşünebileceği her tedbirin en ince ayrıntılarına varıncaya kadar alındığını” bildirdi.

3- Yüksek Seçim Kurulu, “Seçmenlerin 5 Haziran’da oylarını güvenlik içinde kullanmalrı için,yetkililerin tüm tedbirleri aldığını, bu konuda hiçbir kaygı ve kuşkuya düşülmemesi gerektiğini” bir bilddiri ile kamuoyuna açıkladı.

4- Seçim propaganda kampanyası sona erdi.

5- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü, 18 kişi yaralandı.

6- Emekli 200 Yunan Generali, yaptıkları ortak açıklamada “ Türkiye vatanımızı tehdir ediyor” iddiasında bulundu.

7- Sovyetler Birliği’nin resmi haber ajansı TASS’a göre, Hindistan’da 200 bin kişi sellerden öldü.

İngiliz petrol şirketi BP, ürünlerinin satışı için 39 milyon lira rüşvet dağıttığını kabul etti.

8- Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda, işkence görenlerin ruhi yönden arızalandığı açıklandı.

9- Küba Hükümeti.10 ABD yurttaşını serbest bırakacağını açıkladı.

10- Fas'ta genel seçimleri Kralcı bağımsız adaylar büyük çoğunlukla kazandı.

5 Haziran 1977

1- Tüm Türkiye'de yurttaşlar, saat 8.00-17.00 arasında, MilletMeclisinin 450 ve Cumhuriyet Senatosunun 50 üyesinin seçimi içinoy kullandılar. Seçimlere katılma oranının yüksek olduğu bildirildi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, «New York Times» gazetesinin bugünkü sayısında Amerikan halkına yönelik «özel bir mesaj»yayınlattı. Başbakan mesajında, iki ülke arasındaki bağların ambargo yüzünden ciddi biçimde etkilendiğini belirtti.

3- İçişleri Bakanı Sabahattin Özbek yaptığı açıklamada 1977seçimlerinin şimdiye kadar yapılanların en olaysızı olduğunu söyledi.Bunun yanında 8 ilde çıkan olaylarda 1 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

4- Ankara'da THKO'ya bağlı oldukları bildirilen 6 kişi yakalandı.

5- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında7 kişi öldü, 18 kişi yaralandı.

6- Kıbrıs Demokratik Birliği lideri Glafkos Klerides, Kıbrıs Rumyöneticilerinin, kendisinin Başpiskopos Makarios'a karşı düzenlenendarbe girişimlerine katıldığı yolundaki suçlamalarını reddetti.

7- İtalya Dışişleri Bakanı Arnalda Forlani'nin Yugoslavya gezisinde, Yugoslav yöneticileri ile Akdeniz'deki durumu ve Kıbrıs sorununu da ele alacağı bildirildi.

8- Porto Riko'nun bağımsızlığını isteyen Porto Rikoluların önceki gün yaptıkları gösteriler sırasında iki kişinin öldüğü bildirildi.

6 Haziran 1977

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, yerli ve yabancı gazetecilerin katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Ecevit, tek başına güvenoyu alacak bir hükümet kurabileceklerini belirttikten sonra, seçim sonuçlarına, iç ve dış politik konulara değindi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, seçim .sonuçları ile ilgili, görüşlerini açıklarken, yeni bir koalisyon devrinin başladığınısöyledi ve «erken seçim yine hükümet çıkarmadı, siyasi iktidar yineortada kaldı» dedi.

3- Milliyet Gazetesine bir demeç veren MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, «1 milyon oy aldığımızı tahmin ediyorum» dedi.

4- DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyii, «DP'nin ağır yenilgisi,tek parti iktidarı isteğinden doğdu» dedi.

5- CHP Genel Sekreteri Orhan Eyüboğlu, CHP örgütüne yolladığı genelgede, taşkınlık yapılmamasını istedi.

6- Ambarlı Santralında saat 03'de oluşan 3 patlama sonucunda, santralın 3 enerji kazanından ikisi ağır ağır hasar gördü, dahasonra 2. kazanın da devreden çıkması ile başta İstanbul olmak üzereTürkiye'nin büyük bir bölümü 4 saat karanlıkta kaldı.

7- Ankara'da, TRT'nin seçim yayını gösterilerle protesto edildi.

8- AP Şişli İlçe Merkezi binası taşlandı ve Üsküdar'da bir grupCHP'linin üstüne ateş açıldı.

9- Bursa'da Renault ve Mako tesislerinde açık irade beyanını,DİSK'e bağlı Maden-İş kazandı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında11 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

11- Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş, İstanbulBoğazında yakalanan silah yüklü Kıbrıs - Rum kesimi bandıralı gemi olaymiri; Makarios'un uzun süreli mücadele politikası ile bağdaştığını söyledi.

12- İngiliz Uluslar Topluluğu Konferansına katılmak üzere Londra'ya gideri Başpiskopos Makarios, Konferansta Kıbrıs sorununun da ele alınacağını doğruladı.

13- Uluslararası Basın Enstitüsünün (IPI) Başkanı Olof Wahlagren “Dünyanın büyük bir kısmında basın özgürlüğünün karşı karşıyaöldüğü tehlikeler büyürken, bazı ülkelerde de butlun aksi bir gelişmegörülmemektedir” dedi.

14- İngiliz Uluslar Topluluğu Konferansına katılmak üzere Londra'da bulunduğu sırada devrilen Seyşel Adaları Devlet Başkanı James Manoham darbenin Hint Okyanusunu denetimi altına almakisteyen Sovyetler Birliğinin yardımıyla düzenlendiğini ileri sürdü.

15- Yunanistan Çekostavakya ile ulaşım ve kültür anlaşması imzaladı.

16- Çin basını, Pekin’i ziyaret eden Sudan Devlet Başkanı Numeyri’yi Sovyetler Birliğine karşı tutumundan dolayı övücü yayın yaptı.

17-İsrail İşçi Partisi Merkez, Komitesi, Parti Başkanlığına ye Mu halefet liderliğine Simon Peres’i oy birliği ile seçti.

18- İspanya'da 15 Haziran'da yapılacak genel seçimlerin tgrihiyaklaştıkça şiddet olaylarının gittikçe arttırıldığı bildirildi.

7 Haziran 1977

1- Başbakan Süleyman De'mtreİ, «Türkiye'de kimsenin kendi kendini Başbakan ilân edemeyeceğini ve milletten almadığı gücükullanamayacağını»,bildirdi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Eçevit, kes'frı sonuçların alınıp,kendisine Cumhurbaşkanı tarafından başbakanlık görevinin veril-

mesinden sonra, partisinin hükümeti kurmaya talip olduğunu söyledi.

3- İçişleri Bakanı Sabahattin Özbek, 5 Haziran seçimleri konusunda verdiği demeçte, seçimlerin olaysız, sakin ve güvenlik içinde sonuçlanmış olmasından duyduğu memnunluğu belirtti.

4- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, seçim sonuç-

larına gölge düşürecek en ufak bir olayın sözkonusu olmadığını bildirdi.

5- CGP Genel Bgşkanı Turhan Feyzioğlu partisinin, CHP'nin kuracağı bir hükümeti destekleyip desteklememesi konusunda, «önceCHP tavrını ortaya koysun» dedi.

6- DP’nin seçilen tek milletvekili Faruk Sükan, “Demirel nasıl kurduysa CHP’de öyle kuracaktır” dedi.

7- Seçim ve hükümet sorunuyla ilgili olarak Milliyet Gazetesine görüşlerini açıklayan işadamı Vehbi Koç. “Hükümeti CHP’nin kurması yararlı olur” derken, Hür Teşebbüs Konseyi Başkanı Halit Narin ise “tahmin ettiğim gibi, iki büyük parti, 400 milletvekilliğini araları koalisyon hazırlığında” dedi.

8- Tekirdağ'da TÖB-DER binası, İzmir'de AP Gençlik Kolları Lokali saldırıya uğradı.

9- İş Bankası'nın İstanbul Acıbadem şubesinden silah zoruyla500 bin lira ile veznedarın tabancasını alan 5 soyguncu izlerini kaybettirdiler.

10- Ege Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. İbrahim Bilgehan seçildi.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında15 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

12- ABD Başkanı Jimmy Carter, Sovyetler Birliği'ni Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı'nın sonunda yayınlanan Helsinki anlaşmasının insan haklarına ilişkin bölümünü «sulandırmakla» suçladı.

13- Londra'ya Dünyanın dört bucağından gelmeye başlayan hükümet başkanları, üyesi oldukları «Commonvvealth» (İngiliz UluslarTopluluğu) Klübünün sorunlarını görüşmek için toplanacak'ar.

Öte yandan İngiltere Kraliçesi Elizabeth H'nin tahta çıkışının25. yıldönümü törenlerini 2 milyon turistin izlediği bildirildi.

14- Commenwealt konferansına katılmak için Avrupa'ya hareketeden İdi Amin'in uçağına Avrupa ülkeleri iniş izni vermedi.

15- The New York Times gazetesine göre, Carter hükümeti, Güney Kore'deki Amerikan askerlerini 1978 yılının sonuna dek çekeceğini Japonya ve Güney Kore'ye bildirdi.

16- Fransa'da bir grev gözcüsünün öldürülmesi, ülke çapındasert protestolara yol açtı.

17- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, sabotajcıların görüldükleri yerde vurulmaları için emir verdi.

18- Seyşel takım adalarında yapılan darbeden sonra, yönetiminbaşına geçen France Albert Rene, yeni anayasa hazırlanıncaya kadr, ülkeyi yasa niteliğindeki kararnamelerle yöneteceğini açıkladı.

8 Haziran 1977

1- Yüksek Seçim Kurulu'nun, resmi olmayan sonuçlara dayanarak yaptığı açıklamalara göre, 5 Haziran'da yapılan milletvekili seçimlerinde partilerin çıkardıkları milletvekili sayısı şöyle açıklandı :CHP: 213, AP:189, MSP : 24, MHP : 16 CGP : 3, DP:1, Bağımsız : 4

Cumhuriyet Senatosu üçte bir yenileme seçimlerinde de sonuçlar; CHP : 28, AP : 21, MSP : 1 olarak belirlendi.

2- Başbakan Süleyman Demirel yaptığı basın toplantısında, seçim sonuçlarını yorumlayarak; milletin iktidarı sola teslim etmediğini, kimsenin tekbaşına iktidara gelemediğini ve yeniden koalisyonlara gidileceğini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı basın toplantısında, «Bu aşamada herkes ve her parti için, koalisyondan daha yararlı dayanışma ve işbirliği yöntemleri bulunabileceği kanısındayım» dedi. Ecevit, önce tek parti iktidarını, sonra da koalisyonu deneyeceklerini belirtti.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan düzenlediği basıntoplantısında CHP - AP Hükümeti önerip, MSP'nin ana muhalefettekalmasını savundu.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Ankara'da, MilletPartisi eski Genel Başkanı Osman Bölükbaşı ile iki saat süren birgörüşme yaptı.

6- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri bir açıklama yaparak, seçim öncesinde bazı kişilerin şeker stoku yaptıklarının saptandığını, bu kişiler hakkında en kısa zamanda yasal soruşturmayagidileceğini bildirdiler.

7- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Ankara'da verdiği demeçte «Hiçbir hükümete girmeyi düşünmüyoruz» dedi.

8- DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli, «Seçimlerde müfrit düşüncelere itibar edilmediğini» söyledi.

9- Ankara Valisi Durmuş Yalçın, seçimlerde güvenliği sağlayantakdirname verdi.

10- ODTÜ Öğrenci temsilcisi, okul girişinde güvenlik kuvvetleriyle meydana gelen olay sırasında öldürüldü.

11- Türk Ticaret Bankası İstanbul Şirinevler Şubesi, kimliği meçhul kişilerce soyuldu. Soyguncular banka müdürünü omuzundan yaraladılar.

12- Adanademirspor Galatasaray ile berabere kalınca Göztepe, Türkiye ikinci ligine düştü.Başbakanlık kupası ise, Fenerbahçeyi 2 – 1 yenen Beşiktaş 4 kez kazandı.

13- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 20 kişi öldü, 32 kişi yaralandı.

14- K.T.F.D. Başkanı Rauf Denktaş, İngiliz Uluslar T Zirve Toplantısında Kıbrıs Türk Temsilcilerinin gıyabında kabul edilecek bir kararın Türk toplumu ile K.T.F.D’yi bağlamayacağını açıkladı.

15- Emekli Yunan Generalleri’nin Türk - Yunan savaşı tehlikesine karşı ulusal birliğin sağlanması çağrısında bulunan bir bildiri yayınlamaları, Yunanistan’da iktidar ve muhalefet saflarında tepkilerle yol açtı ve bildiri, tahrik edici olarak nitelendirildi.

16- BBC Radyosu’nun bir haberine göre, Sovyetler Birliği, Başkan Carter’in Moskovayı insan hakları konusunda suçlamasını sert bir şekilde kınadı.

17- Uluslararası İnsan Hakları Birliği, Birleşmiş Milletlerin Gine’de insan haklarının çiğnenmesi konusunda soruşturma açmasını istedi.

18- Şili’de askeri cuntanın Başkanı General Augusto Pinochet, Şili’de daha bir çok yıl seçim yapılamayacağını söyledi.

19- İtalya’da kürtaj yasağını kaldıran yasa tasarısı, Senetoda iki oy farkıyla rededildi.

9 Haziran 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’le görüştükten sonra, bir demeç veren Başbakan Süleyman Demirel, Türkiye’de siyasetin, bugün solculuk ve milliyetçilik diye ikiye ayrıldığını,aklıselimin memleketi uzun süre hükümetsiz bırakmaktan kurtaracağını belirtti.

2- CHP Genel yönetim kurulu, hükümet ve diyer konularda Genel Başkan Bülent Ecevit’ tam yetki verdi.

3- CGP Yönetim kurulunda bir konuşma yapan Genel Başkan Turhan Feyzioğlu, yurt çıkarlarına göre hareket edeceğini söyledi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş en uygun hükümetin AP, MSP, MHP koalisyonu olduğunu belirtti.

5- Milletler arası ikinci Siret-i Nebi konferansı, Sheraton Oteli konferans salonunda Başbakan yardımcısı Necmettin Erbakan’ın konuşmasıyla çalışmalarına başladı.Konferansa 11 müslüman ülkeden 125 temsilci katılıyor.

6- MSP Milletvekili Korkut Özal, CHP İle Koalisyonistediği yolundaki haberleri yalanladı.

7- Bankalar Birliği, banka soygunlarına karşı alınacak önlemlerkonusunda İstanbul'da çalışmalara başladı.

8-İstanbul Tabip Odası Başkanı, Maden İş kolunda MESS'e karŞi sürdürülen grevi desteklediklerini bildirdi.

9- Gölcük Adliyesi'ne giren kimliği belirlenemeyen kişiler, emanet odasından yüzlerce silah ve mermi çaldı. Öte yandan, Ankara'dapolisin yaptığı aramalarda 7 tabanca bulundu, 5 öğrenci gözaltınaalındı.

10- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında9 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

11- Ermeni oldukları sanılan iki caninin kurşunlarına hedef olarak ağır şekilde yaralanan Vatikan Büyükelçimiz Tana Carım, kaldırıldığı hastahanede dört saatlik bir amaliyattan sonra öldü.

12- Kıbrıs Rum Yönetimi başkanı başpiskopos Makarios, Londra'daki İngiliz Uluslar Topluluğu Konferansındaki konuşmasında,Kıbrıs'taki durumun çok nazik olduğunu ve dünya barışı için cidditehlikeler taşıdığını öne sürdü ve «Türkiye'den yapıcı anlayış bekliyoruz» dedi.

13- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kurt VValdheim Kıbrıs Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılması için, Güvenlik Konseyi'negönderdiği raporda, adada ateşkesin bozulması olasılığının az olduğunu, fakat Kıbrıs'ın Kuzey kesiminde kalmış olan Rumların durumlarının endişe verici olmakta devam ettiğini ileri sürdü.

14- Türkiye'nin borçlarını ödeyemediği konusunda çıkan haberlerüzerine, Japon Ticaret Bakanlığı, «Türkiye İle ihracat-ithalat ilişkileri devam edecek» dedi.

15- Moskova'ya gelen Mısır Dışişleri Bakanı ismail Fehmi, ülkesi ile Sovyetler Birliği arasındaki ilişkilerin normale dönmesi içinSovyet yetkilileriyle görüşmelerine başladı.

16- Küba Başkanı Fidel Castro, ülkesinde 2-3 bin siyasal tutuklubulunduğunu söyledi.

10 Haziran 1977

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında, Türkiye'nin içinde bulunduğu zor koşullara değinerek «Devlete ve millete karşı sorumluluğunu bilen herkes partibağım aşan sorumlulukla hükümet çözümü için her fedakârlığı göstermelidir» dedi.

2- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yapılan bir açıklamada,«Piyasanın kâğıt ihtiyacmrn karşılanması için her türlü tedbirin alındığı» bildirildi.

3- Karadeniz'den gelerek Marmara denizini geçmek isteyensibir Sovyet gemisi yoğun sis nedeniyle Cubuklu'da karaya oturdu.

4- İstanbul Sanayi Odasının 25. Kuruluş Yıldönümü törenle kut.ıjlandı. İhracatta başarı gösteren sanayicilere de ödülleri dağıtıldı.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında

19 kişi öldü, 27 kişi yaralandı.

6- Kıbrıs Rum yönetimi Lideri Başpiskopos Makarios Belgrad'da|çıkan bir gazeteye verdiği demeçte, Kıbrıs sorununun süratle çözülmesi şansını çok zayıf gördüğünü belirtti.

K.T.F.D. Başkanı Rauf Denktaş, Makarios'un İngiliz Uluslar Topjjluluğu Toplantısında Türk toplumu adına yaptığı konuşmayı samimi«yetsizlik örneği olarak niteledi.

7- İsrail'de, hükümeti kurma görevi verilen Likud Partisi, ülkeIpeki en tutucu parti olarak bilinen Agudat Partisi ile anlaşarak 120üyeli parlamentoda 61 sandalye ile çoğunluğu sağlamayı başardı.

8- Belçika'da yapılan seçimlerden sonra yeniden BaşbakanTindemans tarafından kurulan dört partili koalisyon hükümeti, güvenoyu aldı.

9- Mısır Dışişleri Bakcnı İsmail Fehmi ile Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko arasında iki ülkenin kötüleşen ilişkilerinionarmayı amaçlayan görüşmeler Moskova'da başladı.

10- İspanyol hükümeti gönüllü olarak sürgüne gitmeyi kabuleden tutuklu dokuz Bask Milliyetçisini serbest bıraktı.

11- Molukalı tedhişçilerin Assen yakınlarında bir trende rehintuttukları 51 yoicu, kurtarılmaları için Hollanda Hükümetinden yardımistediler.

12- Atina'ya on saatlik resmi bir ziyarette bulunan Hollanda Dışişleri Bakanı Van Der Stoel «Yunanistan Ortak Pazarın onuncu ortağı olacaktır. Ortadaki problemler aşılmayacak kadar zor değildir»dedi.

13- Pakistan Başbakanı Zülfikâr Ali Butto parlementöda yaptığıkonuşmada «ABD ile onurlu bir dostluk kurmağa hazırız» dedi.

11 Haziran 1977

1- 5 Haziran 1977 seçimlerinden sonra AP Ortak Grubu Meclis'te toplanarak yeni üyeler birbirleriyle tanıştırıldı.

2- Cumhuriyetçi Güven Partisi Genel Başkanı Turhan Feyzioğludüzenlediği basın toplantısında, «AP ile CHP arasında bir 'diyalogkurulmalıdır» dedi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Verem Savaşı Genel Müdür Vekili Dr. Rebii Tuzun, tedavi edildiği Ankara Numune Hastahanesinde öldü.

4- Uluslararası Yunus Emre Semineri yapıldı. Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak seminere Türk dili konusunda bir büdiri sundu.

5- Şili'de General Pinochet Başkanlığındaki askeri bir cuntanın, ülkenin seçimle iş başına gelen Marksist Devlet Başkanı Salvador Allende'yi öldürüp iktidarı ele geçirmesinden sonra binlerce siyasal tutukluyu kapattığı yüzer cezaevi gemisi «La Esmeralda» Antalya'ya geldi.

6- Türkiye Kızılay Derneğinin 109. Kuruluş Yıldönümü yurdunçeşitli yerlerinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

7- Altmışyedi ton silah ve cephane iie yakalanan «Üasoulo» adlı Kıbrıs Rum gemisinin beş mürettebatı tutuklandı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında14 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

9- Kıbrıs konusunda BM Güvenlik Konseyine sunulacak tasarımetninde, Rumlar VValdheim'in görüşlerine karşı çıkınca, Türk veRum delegeleri arasında anlaşmazlık başgösterdi.

Konseyde Kıbrıs Barış gücünün adadaki görev süresinin altı ayuzatılmasına da karar verildi.

10- Hollanda'da yirmi günden beri Güney Molukalı tedhişçilerinelinde rehin bulunan 51 kişiden 49'u, yapılan baskın sonunda kurtarıldı. Baskında iki rehine ile altı tedhişçi öldü.

11- Yunanistan ile Sovyetler Birliği arasında ilk teknik ve bilimsel anlaşma imzalandı.

12- ABD Başkanı Jimmy Carter Kongre'yi petroKşirketleri ve otomobil üreticilerinin baskısı altında kalıp, kendi enerji programını uygulamasını engellemekle suçladı.

13- Hindistan'ın Bihar Eyaletinde bölgesel seçimler sırasındakarşıt görüşlü partiler arasında çıkan çatışmada yedi kişi öldü.

14- Etiopya yetkili makamlarınca ülkenin çeşitli yerlerindeki isyanlar ve ayırımeı eylemleri bastırmak amaeı ile tutuklanan 700'denfazla kişi serbest bırakıldı.

15- Hindistan'ın Assam eyaletinde Brahmaputra İrmağının taşması sonucu 13 kişi öldü.

16- Salisbury'de yayınlanan resmi bildiriye göre Rodezya birlikleri, Mozambik topraklarında sınıra yakın bir gerilla kampına baskınyaptı.

12 Haziran 1977

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit bir demeç vererek CHP'ninçağrıda bulunduğu kimselerden sadece fedakârlık bekledikierini,CHP'nin kimseye maddi çıkar sağlayamayacağını bildirdi.

2- AP Senato ve Meclis Grupları ortak bir bildiri yayınlayarakgöreve hazır olduklarını açıkladılar.

3- MHP Genel İdare Kurulunca yayınlanan açıklamada; seçimlerde, MHP'nin zafer kazandığr iddia edildi. Mükerrer oy konusunada değinilerek bu konuda yasal düzenlemeler yapılması gerektiğiöne sürüldü.

4- DP Genel Başkan Yardımcısı ve DP'nin tek milletkevili FarukSokan «YANKI» dergisine verdiği demeçte, «Partimin kararma göreCHP'ye güvenoyu verebilirim» dedi.

5- Türkiye Elektrik Kurumunun Ambarlı Elektrik Santralinde birsüre önce çıkan yangın sonucu meydana gelen arızanın giderilmesiyolunda yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Enerji ve Tobii Kaynaklar Bakanı Sefahattin Kılıç, «Ambarlı'daki arızada siyasî bir yönyoktur» dedi.

6- Türk-İş'e bağlı Likat-İş Sendikası İzmir Şubesi Genel Kurultoplantısı yapıldı.

7- Tarlabaşın’da beş katlı ahşap bir evin çökmesi sonucu beşiçocuk yedi kişi öldü, beş kişi de yaralandı.

8- Gören'de çıkan büyük yangın'da çarşıda bulunan yüz dükkân tamamen yandı.

9- Polis ve Jandarma işbirliği ile Ege bölgesinde haşhaş kontrolüne başlandı.

10- Cumhurbaşkanlığı kupasını Beşiktaş'ı 4-2 yenen Trabzonspor kazandı.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında12 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

12- Sovyetler Birliği Ulusal marşından Stalin'in adının çıkarıldığı açıklandı.

13- Danimarka Başbakanı Anker Joergensen Hollanda Hükümetine gönderdiği mesajda, Hollanda birliklerinin başarılı baskın hareketini kutladı. Joergensen ayrıca, «Hollanda hükümetinin olayda gösterdiği sabır, cesaret ve kararlılık karşısında hayranlığımı ifade etmek isterim» dedi.

14- Londra'da çalışmalarını sürdüren İngiliz Uluslar Topluluğunun bir sözcüsü, topluluk üyelerinin Rodezya'da gerilla savaşını desteklediğini bildirdi.

15- Hindistan'da yerel seçimlerde ölenlerin sayısı 20'ye yükseldi.

16- ABD ile Küba arasında, karşılıklı temsilci atanması konusundaki görüşmelere Havana'da başlandı.

17- Basra Köfezindeki petrol zengini Arap ülkelerinden Bahreyn,Amerika'ya askeri üs vermeyi reddetti,

13 Haziran 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, Çankaya köşküne giderekCumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e MC hükümetinin istifasını sundu.Cumhurbaşkanı yeni hükümet kuruluncaya kadar Demirel hükümetinin göreve devam etmesini istedi.

2- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Çankaya Köşkünde AmerikaBirleşik Devletlerinin eski Ankara Büyükelçisi William B. Macomber'jkabul etti.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP Grubunda yaptığı konuşmada, «Mutlaka bir CHP hükümeti kurmağa çalışacağım» dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Meclis'ts düzenlediğibasın toplantısında, CHP ve AP'yi eleştirdi.

5- Seçimlerden iki gün önce AP'den istifa eden Samsun Senatörü Bahri Cömert CHP'ye girdi.

6- AP Van Milletvekili Kinyas Kartal'ın başkanlık ettiği MilletMeclisi ve Cumhuriyet Senatosu and içme töreniyle yeni yasama dönemine girdi.

7- Yapımı tamamlanarak hizmete giren Türkiye-lrap petrol boruhattından, Yumurtalık dolum tesislerinde depolanan ham petrolden İPRAŞ Rafinerisine ham petrol gönderilmeye başlandı.

8- Anadolu Basın Birliğinin Olağanüstü Genel Kongresi yapıldı.Genel Kurul sonunda birlik Başkanlığına yeniden Turgut Çulha getirildi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarındakişi öldü, 6 kişi yaralandı.

10- İngiliz Uluslar Topluluğu Konferansına katılmak özere Loncjfalda bulunan Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Başpiskopos MokariojLondra'da düzenlenen bir mitingde Kıbrıslı Rumlara «Daha iyi günlervaad etti.

11- Türkiye Ziraat Odaları Birliğinden dört kişilik bir heyet Dünya Çiftçi Kuruluşlarının 22. Genel Kurul toplantısına katılmak üzere

Helsinki’ye gitti.

12- Avrupa Komünist Partilerinin ortaya attığı «Euro Komünizmteorisi konusunda şimdiye dek sessiz kalmayı tercih eden Cin Ko

münist Partisi, ilk kez bu sessizliği bozup «Euro - Komünizm» fikrine karşı çıktı.

13- Libya Devlet Başkanı Albay Muammer Kaddafi, Arap Devi

Başkanlarının, Filistin ve Ortadoğu sorunlarını görüşmek üzere ülkesinin başkenti Trablus'ta bir zirve toplantısı yapmaları için çağrıda bulundu.

14- Pakistan Başbakanı Zülfikâr Ali Butto ile Muhalefet temsiçileri arasında başlatılan görüşmelerde ülkeyi bir iç savaşın eşiğirgötüren anlaşmazlıklara çareler arandığı bildirildi.

15- «Irak hesabına yıkıcı faaliyette bulundukları» iddia edilenkişi Şam'da idam edildi.

16- Hindistan mahalli seçimlerinde çıkan olaylarda bugünedar 22 kişi öldü, 150 kişi yaralandı.

14 Haziran 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, hükümeti kurma göreviniCHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'e verdi. Görüşmelerden sonra birkonuşma yapan Bülent Ecevit «Bir hükümet kurabilmek için şu andan itibaren her çabayı göstereceğim» dedi.

2- CHP Genel Yönetim Kurulu ile Cumhuriyet Senatosu ve Millet Meclisi Grup Yönetim Kurullarından oluşan Ortak Kurul, hükümet kuruluşuyla ilgili çalışmaları gözden geçirmek üzere T.B.M.M.'deGenel Başkan. Bülent Ecevit'in başkanlığında toplandı. Ecevit toplantıyı açarken yaptığı konuşmada, CHP tarihsel bir görevle karşıkarşıyadır» dedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in hükümeti kurmaya memur edilmesinden sonra ard arda ve ayrı ayrı birer demeç veren APGenel Başkanı Süleyman Demirel, MHP Genel Başkanı AlparslanTürkeş ve MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, «Güvenoyu alamayacağı önceden belli olan bir hükümet listesinin onaylanmasınaihtimal vermediklerini» açıkladılar.

4- AP Meclis Grubunda Grup Başkanvekillikleri ve Yönetim Kurulu için seçim yapıldı. Yapılan seçimlerde grup Başkan vekilliklerine Cihat Bilgehan ile İlhami Ertem getirildi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Osman Bölükbaşıyıevinde kabul ederek 1,5 saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmedehükümet sorunu ve bazı siyasi konulara değinildi.

6- MHP Meclis Grup Başkanvekiileri İhsan Kabadayı ve AgâhOktay Güner verdikleri ortak demeçte, Ekonomik durumun bir devalüasyona ihtiyaç göstermediğini öne sürdüler.

7- Roma'da bir suikast sonucu görev dönüşü şehit edilen Vatikan Büyükelçimiz Taha Carım'm cenazesi özel bir uçakla Ankara'yagetirildi.

8- DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler Belgrad barış görüşmeleri üzerine yaptığı yazılı açıklamada, DİSK'in, Helsinki barış belgesi hükümlerinin bütünüyle tüm ülkelere uygulanmasının savunuculuğunu yaptığını söyledi.

9- Antalya limanında bulunan Şili Deniz Kuvvetlerine bağlı Esmeralda okul gemisine kimliği belirlenemeyen şahıslar tarafındandinamit raketi atıldı.

10- İngiltere'nin Brezilya Büyükelçisi Sir Derek Dodson, TürkiyeBüyükelçiliğine atandı.

11- İstanbul'da kimliği saptanamayan kişilerin Akaretlerde birkitapçı dükkânına yaptıkları silahlı baskında, Orman Fakültesi öğrencisi İsmail Oktar öldü, bir kişi de yaralandı.

12- Uluslararası üçüncü Halk Müziği Kongresi 13 ülkeden 76delegenin katılmasıyla Çınar otelinde başladı.

13- Adana'da Temso Termo mekanik işlerinde toplu iş sözleşmesi çalışmalarının olumsuz sonuçlanması üzerine, Türk-İş'e bağlıTürk Metal İş Sendikasına üye 280 işçi greve başlarken, Mersin'deSamanlar Demir Döküm Fabrikasında çalışan 280 işçi de iş güvenliğinin bulunmaması üzerine direnişe geçti.

14- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında13 kişi öldü, 13 kişi yaralandı

15- Türkiye'nin Federal Almanya'dan alacağı Leopard tanklarıve Milan tanksavar füzelerinin sipariş yapım teslim ve ödeme şartlarıyla ilgili görüşmeler sonuçlandı.

16- K.T.F.D. Başbakanı Nejat Konuk ABD ile ikili, görüşmelerdebulunmak üzere NEW-YORK'a gitti.

17- ABD Başkanı Jimmy Carter, insan hakları konusunda başlattıkları kampanyanın Sovyetler Birliğinin ileri sürdüğü gibi yumuşamaya aykırı bir girişim olmadığını öne sürdü.

18- NATO Askerî Komite Başkanı General Herman Frederik Zeiner Gunderson, Resmî bir gezi için Waşhington'a gitti.

19- Pakistan Başbakanı Zülfikâr Ali Butto parlamentoda yaptığıkonuşmada, ABD'nin Pakistan'a baskı yapmağa devam ettiğini, dışişlerinin elinde, ABD'nin Pakistan'ın içişlerine karıştığına ilişkin bolmiktarda belge bulunduğunu söyledi.

20- İsrail'de Değişiklik için Yeni Demokratik Partisi (DASH) Likud Partisi Lideri Menahem Begin'in başkanlığında kurulacak olankoalisyona katılmama kararı aldı.

21- Lübnan ordusunda görevli onyedi generalin istifa ettikleriaçıklandı.

22- Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos yaptığı bir konuşmada, «ABD'nin Kore'den askerlerini çekmesi Asya'da başka değişikliklere yol açar» dedi.

15 Haziran 1977

1- Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ortak Kurulun iki saat sürentoplantısından sonra yaptığı açıklamada, AP ve MHP ile görüşmeyeceğini açıkladı.

Bülent Ecevit ilk temasını DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli ileyaptı, Ecevit ayrıca Cumhuriyet Senatosu Millî Birlik Grubu yöneticileri ile de görüştü.

2- AP Millet Meclisi Grup Yönetim Kurulu toplantısında görevbölümü yapıldı.

3- İstanbul'da bir basın toplantısı yapan MSP Genel BaşkanıNecmettin Erbakan «Ecevit isterse görüşürüz, yetkili kurullarımızdatekliflerini inceler ve cevaplandırırız» dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Sümerbank'taki grevnedeniyle Sanayi ve Teknoloji Bakanına gönderdiği mektupta greviyapan işçilerin mağdur edilmemesini istedi.

5- Sosyalist Devrim Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar,verdiği demeçte, «Cumhurbaşkanının yeni hükümeti kurmakla CHPGenel Başkanını görevlendirmiş olması Anayasanın bu konudakihükmüne tastamam uygundur» dedi.

6- Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyelerinden Doçent Dr. Orhan Yavuz Fakülte bahçesinde kimlikleri bilinmeyen sekiz kişi tarafından öldürüldü.

7- Vatikan'da öldürülen Büyükelçi Tana Carım'ın cenazesi asken bir törenle toprağa verildi.

8- Konya AP Gençlik Lokaline patlayıcı madde atıldı. Patlamabinada büyük hasara yol açtı.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında12 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

10- BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'taki BM Barış Gücünün görev

süresini 6 ay daha uzatma kararını onayladı.

11- Otuzbes ulusun imzaladığı 1975 Helsinki Avrupa Güvenliğive işbirliği sonuç belgesi kararlarının uygulanışını gözden geçirecekolan Belgrad Konferansı, çalışmalarına başladı.

12- ABD, stratejik scilâfıların sınırlandırılması (SALT) konusunda, yüzde on indirimin yapılacağı yeni bir öneride bulundu.

13- Yunanistan'ın Avrupa Ortak Pazarına girmesini destekleyenve bu çabalarda önderlik eden Fransa, AET'nin tarım politikası yeniden ve tümüyle gözden geçirilmeden Yunanistan'ın Topluluğa üyeolmasını kabul etmeyeceğini bildirdi.

14- İspanya'da kırkbir yıl sonra ilk kez genel seçim yapıldı. Seçmenler 42 bin sandıkta oy kullandılar.

15- Belçika'da Leo Tindemans, başkanlığında kurulan yeni hükümet, Temsilciler Meclisinden sonra Senatodan da güvenoyu aldı.

16- Lübnan'ın güneyinde çarpışmalar şiddetlendi Meydana gelen çarpışmalarda 3 kişinin öldüğü 12 kişinin de yaralandığı bildirildi.

16 Haziran 1977

1- Cumhuriyet Senatosu Genel Kurulunun bugünkü birleşimindeyapılan, üçüncü tur oylamasında, 107 oy alan Kars CHP SenatörüSırrı Atalay, Senato Başkanlığına seçildi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, hükümet kurma çalışmalarının bugünkü oturumunda CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğluve Kontenjan Grup Başkanı Nihat Erim'le birer görüşme yaptı.

3- AP Başkanlık Divanı Genel Başkan Süleyman Demirel'in başkanlığında yaptığı toplantıda, hükümet kurulmasına ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

4- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Korkut Özal, Ankara'daçalışmalarına başlayan «Milli Pamuk istişare Komitesi»nin 24. GenelKurul Toplantısını açarken yaptığı konuşmada, Tarım sorunlarınınhallinin bir yerde kuvvetli hükümetlerin kurulmasına bağlı olduğunubelirterek, «Güvenoyu alamayacak hükümeti kurmak yanlıştır» dedi.

5- ABD Başkanı Jimmy Carter'in kongreye sunduğu raporda,Türkiye'yi suçlayan bir ifadeye yer vermesi üzerine, Türkiye Belgrad'da Kıbrıs'a değinilmemesini istedi.

6- İrlanda Cumhuriyetinde seçimler başladı. Seçim sonuçlarınınİrlanda Cumhuriyetinin İngiltere'ye karşı sürdürdüğü mücadeleyi etkileyeceği bildirildi.

7- Yunanistan Parlamentosu ülkede seçmen yaşını 21'den 20'ye indiren yeni bir tasarıyı onaylayarak yasalaştırdı.

8- Sovyetler Birliğinin en büyük iktidar değişimi sonucunda bugün Komünist Parti Lideri Leonid Brejnev, Nikolai Podgorni yerineDevlet Başkanı oldu.

9- Otuzbeş ülkenin katıldığı Belgrad Konferansının açılış toplantısında, Batılı ülkeler ortak bir çalışma tasarısı sundular. ABD veOrtak Pazar'a üye dokuz ülke tarafından hazırlanan tasarı, zirvetoplantısının oniki hafta sürmesini ve oybirliği ile bir nihai bildiriyi imzalamadan dağılmamasını kapsamakta.

10- Güney Afrika'nın Sovveto kentinde bir yıldönümünde hertürlü olaylara karşı ırkçı beyaz azınlık yönetimi sıkı önlemler almasına karşın, polisle siyah halk arasında çıkan çatışmada birsiyahın öldürüldüğü bildirildi.

11- İngiliz Uluslar Topluluğu zirvesine katılan otuzüç ülkeninLiderleri, toplantı sonunda yayınladıkları ortak bildiride, topluluk tarihinde ilk kez topluluk üyesi olan Uganda ve Devlet Başkanı İdi Aminkınandı.

17 Haziran 1977

1- Başbakan ve AP Genel Başkanı Süleyman Demirel GenelKurmay Başkanı Org. Semih Sancar ile görüştü. Daha sonra Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'le yaptığı haftalık olağan görüşmesindensonra gazetecilere verdiği demeçte, «Güvenoyu alamayacak hükümet, bunalımı büyütür» dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel Başkanlık konutundaki çalışması sırasında, Maliye Bakanı Yılmaz Ergenekon Dışişleri Bakanıİhsan Sabri Çağlayangil, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Selahattin Kılıç ile ayrı ayrı görüşmeler yaptı.

Demirel yaptığı açıklamada buğday taban fiatmın ilân edilmesi konusunun yeni hükümete ait olduğunu bildirdi ve Hükümet kurulmazsa buğday fiyatlarına müdahale ederiz» dedi.

3- CHP üst kademe yöneticilerinin CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in başkanlığında yaptıkları toplantıda, CHP'nin tek başına hükümet kurması kararı alındı.

Toplantıdan önce CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit DP GenelBaşkanı Ferruh Bozbeyli ve CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğluile olan görüşmelerinin olumlu, MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'la yaptığı görüşmenin ise olumsuz nitelik taşıdığını söyledi.

4- Hükümetin kuruluşuyla ilgili bir konuşma yapan DİSK GenelBaşkanı Kemal Türkler, Hükümetin CHP tarafından kurulması gerektiğini açıkladı.

5- Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği Başkanı Feyyaz Berker «Milliyet» gazetesine verdiği demeçte, «Kıbrıs sorununu çözemeyecek hükümet felâket olur, çözümleme şansı fazla olan parti iseCHP'dir» dedi.

6- Antidemokratik Yasa Hükümlerinin Saptanmasını amaçlayanTürkiye Barolar Birliğinin Olağanüstü Genel Kurulu Belediye Salonunda törenle açıldı.

Barolar Birliği Başkanı Faruk Erem törende yaptığı konuşmada, «Yeni bir çalışanlar yasası gerekmeKtedir» dedi.

7- Ankara'da Halkevi, İstanbul'da Ülkü-Bir Derneği bombalandı. Ankara'da afiş asarken vurulan bir öğrenci öldü.

8- Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Ahmet Rumeli düzenlediği basın toplantısında, çeşitli meteorolojik çalışmalar konusunda ayrıntılı bilgi verdi ve rekor düzeyde buğday ürünü beklendiğini söyledi.

9- 616. Kırkpınar Yağlı Güreş birincilikleri törenle başladı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi Öldü, 8 kişi yaralandı.

11- Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi İlker Türkmen.Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, Aralık ortalarına kadarKıbrıs sorununun çözümüne doğru yeni gelişmeler olmazsa KıbrısBarış Gücünün faaliyetlerinin yeniden gözden geçirilmesini istedi.

12- Apollo projesinin babası olarak nitelendirilen Alman asıllı ünlü bilgin Dr. Wernher Von Braun öldü.

13- Amerikan Senatosu, Carter'in dış politikasına açıkça karşıçıktı ve Başkanı uyararak ülkenin dış politikası saptanırken Kongrenin kendisine danışılmasını istediğini bildirdi.

14- Fransa Devlet Başkanı Valery, Giscard d'Estairvg, Fransız-Alman görüşmeleri için Bonn'a gitti.

15- İspanya'da kirbir yıldan sonra yapılan ilk genel seçimlerinsonuçları belli oldu. Halk hiçbir partiye hükümet kurmaya yetecekçoğunluğu vermedi.

16- Lübnan Başbakanı Selim El Hoss, İsrail'in Güney Lübnan’daki harekatını durdurması için ABD'nin baskı yapmasını istedi.

18 Haziran 1977

1- Hükümeti kurmakla görevli CHP Genel Başkanı BülentEcevit Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ü ziyaret ederek, temaslarıhakkında bilgi verdi.

Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, «Güvenoyu alabilme umudum Kuvvetlidir» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel basın mensuplarınınhükümetin kuruluşu konusundaki sorularını yanıtlarken, CHP GenelBaşkanı Bülent Ecevit'in tek başına kuracağı bir hükümetin güvenoyu almasının olanaksız olduğunu söyledi.

3- TSİP'in kuruluşunun 3. yıldönümü nedeniyle Ankara'da birtoplantı düzenlendi.

4- İşadamı Vehbi Koç, İ.Ü. İşletme Fakültesi İşletme İktisatEnstitüsünde düzenlenen diploma töreninde yaptığı konuşmada,«Ekonomik bozuklukların önüne ancak ekonomik önlemlerle geçilebileceğini» söyledi.

5- İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celâl Umurdüzenlediği basın toplantısında, ülkemizde sosyal ve ekonomik huzuru sağlıyacak ve en kısa zamanda meselelere çözümler getirecekbir hükümetm kurulması gerektiğine değindi.

6- Yeşilköy Hava Limanında Yurt dışına çıkarılmaya uğraşılanyaklaşık 1 milyon 236 bin lira değerinde döviz ele geçirildi. Bu olayla ilgili olarak üç kişi gözaltına alındı.

7- Ankara Mrmar Kemal Lisesi önünde çıkan çatışmada yaralanan öğrenci Can Karaosmonoğlu öldü.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında16 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

9- Atina'yı ziyaret etmekte olan Başpiskopos Makarios'a, Panteon Siyasal Bilimler Akademisi şeref doktorası verildi. Törendensonra bir konuşma yapan Makarios, «Biz komşumuz Türklere değil,adadaki yabancı güçlere karşıyız» dedi.

10- ABD Başkan Yardımcısı VValter Mondale San Francisco'dayaptığı bir konuşmada, «Araplar genel bir barışı kabul etmedikçe,İsrail'den işgal altındaki topraklardan çekilmesi istenemez» dedi.

11- Amerika Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, ülkesi ile SovyetlerBirliği arasındaki ticarete konan sınırlamaların bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi.

12- ABD'nin, dünya çevresinde kurulacak uzay istasyonları ile,dünyadaki uzay istasyonları arasında ulaşımı sağlamak üzere gerçekleştirdiği «Enterprise» adlı «Uzay dolmuşu» insanlı ilk denemesini başarıyla gerçekleştirdi.

13- Yüksek Sovyet Şurası'nın iki gün süren toplantısı sona erdi.Devlet Başkanlığına seçilen Komünist Partisi Genel Sekreteri Leonid Brejnev parlamentonun kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, «Kollektif Liderlik ilkesine bağlıyız» dedi.

14- İspanya'da yapılan genel seçimlerde en çok oyu alan «Merden sonra yaptığı ilk televizyon konuşmasında, İspanya'nın içindebulunduğu ekonomik krizi gidermek için halkı beraberliğe çağırdı,kez Demokratik Birliği» Lideri Başbakan Adolfo Soarez, seçimler-

15- Bulgaristan Havayollarına bağlı bir yolcu uçağı bir Bulgartarafından kırkdört yolcusu ve beş mürettebatıyla birlikte Yugoslavya'ya kaçırıldı. Yugoslav güvenlik kuvvetlerince yakalanan hava korsanı tesirsiz hale getirildi.

16- İrlanda Cumhuriyetinde yapılan genel seçimlerde iktidardabulunan koalisyon ağır yenilgiye uğrarken, seçimi muhalefettekiJack Lynek'in «Fiamna Fail» partisi kazandı.

19 Haziran 1977

1- Hükümet kurmakla görevlendirilen CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit temaslarına, AP Gene! Başkanı ve Başbakan SüleymanDsmirel'le görüşerek devam etti. Görüşmeden sonra bir açıklama

yapan Ecevit, «olumsuz» cevaz aldığını söyledi.

2- Maliye Bakanı Yılmaz Ergenekon, 1976 yılı Ocak-Kasım dönem; itibariyle yurt dışına çıkan dövizin 3,5 milyar lira olduğunu açıkladı.

3- MSP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk «Yankı» dergisineverdiği demeçte iki büyük partinin, AP ile CHP'nin, koalisyon kurma-

nın en isabetli yol olduğunu ifade etti.

4- MHP Genel Sekreteri Osman Aibayrak Anadolu Ajansına verdiği özel demeçte, «Ecevit görüşme talep ederse, bunu demokratikkuralların bir gereği olarak kabul ederiz ve hayır demeyiz» dedi.

5- Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulunun İstanbul'da üç günsûren toplantısı sonunda, pozitif hukukumuzda varlığını sürdürenantidemokratik yasn ve hükümler konusunda yapılan çalışmalarınve ahnan kararların sonuçları bir bildiriyle açıklandı.

6- «Büyük Yeşilköy» projesinin İtalya'dan satın alınan radarsisteminin montaj işlemleri tamamlandı.

7- Tarihi 616. Kırkpınar güreşleri Karamürselli Aydın Demir'inbaşpehlivan olmasıyla sona erdi.

8- Uluslararası Yaş Grupları yarışmalarında yüzücülerimiz 2

altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya aldılar.

9- Başpiskopos Makarios Atina'da temaslarda bulunduktansonrc Lef.KOşe'ye döndü, Makarios «Kıbrıs»ın birliğini tehlikeye sokacak tavizler vermeyeceklerini» söyledi.

10- Batı Almanya, Başbakanlar düzeyindeki Fransız-Alman görüşmelerinde. Atom bombası imali için kullanılabilecek ileri Nükleerteknoloji satışını durdurma kararı aidi.

11- Şili'de Başkan Allende'yi deviren darbeden sonra tutuklanan Komünist Partisi Senatörlerinden Jorge Montes, Cunta Hükümeti tarafından Doğu Almanya'deki onbir siyasi tutuklu ile değiştirildi.

12- Pakistan Başbakanı Zülfikâr A!i Butto, Suudi Arabistan'dansonra altı İslâm ülkesini içine alan gezinin ikinci durağı c!an Libya'ya geldi ve Libya'lı liderlerle görüşmelere başiadi.

13- İspanya'da yapılan genel seçimlerin kesin sonuçları alındı.Merkez Demokratik Birliği Partisinin Lideri Adolfo Soarez, yenidenhükümeti kurmakla görevlendirildi.

20 Haziran 1977

1- Hükümeti kurmakla görevli CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e çalışmaları konusunda bilgiverdikten sonra gazetecilere de hükümeti kurma çalışma'anm tamamladığını açıkladı.

2- AP, MSP ve MHP Genel Başkanları Cumhurbaşkanı FahriKorutürk'e ayrı ayrı gönderdikleri mektuplarda, CHP Genel BaşkanıBülent Eçevit'in kuracağı hükümete karşı olduklarını açıkladılar.

3- Kara Kuvvetleri eski komutanı Namık Kemal Ersun AskeriYüksek İdare Mahkemesine başvurarak, Kara Kuvvetleri Komutanlığından alınması vs emeklilik işleminin iptali için dava açtı.

4- Erzurum Atatürk Üniversitesi Doçentlerinden Orhan Yavuz'unöldürülmesiyle ilgili olarak gözaltına alınan 14 kişiden 3'ü tutuklandı.

5- Ankara ve Antalya'da meydana gelen olaylarda İmdat Sarıca adlı bir öğretmen, İbrahim Tümer adlı bir öğrenci ve Fuat Cengiz adlı bir işçi öldürüldü. Seçim günü vurularak yaralanan AhmetTekin adlı öğrenci de kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak öldü.

6- Türk - İş Yönetim Kurulu, başta hükümetin kurulması ile ilgili görüşleri saptamak üzere çeşitli sorunları görüşmek için toplandı.

7- Avrupa ve Arap Haber Ajansları Yöneticileri 2. İstanbul Konferansı başladı.

8- Uluslararası 5. İstanbul Festivali başladı.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında11 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

10- Sovyetler Birliği yeni Devlet Başkanı Leorid Brejnev, FransaSovyetler Birliği arasındaki ilişkiler ve yumuşama politikası üzerinde görüşmek üzere Paris'e gitti.

11- İsrai'lde hükümeti kurmakla görevi Likud grubu lideri Mertahem Begin, kabinesini parlamentoya sundu.

12- Akdeniz ülkeleri ilerici ve sosyalist partilerinin katıldıkları«İlerici Enternasyonalsin ikinci kongresi Malta'da çalışmalarına başladı.

13- Londra'da İngiliz Uluslar Topluluğu Zirve Konferansına katıldıktan sonra Atina'ya geçen ve burada temaslarda bulunan KıbrısRum Lideri Makarios adaya döndü. Havaalanında bir demeç verenMakarios, «Kıbrıs Meselesini Eylül ayında BM'ye götüreceğiz» dedi.

21 Haziran 1977

1- Hükümeti kurmakla görevli olan CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanını ziyaret ederek Bakanlar Kurulu listesini sundu. Liste, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından onaylandı.

Bakanlar Kurulu listesi şöyle açıklandı :

Başbakan: Bülent Ecevit

Başbakan Yardımcısı: Turan GüneşDevlet Bakanı : Lütfü Doğan

“““: Kenan Bulutoğlu

Adalet Bakanı: Selçuk ElverdiSavunma Bakanı: Hasan Esat Işıkİçişleri Bakanı: Necdet UğurDışişleri Bakanı:Gündüz ÖkçünMaliye Bakanı : Besim Üstünel

Millî Eğitim ve Kültür Bakanı:Mustafa ÜstündağBayındırlık Bakanı: Abdülkerim ZilanTicaret Bakanı : Ziya Müezzinoğlu

Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı:Celal ErtuğGümrük ve Tekel Bakanı:Mehmet CanGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Fikret GündoğanUlaştırma Bakanı: Erol ÇevikçeÇalışma Bakanı:Bahir ErsoyTurizm ve Tanıtma Bakanı: Altan Öymen İmar ve İskân Bakanı: Erol TuncerKöy İşleri Bakanı: Ali TopuzOrman Bakanı: Vecdi İlhanGençlik ve Spor Bakanı: Yüksel ÇakmurSosyal Güvenlik Bakanı: Hayrettin UysalSanayi ve Teknoloji Bakanı: Tarhan ErdemEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı : Neşet Akmandor

2- AP Genel Başkanlık Divanı bir toplantıdan sonra yayınladığı bildiride, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün Ecevit Hükümetinionaylamasını «Vahim Anayasa buhranı» olarak nitelendirdi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan hükümetin ilânından sonra Meclisteki odasında yaptığı basın toplantısında, Başbakan Ecevit'in görevi geri vermesini istedi. Erbakan, «Yapılan iş Anayasa'ya, Hukuka ve demokrasiye aykırıdır» dedi.

4- Sanayi Odaları Birliği Başkanı Sakıp Sabancı Ankara'dakiSanayi Odaları Birliği Yönetim Kurulları toplantısında yaptığı konuşmada, siyasal, sosyal ve ekonomik sorunların alabildiğine yoğunlaştığını belirterek, «Parlamento üyelerimizden parti milletvekili olarakdeğil, Türkiye Cumhuriyetinin milletvekilleri gibi davranmalarını istiyoruz» dedi.

5- Türkiye'de trafik sorununun çözümüne yayın yolu ile nasılkatkıda bulunulabileceğinin saptanması için TRT tarafından düzenlenen «Trafik Semineri» Ankara'da çalışmalarına başladı.

6- İstanbul Elmadağ'da Galatasaray Mühendislik Okulu öğrencilerinin çoğunlukta bulunduğu bir belediye otobüsüne ateş açıldı.Olay'da Ahmet Aytaç isimli öğrenci'öldü, Behçet Misnur adlı işçiağır olmak üzere dört işçi de yaralandı.

7- 10. Dünya Enerji Konferansı Türk Organizasyon GrubuncaAnkara'da düzenlenen «Türkiye Enerji Modeli» toplantısı başladı.

8- Ham tuz bulunmadığı gerekçesizle bazı tuz fabrikaları üretimlerini durdurdular.

9- Yurtta meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

10- Malta'da çalışmalarını sürdüren Akdeniz Ülkeleri İlerici veSosyalist Partilerin katıldıkları İlerici Enternasyonal Kongresinde,Akdenizin askeri üslerden arındırılması istendi.

11- İsrail'de, parlamentodan güvenoyu alan Begin Hükümetigöreve başladı.

12- Şili'deki cuntanın lideri Devlet Başkanı Augusto Pinochet,düzenlediği bir basın toplantısında, olağanüstü durum önlemlerininkaldırılmayacağını açıkladı.

13- Şili Havayollarına ait bir yolcu uçağı iç hat seferini yaparken, kimliği saptanamayan kişilerce silah zoruyla kaçırıldı.

22 Haziran 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, Ecevit hükümetinin bakanlarını kabul etti. Korutürk yaptığı konuşmada, «Millet Meclisindengüvenoyunu almamış bir hükümet modelini düşünmek, hür demokratik, parlamenter sisteme inanış ile asla bağdaşamaz» dedi.

2- Cumhurbaşkanlığı Kontenjan Grubu, bir bildiri yayınlayarak,Cumhurbaşkanının yeni hükümeti onaylamakla Anyasaya, ve demokratik geleneklere uygun olarak görevini yerine getirdiğini belirtti.

3- Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlıktaki makamında, gazetecilere hükümet programı ile ilgili çalışmalar konusunda bilgiverdi ve «Hükümet programının bütün milletimizi ve Millet Meclisinitatmin edecek bir nitelikte olmasına özen göstereceğiz» dedi. Ayrıca yasa dışı şiddet eylemlerine de değinen Başbakan Ecevit, bu türeylemler ve saldırılar hangi düşünce ve inançtaki çevrelerden gelirse gelsin, ayrım gözetmeksizin, hukuk devletini karşısında bulacaktır» dedi.

4- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Meclis Grubunda yaptığı konuşmada, «Ecevit Hükümetinin yaptığı ve yapacağıtasarrufları gayri meşru ilân ediyoruz» dedi.

Öte yandan AP Grubu, hükümete güven oyu vermemeyi de oybirliği ile kararlaştırdı.

5- Milli Savunma Bakanı Hasan Esat Işık, ANKA Ajansına verdiği ilk demecinde, «Türk ordusunun, silah gücü kadar, barışçılığından ve ulusla bütünleşmesinden doğan gücü de koruyacağını» belirtti.

6- TRT Genel Müdürü Şaban Karataş, Danıştay kararına uyularak görevden alındı. Karataş'tan boşalan TRT Genel Müdürlüğüne, Genel Müdür Yardımcılarından Cengiz Taşer vekâlet edecek.

7- Türk-İş'e bağlı Teksif Sendikası ile Bursa İpekli Sanayi İşverenleri Sendikası arasında sürüdürülen toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine taraflar, 14 fabrikada karşılıklı grev ve lokavt kararı aldı.

8- Bandırma Gübre Fabrikaları Anonim Şirketi (BAĞFAŞ) ürettiği tribil süper fosfat gübresine diğer gübre fabrikalarında üretilenaynı cins ve kalitedeki gübre fiyatından daha az fiyat verilmesi üzerine satışı durdurdu.

9- Ankara Valiliği, 1630 Sayılı Dernekler Yasasına aykırı faaliyet gösterdikleri gerekçesiyle 10 derneği kapattı.

10- ODTÜ Rektörü Hasan Tan istifa etti.

11- Ankara'da karşıt görüşlü gruplar arasında çıkan silahlı çatışmada, Satılmış Tokgöz, Yılmaz Kuruoğlu ve Tayyar Atak adların,daki kişiler yaralandı.

12- Bulgaristan Sanayi Sergisi İstanbul'da açıldı.

13- Yurtta meydana gelen trafik kazalarında 21 kişi öldü, 20 kişiyaralandı.

14- İngiltere ve ABD arasında kıtalararası uçuşlara ilişkin yenibir anlaşma imzalandı.

15- Kuveyt, İran ve Afganistan'ı ziyaret etmek üzere yurt dışında bulunan Pakistan Başbakanı Zülfikâr Ali Butto, Tahran'da verdiği demeçte, ülkesindeki muhalefetle ilişkilerinin normale döndüğünü ve genel seçimlerin 7 Ekim günü yenileneceğini söyledi.

16- Fas ve Moritanya Hükümetleri, Batı Sahra'nın bağımsızlığıiçin mücadele eden Polisario gerillalarına karşı bir «Yüksek Savunma Komitesi» kurdular.

17- Şili Havayollarına ait bir uçağı kaçıran hava korsanı yolcuları serbest bıraktıktan sonra teslim oldu.

18- Avrupa Güvenliği ve İşbirliği 1975 Helsinki sonuç belgesinigözden geçirmek üzere toplanan Belgrad Konferansının ön çalışmaları, Sovyetler Birliği ve Batılı ülkelerin gündem önerilerindekitutumları nedeniyle çıkmaza girdi.

19- Yugoslavya'nın, ticaret yasalarında bazı açılımlar yaparak,ülkede yabancı bankaların şube açmalarına izin verdiği açıklandı.

20- İçsavaşın sona erip İspanya'da faşizmin egemen olduğu 1939yılından beri, Paris'te çalışmalarını sürdüren «Sürgündeki İspanyahükümeti» serbest seçimlerin sonuçlanması üzerine varlığını sonaerdirdiğini açıkladı

23 Haziran 1977

1- Millet Meclisinde salı günü okunacak olan hükümet programının, bakanlıklar itibariyle çalışmaları sona erdi. Beş kişilik bir komite tarafından programın bütünleştirilmesi çalışmalarına geçildi.

2- Başbakan ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Başbakanlıkta gazetecilerle yaptığı görüşmede, «Güvenoyu alma umudumuz,hükümeti kurduğumuz güne göre çok daha kuvvetli» dedi.

3- Ecevit Hükümeti Danıştay kararlarıyla ilgili işlemleri uygulamaya başladı.

4- AP Genel İdare Kurulu, Genel Başkan Süleyman Demirel'inbaşkanlığında toplanarak, Ecevit Hükümetinin kurulması sonucu ortaya çıkan siyasi durumu görüştü. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, «Güvenoyu alamayacağı kesin olarak bilinen bir hükümetinatanmasıyla, rejim bakımından ciddi bir durumun baş gösterdiği»belirtildi.

5- Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı Turan Güneş Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, TRT Genel Müdürü Şaban Karataş'm görevinden uzaklaştırılması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada,«TRT'den Karataş'ı olmasaydık, görevi ihmalden mahkemeye verilmemiz gerekirdi» dedi.

6- Gençlik ve Spor Bakanı Yüksel Cakmur, THA'na yaptığı açıklamada, «Gençlerimiz arasında huzuru ve barışı sağlamak, yurtlarıbir kardeşlik yuvası haline getirmek ilk amacımız olacak» dedi.

7- Türk Hukukçular Birliği, Cumhurbaşkanının Ecevit hükümetini onaylamasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanına yönetilen eleştirilen haksız ve yakışıksız olduğunu belirtirken,TRT Genel Müdürü Şaban Karataş'ın görevden alınmasını, yerindebulduklarını bildirdi.

8- İstanbul'da düzenlenen Bulgaristan Sanayi Sergisini açmaküzere Türkiye'ye gelen Bulgaristan Dış Ticaret Bakanı Hristo Hristof,«Milliyet» gazetesine verdiği demeçte, Bulgaristan'ın, ürünle geriödenmek üzere Türkiye'ye uzun süreli sanayi kredileri sermeye hazır olduğunu belirtti.

9- Türkiye'den çeşitli dış ülkelere buğday ihracatına başlandığı ve bazı ülkelerle de yeni bağlantılar yapıldığı bildirildi.

10- Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hurşit Ertuğrul, Üniversite öğretim üyelerinden Doç. Dr. Orhan Yavuz'un öldürülmesiyleilgili olarak Ankara'da yaptığı basın toplantısında, «Suçluların cezasız kalmayacağına kamuoyunun inandırılması şarttır. ErzurumAtatürk Üniversitesi yurtlarının kapatılarak islah edildikten sonraaçılmasını istemek hakkımızdır» dedi.

11- Vatan Mühendislik Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı NecdetAcar, iki öğrencinin saldırısına uğradı.

12- Türk Tabipler Birliğinin 26. Genel Kurulu İstanbul'da çalışmalarına başladı.

13- İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan hakkında 1 Mayısolayları ile ilgili olarak İl İdare Kurulu tarafından, Lüzumu Muhakeme kararı alındı.

14- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında14 kişi öldü, 24 kişi yaralandı.

15- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Başpiskopos Makarios, FederalAlmanya Sosyal Demokrat Partisinin gazetesi «Varwaerts»e verdiğidemeçte, Kıbrıs sorununun tümünü görüşmek üzere Başbakan Bület Ecevit ile görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

16- Avrupa Şampiyonu boksörümüz Cemal Kamacı New-York'daPuerto Rico Şampiyonu Benitez ile yaptığı maçı sayıyla kaybetti.

17- Ödemeler dengesi açığını kapatabilmek için aralarında ABD,Fransa, İngiltere ve Japonya'nın bulunduğu 11 ülkenin Portekiz'e750 milyon dolar borç vereceği açıklandı.

18- İran ile Brezilya arasında Brezilya'da beş yıl yürürlükte kalacak 6,5 milyar dolarlık bir ticaret anlaşması imzalandı.

19- AET Dışişleri Bakanları, topluluğun sosyalist dünyadaki karşılığı sayılan COMEOON'a yüksek düzeyde görüşmeler önermeyikararlaştırdı.

20- Karaib adalarından Granada da toplanan Amerika KıtasıDevletleri Örgütü «OAS» Konferansında, ABD'nin insan hakları ileilgili önerisi kabul edildi.

21- İsrail'de, sendika seçimlerini işçi Partisi kazandı.

24 Haziran 1977

1- Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı Orhan Eyüboğlu, «Milliyet» gazetesine verdiği demeçte, bugün ülkemizde en önemli sorunun can güvenliği ve asayişin sağlanması olduğunu belirtirken, cangüvenliğini sağlama konusundaki toplantıların ilk aşamasının tamamlandığını açıkladı.

2- Gençlik ve Spor Bakanı Yüksel Çakmur, gençlik kamplarınınçalışmalarını durdurdu. Cakmur valiliklere gönderdiği genelgelerleöğrenci yurtlarındaki siyasal slogan, resim ve benzeri yazıların kaldırılmasını istedi.

3- TÜRK-İŞ Genel Başkanı Haliı Tunç Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, TÜRK-İŞ Yönetim Kurulunun hükümetin kurulması konusunda oybirliğiyle belirlenen görüşlerini açıkladı. Türk-İşGenel Başkanı sorunun bir rejim sorunu olduğunu belirtirken önceki hükümeti eleştirdi ve Ecevit hükümetinin desteklenmesini istedi.

4- Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyetince düzenlenen «1977 Yazında Türkiye'nin İktisadi Durumu ve Acil Sorunları»konulu seminer istanbul'da başladı.

5- Ankara'da iki işyerine patlayıcı madde atıldı, İzmir'de bir polis aracına ateş açıldı. Ankara Ziraat Fakültesinde çıkan çatışmada da üç kişi yaralandı.

6- Doğubeyazıt'te orta şiddette olan iki deprem kaydedildi. Cankaybı olmadı.

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi öldü.

8- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da Avrupa Haber Ajansları yöneticilerine verdiği demeçte, «Rumlar Kıbrıs'ı bir Rum Adasıolarak gördükleri sürece, Kıbrıs sorunu çözümlenemeyecektir» dedi.

9- AET, Kıbrıs Rum Yönetiminin sert protestolarından sonraKTFD ile Brüksel'de yürüttüğü bir dizi resmi olmayan görüşmeyikesti.

10- Yeni İsrail Başbakanı Menahem Begin, yaptığı bir konuş,mada, hükümetinin Ortadoğu politikasını açıklarken İsrail'in 1967savaşından önceki sınırlara çekilmesi koşulu bulunan bir barış anlaşmasını kabul etmeyeceğini söyledi.

11- Afrika işleriyle görevli ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı WilliamSchaufelex ABD'nin Atina Büyükelçiliğine atandı.

12- ABD Ticaret Bakanlığı, Sovyetler Birliğine gelişmiş elektronik beyin satılmasını yasakladı.

13- İspanya'da merkezci partilerin birleşmeleri konusunda temel ilke anlaşmasına varıldığı açıklandı.

25 Haziran 1977

1-Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında hükümetinin her kesim tarafından desteklendiğine işaret ederek, «Demokratik hayatımızın hiçbir döneminde bir hükümet bu kadar destek görmemiştir. Bu da barış ve huzur isteğinden, ulusal birliktenferi gelmektedir» dedi.

2- Gıda-Tarım ve Hayvancılık bakanı Fikret Gündoğan, düzenlediği basın toplantısında, döviz darboğazının giderilmesi için buğday ihracatı yapılacağını, tarım ilaç ve maddelerine ait döviz transferlerinin öncelikle ele alınacağını, Et-Balık Kurumu Genel Müdürlüğüne de 200 milyon liralık finansman sağlandığını açıkladı.

3- İmar ve.İskân Bakanı Gümüşhane milletvekili Erol Tuncer,bakanlığıyla ilgili olarak doğunun kalkınması, konut ve afet sorunlarına değinen demecinde, «Doğu ve Güneydoğunun kalkınması içinözel kalkınma plânları lâzımdır» dedi.

4- Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Mustafa Üstündağ, ANKAAjansına verdiği demeçte, Milli Eğitimin bugünkü durumunun düşündürücü olduğunu belirterek, «Zorbaların eğitim kuruluşlarındakihakimiyeti, devletin sarsılmaz gücüyle ortadan kaldırılacaktır» dedi.

5- Sosyal Güvenlik Bakanı Hayrettin Uysal, gazetecilere verdiği demeçte, sosyal güvenlik sisteminin tek sistem haline getirileceğini açıkladı.

6- MHP Milletvekili Cengiz Gökçek'in bir yazılı sorusunu yanıtlayan Enerji ve Ta'bii Kaynaklar Bakanı Neşet Akmandor, seçimden önce, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına teklifte bulunduğunu, ancak bakan atandıktan sonra ortağı bulunduğu şirketten ayrıldığını bildirdi.

7- MHP Geriel Başkanı Alparslan Türkeş, Ülkücü MemurlarDerneği, 3. Genel Kurulun'da yaptığı konuşmada, bazı devlet dairelerinde memurlara karşı yapılan baskılar karşısında, bütün memurları kanunsuzluklara karşı direnişe çağırdı.

8- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu Ankara'da dûzenlediği basın toplantısında, «Bugünkü şartlarda iç ve dış siyasi ve eko.nomik sorunlarımızın çözümü için AP - CHP diyalogunun kurulmasını zorunlu gördüğümüzü inançla tekrarlıyoruz» dedi.

9- İzmir'de MHP'liler arasında çıkan bir çatışmada CHP'li birişçi öldü, CHP'li üç işçi ile MHP'li bir işçi yaralandı.

10- Hürriyetçi Teknik Elemanlar 1. Olağan Gene! Kurulu Ankara'da yapıldı.

11- Yurdumuzda meydana gelen trafik kazalarında 20 kişi öldü,39 kişi yaralandı.

12- Ortak pazar Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler Genel MüdürYardımcısı ile Kıbrıs Rum Yönetim Sonayi ve Ticaret Bakanı, Ortakpazar'la ilgili olarak bir katma protokol ve gümrük birliği konusundaanlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre, Kıbrıs Rum Yönetimine 5 yıl İçinde 45 milyon dolarlık kredi açılacak.

13- OECD'nin Paris'te yapılan bakanlar düzeyindeki toplantısında, üye ülkelerin, işsizliğin azalmasını sağlamak üzere iktisadi büyümeyi teşvik edecek tedbirlere öncelik vermeleri kararlaştırıldı.

14- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esat Pariste yayınlanan «ElMüstakbel» dergisine verdiği demeçte, «Lübnan olaylarının arkasında ABD vardı ve ABD'nin amacı bütün Arapları Lübnan iç savaşınakarıştırmaktı» dedi.

15- Malta'da toplanan, Akdeniz Ülkeleri Sosyalist Partiler Konferansı yayınlanan ortak bildiri ile sona erdi.

26 Haziran 1977

1- Başbakan Bülent Eçevit, Karamanlis yanlısı Atina gazetesiAkropoiis'in muhabirine Ankara'da verdiği özel demeçte. Hükümetolarak güvenoyu alırlrasa Türk-Yunan ilişkileri konusuna öncelikvereceklerini belirtti ve «Deniz yatağı konusu ile adaların statüsübirbirinden ayrılmalıdır» görüşünü savundu.

2- Bakanlar Kurulu toplantısında hükümet program taslağı görüşüldü.

3- Maliye Bakanı Besim Üstünel düzenlediği basın toplantısında, MC Hükümetinin Türk ekonomisini tam bir çıkmaza soktuğunusöyledi ve «Beklemeye tahammülü kalmayan ekonominin kurtarmaoperasyonu ile yeniden sağlığa kavuşturulması gerekir» dedi.

4- Gıda - Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fikret Gündoğan,Tunus'a buğday ihracı için anlaşma yapıldığını açıkladı.

5- Orman Bakanı Vecdi İlhan Ankara'da verdiği demeçte, orman yangını konusunda yurttaşları uyardı ve «Ormancılıkta devletişletmeciliği yerine halk işletmeciliği uygulanacağını» açıkladı.

6- Ticaret Bakanlığınca yayınlanan «Ekonomik DeğerlendirmeBülteninde yer alan verilere göre, Türkiye'nin döviz rezervlerinin enyüksek düzeye ulaştığı dönemin CHP-MSP hükümeti zamanı olduğu saptandı.

7- Eskişehir Beylikahır bölgesinde, nükleer yakıt imalinde,elektronik cam yapımında, elektronik sanayinde ve çeşitli teknikalanlarda kullanılan toryum madeni bulundu.

8- TGS Yöneticiler Kurulunun tamamlanan çalışmalarındarsonra yayınlanan bildiride, Türk-İş'e üye tüm milletvekillerini Ecevit Hükümetine güvenoyu vermeleri için çağrıda bulunulmasının oybirliğiyle kararlaştırıldığı açıklandı.

9- Ankara'nın Ulus Şehir Çarşısında elektrik kontağından çıkan yangında 40 dükkan yandı.

10- İzmir'de çıkan bir çatışmada CHP'li İsmet Kılınç adlı genciöldürmekten sanık, ülkücü komandolardan olduğu ileri sürülen Duran Apo adlı TARİŞ işçisi tutuklandı.

11- «Harp Akademileri Günü» Ayazağa'daki yeni tesislerindekutlandı.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında9 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

13- Sağcı Rum Demokratik Partisinin Lefkoşa'da yaptığı kongrede konuşan Parti Başkanı ve eski Rum görüşmeci Klerides, «Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı çözümün, birliğini koruyabilecek güçtemerkezi bir hükümete sahip, bağımsız ve toprak bütünlüğüne daya*nan bir devlet formülü içinde aranması gerektiğini» söyledi.

14- ABD Başkanı Jimmy Carter'in, Kıbrıs konusunda kongreyesunduğu son raporun metni açıklandı, Carter'in raporunda, Kıbrıskonusunda son aylarda sadece birkaç gelişme olduğu belirtildiktensonra «Bu duraklama bir bakıma tarafların Türkiye'deki 5 Hazirangenel seçimine gösterdikleri ilginin sonucudur» denildi.

15- 29 İslâm Devleti tarafından kurulan «İslâm Kalkınma Bankası» Türkiye dahil altı ülkeye 63 milyon dolar faizsiz kredi verdi.

16- ABD Temsilciler Meclisi'nin yaptığı açıklamaya göre, ABDGenelkurmayı dış ülkelere silah satışını azaltmayı amaçlarken, ABDMaliye Bakanlığı silah satışları için düşük faizli borç veriyor.

17- «Washington Post» gazetesi, ABD'de bir fabrikadan 20 atombombası yapmaya yetecek kadar zenginleştirilmiş uranyum çalındığını açıkladı.

18- Etyopya Devlet Başkanı Albay Mengisîu Haile Hariam, ülkesinde Afrika kıtasının en büyük «Halk Ordusu»nun kurulduğunuaçıkladı.

19- Beyrut ve çevresinden Lübnan'ın güney sınırlarına kayansağcı Hristiyanlarla, solcu Filistin kuvvetleri arasındaki çatışmalaryoğunluk kazanırken Lübnan'da durum yeniden karıştı.

27 Haziran 1977

1- Türk Hükümeti bugünden itibaren yeni kurulan Cibuti Cumhuriyetini resmen tanıdı.

Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'de, Cibuti Cumhurbaşkanı Hasan Goled'e bir mesaj göndererek, ülkenin bağımsızlığa kavuşmasınıkutladı.

2- Lastik-İş Sendikasının çalışmalarına başlayan olağanüstügenel kuruluna bir kutlama mesajı gönderen Başbakan Bülent Ecevit, hükümetlerinin özgürlükçü demokrasiyi sağlam güvencelere kavuşturmayı amaçladığını söyledi.

3- Sosyal Sigortalar Kurumunun Ankara'da başlayan 32. GenelKurul toplantısında bir konuşma yapan Sosyal Güvenlik BakanıHayrettin Uysal, «Türkiye'de 738.646 işyerinin Sosyal Sigortalar Kurumu Yasasının kapsamına alındığını ve bu işyerlerinde çalışan işçilerin sigorta güvencesine kavuşturulduğunu» bildirdi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Neşet Akmandor, düzenlediği basın toplantısında, yatırım programlarının tüketim gereksinmelerinin çok gerisinde planlandığı için enerji açığının doğduğunu söyledi.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Celâl Ertuğ Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, sıtma hastalığının ciddi sorun halinegeldiğini, özellikle güney bölgelerinde salgın halini aldığını açıkladı ve halkı sıtma savaş örgütüyle işbirliği yapmaya çağırdı.

6- MHP'li milletvekili Sadi Somuncuoğlu'nun bir soru önergesiüzerine Turizm ve Tanıtma Bakanı Altan Öymen, milletvekili adayıilân edildiği geceden itibaren ANKA Ajansı ile bütün ilişkisini kestiğini açıkladı.

7- AP'ti üç eski bakan Nahit Menteşe, Yılmaz Ergenekon veSeyfi Öztürk Meclis basın odasında ortak bir basın toplantısı düzenleyerek hükümeti eleştirdiler.

8- Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Ali Özdengiz, TRT eski Genel Müdürü Şaban Karataş'm Danıştay kararıylagörevinden alındıktan sonra Erzurum'daki eski görevine başlamakistediğini, ancak bu konudaki başvurusunun yasa hükümlerine görekabul edilmediğini bildirdi.

9- Türk-İş Yönetim Kurulu, Genel Başkanı Halil Tunç'un başkanlığında toplandı. Toplantının açış konuşmasını yapan Halil Tunç,MHP ve AP yöneticilerini eleştirdi ve «Ülke çok çetin bir sınavın arifesinde» dedi.

10- Üniversite giriş sınavına katılacak öğrenciler için Ankara,İstanbul ve İzmir'de danışma büroları kuruldu.

11- Harp Akademileri Komutanlığınca düzenlenen «Türk Denizcilik Gücü Sempozyumu» İstanbul'da çalışmalarına başladı.

12- Galatasaray Mühendislik Okuluna yerleştirilen bomba patladı, binanın camları kırıldı.

13- Yurdumuzda meydana gelen trafik kazalarında 35 kişi öldü,22 kişi yaralandı.

14- Federal Almanya'ya 13 kilo esrar sokmak'isteyen 2 Türk işçisi Fransız sınır kapısında yakalandı.

15- Fransa'nın Afrika'daki son sömürgesi «Afaf ve İssa Toprakları», «Cibuti Cumhuriyeti» adıyla bağımsızlığım kazandı.

16- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, İskenderiye'de düzenlediği basın toplantısında, solcu muhalefet partisi liderlerini Sovyşt

ajanı olmakla suçladı.

17- Kuveyt Devlet Bakanı Abdülaziz, Temmuz ayından itibarenpetrol fiyatlarına % 5 zam yapıldığını açıkladı.

28 Haziran 1977

1- Başbakan Bülent Ecevit, hükümet programını Miliet Meclisive Cumhuriyet Senatosunda okudu.

2- AP, MHP ve MSP gruplarında, Ecevit hükümetinin programını dinlememe kararı alındı.

3- Üniversitelerarası Kurul'un Ankara'da yapılan toplantısında,Kurul Başkanlığına İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halûk Alpgetirildi.

4- Gençlik ve Spor Bakanlığınca yapılacak Üniversite giriş sınavları nedeniyle, Türkiye'de ilk kez İstanbul, İzmir ve Ankara'daaçılan «öğrenci Danışma Büroları» hizmete girdi.

5- Maden-İş'in İzmir'de grev kararı aldığı MESS'e bağlı FazElektrik' ve Ak Döküm fabrikaları işverenlerinin sendrkanın önerilerini kabul etmesi üzerine bu iş yerlerinde toplu sözleşme imzalandı.

6- Maliye Bakartlığı, emJak vergisi ikinci dönem beyannameverme süresini ikinci kez bir ay daha uzattı.

7- Yurdun çeşitti yerlerinde meydana geten trafik kazalarında22 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

Lübnan'da karşıt Filistinli gruplar arasında çarpışmalar yeniden başladı. Arap Barış Gücünün araya girmesiyle bastırılan çarpışmada ağır silahlar kullanıldı.

8- Amerika Hükümeti Menahem Begin başkanlığındaki yeniİsrail hükümetini, işgal altında bulundurduğu Arap topraklarından çekilmeye çağırdı.

9- Akdenizin kirlenmesini önlemek amacı ile düzenlenen konferans Atina'da başladı.

10- Yunanistan'ın otuz milyon dolar harcıyarak, beş yılda gerçekleştirdiği en büyük havalimanı Rodos adasında hizmete girdi.girdi.

11- Brezilya Hükümeti aldığı bir kararla bugünden itibaren ülkeye girecek bütün yabancı yayınların sansür edileceğini açıkladı.

12- İsrail Hükümetinin yatırımlar dairesi, Amerika'da basma dağıttığı bir bildiride, 1 Temmuz tarihinden itibaren İsrail'de imal edilen bütün sınai ürünlerin Ortak Pazar'a sıfır gümrük tarifesi ile ihraçedileceğini ayrıca İsrail'in Ortak Pazar'a yaptığı narenciye ürünieriihracatına da aynı tarihten itibaren yüzde altmış-yetmiş oranındagümrük indirimi uygulanacağını bildirdi.

29 Haziran 1977

1- Başbakan Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında,«Hükümet programında izlediğimiz doğrultudan sapma olmamıştır»

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin ortak grubunda yaptığı 'konuşmada, Türkiye'nin ekonomik ve sosyal durumuhakkında bilgi veYdi've Ecevit hükümetini eleştirdi.

3- CGP Genel Yönetim Kurulunun, Genel Başkan Prof. TurhanFeyzioğlu başkanlığında yaptığı toplantı sonunda yayınlanan ortakbildiride, Ecevit hükümetine çekimser oy verilmesi karara bağlandı.

4- Türkiye Gazeteciler Sendikası, toplu sözleşme görüşmeleri çağrısına cevap vermeyen Ak ajans iş yerinde grev kararı aldı.

5- İzmir 2. İş Mahkemesi Aliağa Rafinerisi Bölge Müdürlüğü veMüdürlüğe bağlı bazı iş yerlerinde çalışanlar adına toplu-iş sözleşmesi yapma yetkisinin, DİSK'e bağlı Petrol ve Kimya İşçileri Sendikasına ait olduğuna karar verdi.

6- Petrol-İş Sendikası iie bine yakın işçinin çalıştığı İstanbulGübre Sanayi Anonim Şirketi arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

7- İşsizlik sorunu üzerinde duracak olan Ortak Pazar ülkeleri,Londra'da toptandı.

8- İspanya'da yapılan seçimlerde en çok oyu toplayan Demokratik Merkez Birliği Lideri Başbakan Adolfo Soarez düzenlediği basın toplantısında, ortanın solu politikasını takip edecek bir azınlıkhükümeti kuracağını açıkladı.

9- ABD Temsilciler Meclisi B-1 bombardıman uçaklarının yaoımının sürdürülmesini onayladı.

30 Haziran 1977

1- Başbakan Bülent Ecevit, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay başkanlarını ziyaret etti.

Ecevit, görüşmeden sonra gazetecilere «Danıştay'ı yadırgamak, demokratik hukuk devletinin temel ilkelerini reddetmek anlamına gelir» dedi.

2- AP, MSP ve MHP'nin genei başkanları, bira raya gelip ortakbir bildiri yayınladılar ve «çoğunluğa dayalı bir hükümetin kurulabileceğini belirttiler.

3- Devlet Bakanı Lütfü Doğan, yaptığı açıklamada, «3 aydırmaaş alamıyan cami din görevlilerinin kadroları sağlandı» dedi.

4- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Makarios'un Ay Pavtos Kilisesinde yaptığı konuşmayı cevaplandırırken, «Makarios'un Türk ulusuna hakaret etmek hakkı yoktur» dedi.

5- DİSK Genel Yönetim Kurulu toplantısında, genel BaşkanKemal Türkler «Hükümetin güvenoyu alması demokrasinin gereğidir» dedi.

6- «Martı» hücumbotu ile «Çakabey» çıkarma gemisi törenledenize indirildi.

7- Üniversitelerarası seçme sınavları 23 il merkezi ve Lefkoşe'de yapıldı. Sınavlar genellikle olaysız geçti.

8- Cengiz Taşer, hükümet kararnamesiyle, TRT genel MüdürVekilliğine atandı.

9- Ümit Milli Takımımız Çin'de 2-1 yenüdi.

10- OPEC'ye mensup dokuz ülke, petrol fiyatını yıl sonuna kadar dondururken, Libya ve Irak, bu karara uymayacaklarını bildirdiler.

11- AET, Filistin hakkının bir anayurda kavuşmasıaçıkladı.

12- İtalya'da Hıristiyan Demokratlar, Komünist Partisi ile anlaştı. İki parti, pahalılık ve anarşiye karşı mücadelede birleştiler.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106