16.5.1977
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 1977

1 Mayıs 1977

1- Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin Strasburg'ta yaptığıtoplantılara katılan Dışişleri Bakanı ihsan Sabri Çağlayangil yurdadöndü. Çağlayangil, Yeşilköy Havalimanında verdiği demeçte, «Strasburg'ta Yunanistan Dışişleri Bakanı Bitsios ile yaptığımız son görüşme, müzakerelerdeki tıkanıklığın giderilmesini sağladı» dedi.

2- 1 Mayıs İşçi Bayramı Taksim alanında, 34 kişinin ölümü veyüzlerce kişinin yaralanmasıyla, kanlı bir şekilde sonuçlandı.

3- DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler, Taksim alanında, 1 Mayıs töreninde yaptığı konuşmada, 1 Mayıs'ın uluslararası işçi sınıfının, birlik, mücadele ve dayanışma günü olduğunu belirtti.

4- 5 Haziran'da yapılacak seçimlerde partilerin gösterecekleriadaylarla, bu adayların oy pusuialarındaki sıralarını belirlemek amacıyla «aday yoklaması» yapıldı.

5- DİSK'e bağiı ASİS Sendikası Genel Başkanı Cenan Bıçakçıbir bildiri yayınlayarak, «İşverenler Grup sözleşmesi yaparlarsa yasaldirenişe geçeceğiz» dedi.

6- Pozantı'nın Sarıçiçek Mevkiinde, Kromik Madencilik Şirketine ait bir maden ocağı, fazla yağış nedeniyle çöktü, Haydar Gönüladındaki bir işçi öldü.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında, 8 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

8- 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle, dünyanın çeşitli ülkelerindetörenler ve gösteriler yapıldı, bu arada yer yer olaylar çıktı. İspanya'da hükümet yasağına rağmen Madrid'le gösteri yapan gruplarlapolis arasında çatışma çıktı, 20 kişi yaralandı.

9- Pakistan Başbakanı Zülfikâr Ali Butto, ABD Dışişleri BakanıCyrus Vance'nin kendisine ikili görüşmeler konusunda bir öneri getirdiğini açıkladı.

2 Mayıs 1977

1- Taksim Alanında 34 kişinin ölümü ile biten olaylardan sonraİstanbul'daki birçok fakülte ve yüksekokulda forumlar yapıldı. Bu kurumlarda boykot sürerken, İTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi kapatıldı.

2- İstanbul Valisi, 1 Mayıs olayları nedeniyle, DİSK yöneticilerive Belediye Başkanı Ahmet İsvan hakkında soruşturma açıldığınıbildirdi.

3- Ankara Bağımsız Milletvekili Mustafa Kemal Erkovan, yaptığı yazılı açıklamada, MHP'den ayrılarak AP'ye girmeye karar verdiğini açıkladı.

4- Önseçimi kazananlar belii oldu. Parti listelerinde aday sıraları da belirlendi.

5- Toprak Mahsûlleri Ofisi, Diyarbakır Bölge Müdürlüğü silolarından, Irak'a buğday şevkine başladı.

6- Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'nun (FIJ) 25. kuruluşyıldönümü nedeniyle, Federasyon Yürütme Kurulunun toplantısıtörenle başladı.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında10 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.

8- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Feyyaz Berker başkanlığındaki ondört kişilik Türk İşadamları Heyeti, ABD'yeyaptıkları «İyiniyet Gezisi»nden olumlu izlenimlerle döndü.

9- BM Genel Sekreteri Kurt VValdheim, Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyine yolladığı mesajda, «Kıbrıs'da toplumların gerekliödünleri vermeye başlamaları için, katedilecek uzun bir yol vardır»dedi.

10- Salvador'da 1 Mayıs İşçi Bayramını kutlamak için izinsiz toplantı yapanlarla, güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çarpışmalardasekiz kişi öldü.

11- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Sovyetler Birliğinin ülkesini tehdit ettiğini öne sürdü. Sovyetlerin tehditten vazgeçmediğitakdirde de Mısır'ın karşı cephe alacağını bildirdi.

12- Pakistan'da muhalefet lideri emekli hava mareşali AsgarHan orduyu, Butto'nun emirlerine karşı gelmeye çağırdı.

13- Etiopya Hükümeti, ülkenin kuzey sınırı bölgesine göndermek üzere, sivil halktan 200 bin kişilik milis kuvveti kurdu.

14- Hindistan Hükümetinin dokuz eyalette seçimleri yenilemekararına, Kongre Partisi serî tepki gösterdi.

15- Zaire, Doğu Almanya ile diplomatik ilişkilerini geçici olarakkesti. Doğu Alman diplomatlarından da kırksekiz saat içinde ülkeyiterketmelerini istedi.

3 Mayıs 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Yeni Yönetim Kurulu üyeleri ile tanışma toplantısında bir konuşma yapan Korutürk,«Partiler, Anayasal Kuruluşlar yozlaşırsa, demokrasi ölebilir» dedi.

2- Genel Başkan Bülent Ecevit başkanlığında toplanan CHP Genei Yönetim Kurulu, 1 Mayıs olaylarını görüştü.

3- AP Genel İdare Kurulu, Başbakan ve Adalet Partisi GenelBaşkanı Süleyman Demirel başkanlığında, Mecliste toplandı.

4- A.İ.T.İ.A. Profesörler Kurulu, Akademi Başkanlığına Prof. Dr.Onur Kumbaracıbaşı'nı seçti.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında17 kişi öldü, 45 kişi yaralandı.

6- ABD Başkanı Jimmy Carter gazetecilere verdiği demeçte,«Avrupa ülkelerinin seçimlerine karışmamalıyız» dedi.

7- BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim, Kıbrıs konusunda hazırladığı raporda, tarafları çaba harcamaya çağırdı.

8- İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerinin «Canberra» tipi bir yolcuuçağı, Hartford köyü üzerine düştü. 3'ü çocuk, 6 kişinin öldüğübildirildi.

9- Pakistan'da iki aydır sürmekte olan politik bunalıma bir çare bulmak amacıyla, Başbakan Butto, muhalefetten yeni öneriler istedi.

10- Vietnam savaşının sona ermesinden, Kuzey ve Güney Vietnam'ın «Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti» adı altında birleştirilmesinden buyana ABD ile Vietnam arasında ilk resmi görüşmelere Paris',te başlandı.

4 Mayıs 1977

1- Maliye Bakanlığı, eriyen ve son yılların en düşük düzeyineinen «Döviz Rezervleri» ni biraz olsun tutabilmek için yürürlüğe konan bazı önlemler aldı.

Bu önlemlerden biri olarak, her çeşit ihracat mal bedellerininkarşılığı olan dövizlerin en geç üç ay içinde yurda getirilmesini şartkoştu.

2- Toplum Suçları Savcılığı, 1 Mayıs olaylarıyla ilgili olarak İstanbul Belediye Başkanı Ahmet isvan ve DİSK Genel Başkanı Kemal Türkier'in tanık olarak ifadelerini aldı.

3- 1 Mayıs olaylarında gözaltına alınan 276 erkek ve 45 kadınilk sorgularından sonra suçsuzlukları saptanarak serbest bırakıldılar,

4- MBG, 1 Mayss olayları konusunda hükümeti suçladı.

5- Eski Erzurum AP Milletvekili Futtullah Taşkesenlioğlu, birsüre önce girdiği MHP'den istifa etti.

6- TİP Genel Merkez Yönetim Kurulu, seçimlere 15 ilde katılmaya karar verdi.

7- DİSK yöneticileri, düzenledikleri basın toplantısında, 1 Mayıs olayları ile ayrıntılı bilgi vererek olayların tümüyle komplo oldu.ğunu iddia ettiler.

8- Kore Cumhuriyeti Başbakanı Choi Kyu Hah, Türkiye'yi resmen ziyaret etmek üzere beraberindeki heyetle Ankara'ya geldi.

9- II. Uluslararası Trafik Sorunları ve Trafik Kazaları Kongresi,Devlet Su İşleri salonunda başladı. Kongrede yeni yasanın çıkarılması istendi.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında12 kişi öldü, 23 kişi yaralandı.

11- Amerikan Senatosu'nun Dış Yardım Alt Komisyonu, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu altı ülkeye hibe şeklinde askeri yardımda bulunulmasını öngören bir tasarıyı kabul etti.

12- SSCB, Uluslararası Af Örgütünü, sosyalist ülkeler aleyhindefaaliyetle suçladı.

13- İspanya Başbakanı Adolfo Suarez televizyon konuşmasında,15 Haziran'da yapılacak seçimlere 180 üzerinde partinin katılacağını açıkladı.

14- Pakistan'da muhalefeti oluşturan Pakistan Ulusal Birliği, HalkPartisi iktidarına ve Başbakan Butto hükümetine karşı mücadeleyisürdürmeye kararlı olduğunu bildirdi.

15- Hollanda'nın ABD'den 102 adet F-16 savaş uçağı almasınıöngören anlaşma Lahey'de imzalandı.

16- Etiopya'da marksist askeri hükümetin işbaşına gelmesindenbuyana meydana gelen olaylarda 780 kişi öldü.

5 Mayıs 1977

1- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, Avrupa Konseyininkuruluş tarihi olan «5 Mayıs Avrupa Günü» sebebiyle yayınladığımesajda Avrupa Günü, Avrupa ülkelerini her geçen yıl birbirinebiraz daha yaklaştırıyor» dedi.

2- Türk - Amerikan ilişkileri konusunda bir demeç veren CHPGenel Başkanı Bülent Ecevit, «Olaylarda ABD'nin etkisi bulunduğukuşkusu yaygınlaşırsa, ilişkilerin zedelenme olasılığı doğar» dedi.

3- Partilerin kesin aday listeleri belli oldu.

4- Türkiye'ye resmi bir ziyaret yapan Güney Kore BaşbakanıChoi Kyu Hah ile resmi görüşmeler yapıldı. İki ülke arasında ticaretve ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesini amaçlayan bir çerçeve anlaşması imzalandı.

5- Taksim'de İnter-Continental oteline kimliği bilinmeyen kişilerce atılan patlayıcı madde hasara yolaçtı.

6- Türkiye Sivil Havacılık Sendikası tarafından THY işyerlerinde başlatılan grevi, Bakırköy İş Mahkemesi yasal bulmasına rağmen, grevin doğuracağı zararların, korunmak istenen haklardan daha fazla olacağı gerekçesiyle süresiz olarak durdurulmasına kararverdi

7- Niğde'de meydana gelen olaylarda Özalp Koç adlı bir öğrenciöldü, 5 kişi yaralandı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında12 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

9- NATO Devlet ve Hükümet başkanlarının yapacakları ZirveToplantısının arifesinde, siyasal gözlemciler, Yunanistan'ın NATO'dayeniden yer almak için önerdiği koşulların reddedildiğini iddia ettiler.

10- Brüksel'deki NATO servisleri ilk kez Doğu ve Batı arasındaki kuvvet dengesini karşılaştırmalı olarak gösteren rakkamiar yayınladı.

11- Amerika ile Vietnam arasında Paris'te yapılan görüşmelerde,iki ülkenin pek yakın bir gelecekte diplomatik ilişki kuracakları veAmerika'nın Vietnam'a uyguladığı ticaret ambargosunu kaldırıp, Vietnam'ın BM'ye alınmasını destekleyeceği açıklandı.

12- İngiltere Kraliçesi İkinci Eiizabeth İskoçya ve Goller ülkesinebölgesel yetkiler tanınmasına ve bu iki bölgenin bağımsızlığı düşüncesine karşı olduğunu belirtti.

13- Çağdaş Alman ekonomisinin mimarı olarak tanınan Almaneski Ekonomi Bakanı ve Başbakan Ludwig Erhard Bonn'da geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.

6 Mayıs 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'le haftalık olağan görüşmesini yaptıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan BaşbakanSüleyman Demirel, «Amerika'nın Phantom'lar ile ilgiii kararı çok kötü sonuçlar doğurabilir» dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel'in resmi konuğu olarak yurdumuzda bulunan Güney Kore Cumhuriyeti Başbakanı Choi Kyu Hahve beraberindeki heyet Ankara'dan İstanbul'a geldi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ü ziyaretinden sonra gazetecilere verdiği demeçte, «Bütüntertiplere karşı genel seçimlerin yapılacağını» söyledi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Aksaray'da yaptığıkonuşmada AP'yi eleştirdi.

5- Polonya Dışişleri Bakanı Emil Voyaszek ve eşi, resmi bir ziyarette bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Konuk bakan ve eşi Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Cağlayangil tarafından karşılandı.

6- Türk-İş, 1 Mayıs olayları üzerine bir bildiri yayınlayarak, bütün sorumluluğun DİSK'e ait olduğunu ileri sürdü.

7- Bursa cezaevinde çıkan isyanda birçok bölüm tahrip edildi.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında5 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

9- Kıbrıs Türk Eğitim Bakanı Dr. Derviş Eroğlu istifa etti.

10- Yunanistan Hükümeti yaptığı açıklamada, Ege'de yapılacakbüyük NATO manevralarına katılabileceğini açıkladı.

11- Amerikan Senatosu, yabancı hükümet yetkililerine rüşvetveren Amerikan şirketleri yetkililerinin beş yıl hapis ve onbin dolarDara cezasına çarptırılmasını öngören yeni bir yasayı onayladı.

12- İngiltere'de yapılan yerel seçimlerde iktidardaki İşçi Partisi,muhalefetteki Muhafazakâr Parti karşısında büyük yenilgiye uğradı.

13- Pakistan'da, muhalefetteki dokuz partinin oluşturduğu «Ulusal İttifak»ı destekleyenlerin Haydarabad ve İslamabad'da düzenledikleri «Şehitler Günü» gösterileri sırasında çıkan olaylarda 7 kişiöldü, çok sayıda insan da yaralandı.

14- Pakistan'da muhalefeti oluşturan «Pakistan Ulusal ittifakı»Butto yönetimi ile diyalog kurmak için öngördüğü şartları bir muhtıra şeklinde açıkladı.

15- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esat, Arap ülkeleri ile İsrail arasında barışın gerçekleşmesi için sınırda silahtan arınmış bölgelerkurulabileceğini söyledi.

7 Mayıs 1977

1- Yüksek Seçim Kurulu, seçim güvenliği ile ilgili olarak uyarıkararı ilân etti.

2- 1 Mayıs olaylarından sonra TRT'nin yaptığı yayınlar, DİSK veTİP tarafından yapılan çeşitli açıklamalarla eleştirildi.

3- Irak'ın Kerkük bölgesinden pompalanan ham petrol, Adana'nm Yumurtalık ilçesindeki Botaş tesislerine geldi.

4- Urfa'da meydana gelen olaylarda Feridun Şimşek adlı biröğrenci öldürüldü.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik -kazalarında4 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

6- Batı dünyasının en zengin yedi ülkesinin devlet ve hükümetbaşkanları arasında düzenlenen zirve toplantısı Londra'da başladı.

7- ABD, Rodezya konusunda toplanacak konferansa katılmayacağını açıkladı.

8- Londra'da yayınlanan «Eçonomist» dergisi, Afrika'da Angola'dan başka onbir Afrika ülkesinde daha Kübalı askerin bulunduğunu açıkladı.

9- Sudan Hükümeti, Libya başkenti Trablusgarp'ta başlayacakSekizinci İslâm Dışişleri Bakanları Konferansını boykot kararı aldığını açıkladı.

10- Eritre gerillaları, 250 Etiopya askerini esir aldıklarını açıkladılar.

11- Portekiz'de yapılan Uluslararası Moda Konseyi başkanlığınaTürk delegesi Kerim Kerimol tekrar seçildi.

12- Onsekiz ülkenin katıldığı Eurovısion Şarkı Festivali Londra'da yapıldı. Fransız Marie Myriam birinci oldu.

8 Mayıs 1977

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Serik, Antalya ve İsparta'da; MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ise Sakarya'da yaptıkları konuşmalarla seçim gezilerini sürdürdüler.

2- DP Genel Başkan Yardımcısı İçişleri eski bakanlarındanFaruk Sükan, Konya Ereğlisi ilçe kongresinde yaptığı konuşmada,«Millî Güvenlik ve haberalma teşkilatları yıpratıldı» dedi.

3- Türkiye'ye yaptığı üç günlük resmi ziyareti tamamlayan Polonya Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Emil Wojtaszek yurdumuzdan ayrıldı. Yapılan resmi görüşmelere ilişkin, Türkiye ile Polonyaarasında ortak bir bildiri Yayınlandı.

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında12 kişi öldü, 28 kişi yaralandı.

5- Türkiye ligi maçlarında, Beşiktaş Samsun spor'u 1 - 0, Galatasaray Adanaspor'u 3 - 2, Trabzonspor Eskişehrispor'u 2 - 0yendi. Fenerbahçe Adanademirspor ile 0 - 0 berabere kaldı.

6- Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Şükrü Elekdağ,Trablusgarp'ta gazetecilere verdiği demeçte «8. İslam Konferansının, İsiami dayanışmanın yeni bir örneğini vereceğini umuyoruz» dedi.

7- Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi Başkanı Spiro Kipriyanu, Lefkoşe'de bir toplantıda yaptığı konuşmada, «Türkiye Kıbrıs'ın bölünmesi konusundaki tutumundan vazgeçmelidir» dedi.

8- Cin Hükümeti, sanayide bir devrim gerçekleştirerek, ekonomisini yüzyıl sonuna kadar dünyanın en önde gelen ekonomileri arasına sokma kararı aldı.

9- Fransız Sömürge imparatorluğunun Afrika'da kalan son porçası olan Affar ve İssalar ülkesi, yapılan referandum sonunda bağımsızlığına kavuştu.- İspanya'da Grand Prix otomobil yarışını Amerikalı MarioAndretti kazandı.

10- Uluslararası Basın Ödülü, Nice'de düzenlenen kitap festivalinde Doğu Alman yazar Jurgun Fuchs'a verildi.

11- Tokyo'da trafiğe yeni açılan Uluslararası havaalanında üçbinden fazla gösterici, dörtbinden fazla polisle çatıştı.

9 Mayıs 1977

1- Anayasa Mahkemesi, Bankalar sigorta ve şirketleri, Odalar Birliği gibi kuruluşların sosyal güvenlik sandıklarının, SSK'yadevrini öngören yasa hükmünü Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti.

2- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Afyon, Uşak ve Denizli'de yaptığı konuşmalarda AP ve CHP'yi eleştirdi.

3- 5 Haziran Milletvekili genel ve Senato üçte bir yenileme seçimlerinde oy kullanacak seçmenleri gösteren sandık seçmen listeleri kesinleşti.

4- DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli, partisinin Silivri'de düzenlediği açıkhava toplantısında ve Cumhurbaşkanı Fahri Korutürkile görüşmesinde, seçim güvenliği üzerinde durdu.

5- Rize Milletvekili Sudi Reşat Saruhan ile Balıkesir Milletvekili Ahmet Akçael, MSP'den istifa ettiler.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında20 kişi öldü, 36 kişi yaralandı.

7- K.T.F.D. Başkanı Rauf Denktaş, İngiliz Uluslar Topluluğu Heyetini kabul ettikten sonra yaptığı açıklamada «Kıbrıs'ta herşey ikitarafın mutabakatına bağlıdır» dedi.

8- ABD Başkanı Jimmy Carter ve Suriye Devlet Başkanı HafızEsat, Cenevre'de Orta Doğu konusunda yeni bir anlaşmaya vardılar.

9- İspanya'da seçime 184 partinin katılacağı ve 350 milletvekilliği ile 204 senatörlük için 6 binden fazla kişinin aday olduğunu açıklandı.

10- Fransa'da sendikalar, «Ulusal Grev» kararı aldı.

10 Mayıs 1977

1- Anayasa Mahkemesi, Toprak ve Tarım Reformu Tasarısınıntümünü, biçim yönünden kabul etti. Resmi gazetede yayınlanan iptal kararına göre, bu karar bir yıl sonra yürürlüğe girecek.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar, 64. NATOGenelkurmay Başkanları toplantısına katılmak üzere Ankara'danBrüksel'e gitti.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Aydın ve Manisa'dayaptığı seçim konuşmalarında Türkiye'nin izlediği iç ve dış politikaya değindi ve bağımsızlığın ağır sanayiye sahip çıkmakla mümkünolacağını, MSP'nin kendi hükümetini kurduğu zaman pasif bir dışpolitika izlemeyeceğini söyledi.

4- MSP Ankara Milletvekili Hüsamettin Akmumcu, mecliste birbasın toplantısı düzenleyerek MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı eleştirdi ve Ankara'dan bağımsız olarak adaylığını koyduğunuaçıkladı.

5- 5 Haziran Pazar günü yapılacak Milletvekili genel ve Senatoüçte bir yenileme seçimlerinde oy kullanacak seçmenlere ait seçmen kartlarının yazımına ve dağıtımına başlandı.

6- MSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan'ın kardeşi Akgün Erbakan'ın, 500 bin liraya Sanayi Bakanlığından iş çıkartma mukavelesi konusunda, Ankara Savcılığı soruşturmaaçtı.

7- Yazar ve eleştirmen Semih Tuğrul bir kalp krizi sonucu Ankara'da öldü.

8- Ak bank Sıracevizler şubesi silahlı kişilerce soyuldu.

9- Mali Polis ekipleri Ankara'da bir eve yaptıkları baskında 2Bilyon liralık kaçak silah ve mermi ele geçirdi.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında8 kişi öldü, 31 kişi yaralandı.

11- NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi Londra'da başlad.

Zirve toplantısından önce, Başbakan Süleyman Demirel ileABD Başkanı Carter arasında yapılan görüşmede bir anlaşma sağlanamadı.

Toplantıdan çıktıktan sonra başbakan Demirel «ikili ilişkilerimizden duyduğum kaygıyı anlattım» derken, ABD Başkanı Carter de«Kişisel açıdan Kıbrıs ve ambargonun ayrı ayrı tutulmasını düşündüğünü ancak ambargonun kesinlikle kalkması anlamına gelecekolan Savunma Anlaşmasının, Kongre tarafından onaylanmasının daha uzun vakit alacağını» söyledi.

Daha sonra toplantıda konuşan Başbakan Süleyman Demirel.giderek tehlikeli bir yöne kayan Türk-Amerikan ilişkilerine ve Yunanistan'ın NATO içindeki baskılarına dikkati çekti.

12- Rodezya'da ırkçı beyaz yönetimin güvenlik kuvvetleri ile Afrikalı milliyetçi gerillalar arasında çıkan çatışmada 34 sivil öldü, 31kişi ağır yaralandı.

13- Pakistan'ın Mirpurhas kentinde muhalefet yanlıları ile güvenlik kuvvetleri arasında meydana gelen çatışmalarda 1 kişi öldü,4 kişi yaralandı.

14- Fas'ta genel seçimlerin 3 Haziran'da yapılacağı açıklandı.

11 Mayıs 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, ABD Başkanı Jimmy Carterile, Londra'da yaptığı özel görüşmeyle ilgili olarak Milliyet Gazetesine verdiği özel demeçte, «Amerika ve NATO ilişkilerindeki çizgimizigösterdim. Türkiye'nin boyun eğecek bir ülke olmadığını belirttim»dedi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin düzenlediği «Seçim Stratejisi» konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Demokratik rejimin yaşaması için, CHP'nin ilk seçimde iktidara gelmesinin zorunlu olduğunu belirtirken, «Gerekirse, yasa! sınırlar içerisinde hükümeti karşımıza alırız ama devleti almayız» dedi.

3- Osman Yüksel Serdengeçti, kısa bir süre önce girdiği MSP'den istifa etti.

4- MHP Genel Sekreteri Osman Albayrak, Toprak ve Tarım Reformunun iptali üzerine yaptığı açıklamada, «1757 Sayılı Kanun halen yürürlükte olup, bir yıl süreyle aynen uygulanacak ve hizmet aksatılmayacak» dedi.

5- İstanbul Mali Polis Müdürlüğü, Beşiktaş'ta bir depoda, değeri 15 milyon lirayı bulan kaçak otomobil yedek parçası ele geçirdi.

6- İstanbul, Gaziantep ve Konya'deki öğrenci çatışmalarında14 öğrenci yaralandı. Öte yandan Burdur'un Bucak iiçesi sorgu hakimini dövmek suçundan tutuklu olarak yargılanan MHP İlçe Başkanı Salih Kahraman'ın tahliye işleminin reddedilmesi üzerine protesto yürüyüşü düzenleyen 38 kişi tutuklandı.

7- Akbank Topçular şubesi silahlı bir kişi tarafından soyuldu.

8- Karikatürcüler Derneğinin 7. geleneksel sergisi Ankara'daaçıldı.

9- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında12 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

10- Londra'da yapılan NATO Bakanlar Konseyi Zirvesi, ortak birbildirinin yayınlanmasıyla sona erdi. Zirvede ABD Başkanı JimmyCarter'in, ittifakın daha güçlendirilmesi ve daha etkili duruma getirilmesi amacıyla yaptığı öneriler oybirliği ile kabul edildi.

11- ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki stratejik silahların sınırlandırılması (SALT) görüşmeleri, Cenevre'de başladı.

12- Amerikan sinema oyuncusu Joan Crowford bir kalp krizi sonucu öldü.

12 Mayıs 1977

1- Başbakan Demirel ve beraberindeki Türk heyeti Londra'dayapılan NATO zirvesinden döndü.

Başbakan Demirel, Anadolu Ajansına bu konuda verdiği demeçte, ABD Başkanı Carter'in ambargo ile Kıbrıs'ı ayırmak gerektiği sözüne değinerek bundan memnunluk duyduğunu, gerçeklerinanlaşılacağını umduğunu söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Adalet Bakanı Zeyyat Baykara ile İçişleri Bakanı Sabahattin Özbek'i ziyaret ederek, seçim güvenliği konusuna ilişkin görüşlerini bildirdi.

Görüşmeden sonra bir demeç veren Baykara, «Vatandaşlar hiççekinmeden sandık başına gitmelidirler» dedi.

3- Yunan uyruklu 14 soydaşımız, İskece'nin Kedenlik Köyü'ndenMeriç nehrini geçerek Türkiye'ye sığındı.

4- Adana Millî Mensucat Fabrikası işçileri, birikmiş maaş ve tazminatlarının ödenmediğini öne sürerek sendika yetkilileri Sait Burçinile Mehmet Emin Bayram'ı rehin aldılar. Rehineler gece yarısı serbestbırakıldılar.

5- Nevşehir MSP milletvekili Mehmet Sabri Dörtkol partisindenistifa etti.

6- Elazığ'ın Palu ilçesinde orta şiddette bir deprem oldu.

7- Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, şiddet eylemleri nedeniyle 29 Mayıs'a kadar yeniden kapatıldı.

8- Sait Faik Hikâye Armağanı'nı, «Makedonya 1900» adlı kitabıyla, Necati Cumalı kazandı.

9- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.

10- Yunan Başbakanı Karamanlis NATO Zirvesinden sonra BBCRadyosunun Rumca yayınlarına verdiği demeçte, fcCarter Türkiye'yiçok başarılı şekilde idare etti» dedi.

Öte yandan, Kanada Başbakanı Trudeau ise, Londra'dan ayrılmadan önce yaptığı basın toplantısında, «Kıbrıs'ta vakit Türkiye'niniehine, Ege'de ise, Yunanistan'ın lehine işlemektedir» dedi.

11- Londra'da, İsrail Dışişleri Bakanı Yigal Allon ile bir görüşmeyapan ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Wance, ABD'nin İsrail ile özel ilişkileri olduğunu ve Orta Doğu barışı için israil'e baskı yapmaya niyetli olmadığını açıkladı,

12- Sovyetler Birliği, Londra'da yapılan NATO Zirvesinde alınankararları, Kuzey Atlantik İttifakının askeri gücünü arttırmayı amaçlayan tehlikeli kararlar olarak nitelendirdi.

13 Mayıs 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında 5 Haziran seçimleri ile ilgili olarak partisinin seçim beynnamesini açıklayarak, «Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır, yaptıklarımıza dayanarak hizmete talibiz» dedi.

2- Danıştay'ın İptal ve Yürütmeyi Durdurma kararlarına uymamakla suçlanan Cephe Hükümeti üyelerinin tümü, manevi tazminatödemeye mahkûm oldu.

3- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, CENTO Bakanlar Toplantısına katılmak üzere İran'ın başkenti Tahran'a gitti.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, fotomontaj ve yalanlarla partisinin milletin gözünden düşürülmek istendiğini öne sürdü ve kanuni yollara başvurulacağını açıkladı.

5- Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, öğrenci olayları nedeniylesüresiz olarak kapatıldı.

6- Ankara'da kimliği saptanamayan bir kişi, Feyzuilah Erdoğanadlı öğretmenin evini basarak öğretmenle eşini yaraladı.

7- İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi profösörlerinden Dr. BediiŞehsuvaroğlu, geçirdiği bir kalp krizi sonunda öldü.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında11 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

9- ABD Başkanı Jimmy Carter'in dış ülkelere yapılan silah satışlarına getirmek istediği kısıtlamanın İsrail'i etkilemeyeceği ve ABD'nin İsrail'e modern silahlar satmaya devam edeceği açıklandı.

10- Pakistan'da muhalefet, Başbakan Zülfikâr Ali Butto'nun görüşme önerilerini reddederken, yeni seçimlerin yapılmasına karşı olduğunu tekrarlayan Butto, bir referandum düzenlenebileceğini söyledi.

11- Suudi Arabistan'ın Akbayık petrol bölgesinde çıkan yangınkontrol altına alındı.

14 Mayıs 1977

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Seçim kampanyasınıErzurum'da açtı. Demirel, yaptığı konuşmada CHP'nin tutumunu eleştirdi.

2- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Bilecik, Eskişehirve Kütahya'da yaptığı konuşmalarda AP ve CHP'yi eleştirdi.

3- Türkiye Odalar Birliği'nin 32. Genel Kurulunda başkanlığayeniden Sezai Dıblan seçildi. Dıblan, başkanlığa seçilmesinden sonra yaptığı konuşmada «Ülkenin içinde bulunduğu siyasi ortam veekonomik durum, halkı her zamankinden daha fazla güç birliği içinde olmaya zorunlu kılıyor» dedi.

4- DP eski Kastamonu Milletvekili Basri Aktaş, geçirdiği birkalp krizi sonucu öldü.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında11 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

6- Basketbol Milli Takımımız 20. Avrupa şampiyonası elemelerindeki ilk maçında Romanya'ya 97-88 yenildi.

7- CENTO Bakanlar Konseyi Tahran'da toplandı. Toplantıdabir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Çağlayangil, Türkiye'nin dünyasorunları hakkındaki görüşlerini açıkladı.

8- Kıbrıs Türk Enformasyon Dairesi, Lefkoşe'deki Rumların, Kıbrıs Türk Toplumunu topluca imha planlarına ilişkin askeri belgeleriaçıkladı.

9- Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Averof «Milliyet»gazetesine verdiği özel demeçte «Türkiye ile Yunanistan arasındagüvensizlik var» dedi.

10- OPEC Üyesi onbir ülke petrole yüzde beş zam yapmaktanvazgeçti.

11- Pakistan'da Başbakan Zülfikâr Ali Butto'nun ülkeyi içindebulunduğu karışıklıktan kurtarmak için bir Halk Oylaması teklifinemuhalefet karşı çıktı.

15 Mayıs 1977

1- Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demire! Samsun'da,CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit Trabzon ve Eskişehir'de, MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Gaziantep, Kilis ve Antakya'da, MHPGenel Başkanı Alparslan Türkeş ise Çorum'da birer konuşma yaptılar.

2- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, bir basın toplantısı düzenleyerek partisinin seçim beyannamesini açıkladı.

3- Türkiye Birinci Ligi maçlarında, Galatasaray Beşiktaş'ı 2-0,Bursaspor Göztepe'yi 2-0, Adanaspor Eskişehirspor'u 2-1 yendi. Giresun Orduspor'la 0-0 berabere kaldı.

4- Merkezi Antlaşma Teşkilâtı CENTO'nun iki gün süren Bakanlar Konseyi Toplantısı, Savunma ittifakının değerini koruduğuüzerinde bir anlaşmayla sona erdi.

5- K.T.F.D. Başkanı Rauf Denktaş 8. İslâm Ülkeleri Konferansına katılmak üzere Libya'nın başkenti Trabiusgarp'a gitti. Denktaş,konferanstan önce verdiği demeçte «KTFD'nin, islâm ülkelerinin yardımına ihtiyacı olduğunu» bildirdi.

6- Pakistan'ın Muntan Kentinde iki gün süren şiddetli çarpışmalardan sonra, ordu duruma müdahale ederek, kentte sıkıyönetim ilân etti.

7- İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi, Batı Almanya'nın nükleerartıklarını İran'a boşaltmasına izin verdi.

8- Fransa Cumhurbaşkanı Valery Giscard d'Estaign, Konstantin Karamanlis'e Yunanistan'ın Ortak Pazar'a girişi konusunda garanti verdi.

9- İsrail Başbakan Vekili ve Savunma Bakanı Simon Perez, ABDBaşkanı Jimmy Carter'in Filistinlilerle ilgili sözlerini sert biçimdeeleştirdi.

10- Roma ve Napoli'de, hükümeti protesto eden onbinlerce öğrenci polisle çatıştı.

16 Mayıs 1977

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Amasya, Tokat ve Sivas'ta yaptığı konuşmalarda, 5 Haziran seçimlerinin önemine değindi.

2- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan partisinin Trabzon'da düzenlediği «Büyük Karadeniz» mitinginde, MHP Genel BaşkanıAlparslan Türkeş Tokat'ta, CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu iseKayseri'de birer konuşma yaptılar.

3- CHP İstanbul Senatörü Besim Üstünel, Merkez Bankası çeklerinin Japonya ve İsviçre'deki bankalar tarafından karşılığı olmadığı gerekçesiyle ödenmediğini bazı belgelerle açıkladı.

4- NATO'nun düzenlediği, Türk Deniz Kuvvetleri tarafındanidare edilecek «Mayın Harbi Tatbikatı» başladı.

5- Türkiye Maden İşçi Sendikaları Federasyonunun Ankara'dabaşlayan 8. Genel Kurulunda bir konuşma yapan Türk-İş Genel Başkanı Halil Tunç, «Yarınınızı güven altına alacak kimselere oy verin»dedi.

6- DİSK'e bağlı Petkim-İş Sendikası İzmir Şubesi, Genel Merkez tarafından feshedildi.

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 25 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

8- NATO Savunma Bakanlarının katıldıkları Avrupa Grubu toplantısında Türkiye; jet eğitimi ve deniz dibi eğitim merkezlerinin biran önce gerçekleştirilmesi üzerinde durdu.

9- İspanya'da Basklı 500 bin işçi genel greve başladı.

10- Suudi Arabistan Petrol Bakanı Yamani, petrole zam yapılmayacağını, ancak, petrol üreten ülkeler arasında fiyat anlaşmazlığını sona erdirecek bir anlaşma sağlanamadığını açıkladı.

11- Rodezya'da iktidarı elinde tutan beyaz azınlık ırkçı rejimininBaşbakanı lan Smith, Zambia Devlet Başkanı Keneth Kaundp'ya 9önderdiği mektupta, gerilla baskınları sürerse, Rodezya ordusununZambiya'daki gerilla üslerine saldıracağını bildirdi.

12- Vietnam'da, birleşmeden sonra ilk kez seçim yapıldı.

17 Mayıs 1977

1- Anayasa Mahkemesi, memur atamalanndaki sınırlandırmayıiptal etti.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Yozgat ve Kırıkkale'deyaptığı konuşmalarda, CHP ve MSP'yi eleştirdi.

3- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Erzincan ve Gümüşhane'de yaptığı konuşmalarda «Türk insanı bilgisayar çağına sokulmalıdır» dedi.

4- Emlâk vergisi beyan ve bildirim süresi uzatıldı.

5- İstanbul Sultanahmet'te Zeki Bük adlı öğrenci ile AnkaraSeyranbağlarında Ekrem Tan adlı öğrenci kimliği bilinmeyen kişilerce öldürüldü.

6- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 21 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.

7- 8. İslâm Ülkeleri Dışişleri Bakanları Konferansı, Libya'nınTrablusgarp kentinde çalışmalarına başladı. Açış konuşmasını yapan Albay Muammer Kaddafi, «Türkiye, Kıbrıs'a meşruluk getirdi»dedi.

8- Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Genel Halk Kongresi Genel Sekreteri (Cumhurbaşkanı) Albay Muammer Kaddafi, Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Cağlayangil jie bir görüşme yaptı.

9- ABD Başkanı Jimmy Carter'in NATO Savunmasını güçlendirme önerilerini görüşmek üzere Brüksel'de toplanan NATO Savunma Bakanları Toplantısında, Savunma Bütçelerinde, yılda yüzdeüç artış yapması kararlaştırıldı.

10- Pakistan Parlamentosu, hükümet tarafından verilen Anayasadeğişiklik tasarısını oybirliği ile kabul etti.

11- Zambia Hükümeti, Rodezya'ya karşı savaş durumuna geçtiğini açıkladı.

18 Mayıs 1977

1- Seçim gezilerini sürdüren AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Bolu, Sakarya, Kocaeli ve Gerede'de birer konuşma yapîı.

2- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Erzurum'da yaptığıkonuşmada Ortak Pazar'a karşı olduklarını belirtti.

3- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca bir açıklama yapıldı. Açıklamada, demirçelik darlığına, transfer olanaksızlığının ve spekülatörlerin yolaçtığı bildirildi,

4- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.

5- Türkiye'nin Kıbrıs konusunda hazırladığı rapor, Avrupa İnsanHakları Komisyonu'na verildi.

6- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Wance ile Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko, Cenevre'de silahsızlanma görüşmelerine başladılar.

7- Afrika Devletleri, Zambia ile Rodezya arasında çıkacak birsavaşta Zambia'yı destekleyeceklerini bildirdiler.

Pakistan'da polisin göstericilere ateş açması sonucu 9 kişi öldü.

19 Mayıs 1977

1- 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı bütün yurtta, dış temsilciliklerimizde ve Kıbrıs Türk Federe Devleti'nde törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Fahri S. Korutürk yayınladığı bayram mesajındabaşta gençler olmak üzere, herkesin 5 Haziran'da sandık başınagitmesini istedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da Bayrampaşa'da yaptığı konuşmada «Türkiye'nin kurtulmaya değil, korunmayaihtiyacı var» dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Van, Tatvan ve Gevaş'ta yaptığı konuşmalarda «Partimizin iktidarında hem manevi,hem maddi kalkınma birarada yürütülmektedir» dedi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Elazığ mitinginde bir konuşma yaparak, kalkınmada, bölgelerarası dengesizliğe son verilmesini istedi.

5- Gaziantep'te meydana gelen olaylarda, Adil Kaner adlı birgenç, kimliği bilinmeyen kişilerce öldürüldü.

6- 9. Uluslararası 19 Mayıs Maratonunu Türk Atleti İsmail Karagöz kazandı.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında15 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

8- ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Andrew Young,«Rodezya, batının desteğini sağlamak için Küba'yı kışkırtıyor» dedi.

9- Sudan Hükümeti, ülkesinde görevli bulunan bütün Sovyetaskeri uzman ve danışmanlarını sınır dışı etti.

10- İsrail'de seçimleri kaybeden İşçi Partisi, Ulusal Koalisyonakatılmama kararı aldı.

20 Mayıs 1977

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Trakya'da, MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ise Bitlis, Muş ve Bingöl'de birer konuşma yaptılar.

2- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Kayseri'de düzenlenen açıkhava toplantısında yaptığı konuşmada, savaş sanayiinin biran önce kurulması gerektiğini söyledi.

3- DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli partisinin Samsun'dadüzenlediği açıkhava toplantısında bir konuşma yaparak, ülkeninekonomik konuları ve yükselen fiatlar üzerinde durdu.

4- Yapı ve Kredi Bankasının İstanbul Bahçelievler Şubesi kimliği bilinmeyen kişilerce soyuldu.

5- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazaların.da 19 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

6- Voleybol Milli Takımımız, Balkan Birinciliğindeki ilk maçındaArnavutluk'u 3 -1 yendi.

7- Kıbrıs sorununa ilişkin toplumlararası görüşmeler Lefkoşe'de yeniden başladı. Görüşmelerde, K.T.F.D. temsilcisi Ümit Süleyman Onan Papadopulos'la yaptığı görüşmede, Rumların silahsız savaşa son vermedikleri takdirde Türk tarafının tedbir alacağını söyledi.

8- Yunanistan Başbakanı Karamanlis, iç ve dış sorunları görüşmek üzere toplanan parlamentoda yaptığı konuşmada «Ankara'dasorumlu bir hükümetin oluşmasını umuyoruz» dedi.

9- Yunanistan ile Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) yetkilileriarasında iki gün süren görüşmelerden sonra yayınlanan ortak bilaırıcfe «Yunanistan'ın en kısa sürede kesin üye olması gerektiğine»değinildi.

10- ABD Başkan Yardımcısı Valter Mondale ile Güney AfrikaBaşbakanı John Vorster arasında, Viyana'da Güney Afrika sorununun çözümü için yapılan görüşmeler, bir yakınlık sağlanamadan tamamlandı.

11- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Suriye Devlet BaşkanıHafız Esat ve Suudi Arabistan Kralı Halil'in katılmasıyla Riyad'datoplanan Üçlü Arap Zirvesi sona erdi.

Zirvede, İsrail'de yapılan seçimlerin sonuçları üzerinde de duruldu.

12- Somali Devlet Başkanı Siad Barre, Kahire'de yayınlanan birdemecinde, Etiopya, Somali ve Güney Yemen arasında bir konfederasyon önerisinde bulundu.

21 Mayıs 1977

1- Bakanlar Kurulu, 1977 yılı kampanya döneminde alınacakyaş çay ürününün kilogramını 10 lira olarak tesbit etti.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Trabzon ve Rize'deyaptığı konuşmalarda CHP'yi eleştirdi.

3- Seçim gezilerini sürdüren CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit Malatya ve Kahramanmaraş'ta, DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyii Ordu'da CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu İstanbul'da, TBPGenel Başkanı Mustafa Timisi ise Sivas'ta birer konuşma yaptıiar,

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Elazığ'da yaptığıkonuşmada Kıbrıs konusuna değinerek, Kıbrıs'a istiklal verilmesiniistedi.

5- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş Nevşehir ve Niğde'dedüzenlenen açıkhava toplantılarında yaptığı konuşmalarda; resmi birKöyiü Bankası kurulmasını, köylü-Devlet ilişkilerinin bu banka kanalıyla yürütülmesini önerdi.

6- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 20 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

7- Zaire Hükümeti bir açıklama yaparak, Hükümet kuvvetlerinin Katanga'lıların elindeki son büyük kasaba olan Diolo'yu da elegeçirdiklerini bildirdi.

8- Tayland'da gerillalarla polis arasında çıkan çatışmada birpolis ile 14 gerilla öldü.

9- Pakistan'da, muhalefetin yenilediği çağrı üzerine başlayangösterilerde güvenlik kuvvetlerinin açtığı ateşle 7 kişi öldü.

10- İspanya'da, bazı siyasi tutuklular için af ilân edildi.

22 Mayıs 1977

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit Kars ve Erzurum'da yaptığı konuşmalarda, özellikle doğunun gelişmemiş ekonomisi üzerinde durdu.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, izmir'de bir konuşmayaptı. Demirel, «Seçimler siyasi iktidarı açıkta bırakmamalı» dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Mersin ve Adana'dabirer konuşma yaparak, Kıbrıs sorununa çözüm bulacaklarını ilerisürdü.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Konya'da yaptığı konuşmada «Yeni kuracağımız Türkiye'de her şey büyük olacak» dedi.

5- DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli, Trabzon'da yaptığı konuşmada, AP ve MSP'nin sermaye çevrelerinden para yardımı alarak seçime girdiklerini ileri sürdü.

6- TİP Genel Başkanı Behice Boran, partisinin Kasımpaşa'dadüzenlediği toplantıda bir konuşma yaparak, emekçilerin Demirci'den hesap soracaklarını iddia etti.

7- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında7 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

8- Atina, Türk avcı botlarının Yunan Karasularını ihlal ettiğiniileri sürerek, Ankara'ya bir protesto notası verdi.

9- Trablusgarp'ta yapılan 8. islâm Ülkeleri Dışişleri BakanlarıKonferansına katılan 38 ülke, Rauf Denktaş'ı resmen K.T.F.D. Başkanı olarak tanıdı.

10- Brüksel'de bir otelde çıkan yangında 9 kişi öldü, 30'dan fazla kişi de yaralandı.

23 Mayıs 1977

1- AP Gene! Başkanı Süleyman Demirel, Aydın'da yaptığı konuşmada, CHP'yi eleştirerek «Milletin, ülkeyi sola teslim etmeyeceğini» söyledi.

2- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Konya'nın Kulu ilçesinde düzenlediği basın toplantısında «1981'de tek başına iktidarız» dedi.

3- Trabzon ve Çorum'da birer konuşma yapan DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyii «CHP ile koalisyon kurup iktidara gelebiliriz»dedi.

4- Şaban Karataş'ın, TRT Genel Müdürlüğünü işgalden sanıkolarak yargılanmasına başlandı.

5- İtalyan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Andrea Viglione, incelemelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

6- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında23 kişi öldü, 42 kişi yaralandı.

7- Bulgaristan'ın Varna kentinde düzenlenen «10. UluslararasıKoro Yarışmasında Ankara Devlet Konservatuvarı Korosu, birincioldu.

8- 150 devletin temsilcilerinin katıldığı Uluslararası Deniz Hukuku Konferansı New York'ta çalışmalarına başladı.

9- Fas Kralı II. Hasan, Zaire'deki savaşın bittiğini açıkladı.

10- Hollanda'da Moluka'lı gerillalar 161 kişiyi rehin aldılar.

11- Pakistan Başbakanı Zülfikâr Ali Butto, Halk Oylamasını birsüre ertefedi.

24 Mayıs 1977

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Çorum ve Yozgat'ta düzenlenen açıkhava toplantılarında yaptığı konuşmalarda, din sömürüsü üzerinde durarak, «İnanç özgürlüğü önündeki sınırları kaldıracağız» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, seçim gezisi nedeniylebıriunduğu Uşak'ın Sivaslı ilçesinde bir grup tarafından saldırıya uğradı. Olaylar sırasında 3'ü koruma polisi olmak üzere 10 kişi yaralandı.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Yozgat ve Çorumillerinde düzenlenen toplantılarda yaptığı konuşmalarda, ağır sanayinin kurulması üzerinde durarak «Sanayiciyi teşvik için sekiz türkredi vereceğiz» dedi.

4- DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli, Sakarya ve Kocaeli'deyaptığı konuşmalarda, eğitim sorununa değinerek «Milletin genç nesilleri arasında ortak kültür parçalandı, kafalarda değerler anarşisimeydana geldi» dedi.

5- İzmir ve İstanbul'da Türk Ticaret Bankası'nm iki şubesi soyuldu. İstanbul Bostancı şubesini soyan soyguncular kaçmayı başardılar. İzmir Çamdibi şubesini soyan 4 soyguncu öğrenci ise, polisle silahiı çatışma sonucu ele geçirildi.

6- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında20 kişi öldü, 24 kişi yaralandı.

7- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Nikolai Podgorny, SovyetKominist Partisi Merkez Komitesi Polit Büro üyeliğinden düşürüldü.

8- İtalya ve Yunanistan Dışişleri Bakanları Atina'da iki ülke arasındaki Kıt'a Sahanlığının sınırını çizen bir anlaşma imzaladılar.

9- İsrail'de Likud Partisi Başkanı Menahem Begin'in seçimi kazanması üzerine bir demeç veren Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, «İsrail'in Batı Şeria'yı ilhakına karşı ölünceye kadar savaşacağız» dedi.

25 Mayıs 1977

1- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İsparta'da yaptığı konuşmada, CHP'yi eleştirerek, CHP yönetiminin Türkiye için maceruolacağını ileri sürdü.

2- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin Antalya,İsparta ve Burdur'da düzenlediği açıkhava toplantılarında yaptığıkonuşmalarda, tahakkümcü ve montajcı zihniyete karşı olduklarınıbelirtti.

3- MHP Gerıel Başkanı Alparslan Türkeş, Beypazarı ve Çankırı'da yaptığı konuşmalarda, MHP'nin «Millî devleti» gerçekleştireceğini ileri sürdü.

4- DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli, istanbul'da yaptığı konuşmada, AP'yi ve MC İktidarını eleştirdi.

5- Malezya'daki elçiliğimizin çeki ödenemedi. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri bazı nedenlerle transferlerin gecikmiş olabileceğiniöne sürdüler.

6- TİP Genel Başkanı Behice Boran, Amasya'da yaptığı konuşmada, CHP'nin sol anlayışını eleştirdi.

7- Trabzonspor, Beşiktaş'la 0-0 berabere kalarak Türkiye Kupasını kazandı.

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü, 28 kişi yaralandı.

9- K.T.F.D. Başkanı Rauf Denktaş, Rumiarm uyguladığı baskıyıBM rıezdinde protesto etti.

10- ABD Temsilciler Meclisi, silah ambargosunun kaldırılmasınailişkin öneriyi reddetti.

11- Hollanda Hükümeti, Moluka'lı gerillaların şartlarını kabuletmedi.

26 Mayıs 1977

1- 27 Mayıs Hürriyet ve Anayasa Bayramının 17. yıldönümü yurtta, dış temsilciliklerimizde ve KTFD'nde kutlanmaya başlandı. Bayram nedeniyle bir mesaj yayınlayan genelkurmay başkanı Org. Semih Sancar, «Atatürk yolundan başka hal tarzı kabul edilemez»dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Konya'deki mitingdeyaptığı konuşmada CHP ve MSP'yi eleştirirken kalabalık bir MSPgrubu tarafından protesto edildi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Nevşehir ve Kayseri'de MHP ve AP'lilerin protestosuyla karşılandı.

4- MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, Yozgat'ta yaptığı konuşmada, yurt dışındaki işçilerin sorunlarına değindi, işçilerin yurda dönmeleri halinde de Türkiye'ye uyumlarını sağlayacak partininMHP olduğunu bildirdi.

5- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu Erzurum, Ağrı ve Eleşkirt'te yaptığı konuşmalarda, Türkiye'nin bir denge partisine ihtiyacı olduğunu anlattı ve «Partimiz seviyeli, medeni bir hizmet partisidir» dedi.

6- DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli Mersin ve Adana'da yaptığı konuşmalarda AP'yi eleştirdi ve «Türk ekonomisi enflasyon batağının içine sürüklenmiştir» dedi.

7- Yunanistan Sosyalist PASOK partisi Lideri Andreas Papandreu, «Milliyet» gazetesine özel bir demeç vererek «Ege Denizinde karasularını 12 mile çıkarmanın Yunanistan'ın hakkı olduğunuve Ege'yi Deniz trafiğine kapamayı düşünmediklerini» söyledi.

8- «Orhan Kemal Roman Armağanı» bu yıl, Hasan İzzettin Dinamonun «Kutsal Barış» adlı romanına verildi.

9- Van'ın Muradiye ve Özalp ilçelerinde meydana gelen depremde can kaybı olmadı. Daha önceki depremde hasar gören evlerin büyük bir kısmı yıkıldı.

10- Avrupa Greko-Romen Güreş Şampiyonası Bursa'da başladı.

11-Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

12- Japon City Bank yetkilileri ve Türkiye ile iş yapan Japon firması temsilcileri, TC. Merkez Bankasının ödemesi gereken 50 milyon dolara yakın paradan 10 milyon dolar transfer edildiğini, bu nedenle Türkiye'ye ihracatın halen yapılamadığını belirttiler.

Öte yandan Almanya'nın büyük gazetelerinden «Die Welt» bugünkü sayısında Türkiye'deki döviz sıkıntısı ile ilgili olarak yayınladığı haber yorumda «Ankara'nın döviz sıkıntısı yabancı banka vefirmaları endişelendiriyor» dedi.

13- Avrupa Konseyin'de, Kıbrıs'ta insan haklarının Türkiye tarafından plânlı ve sistematik şekilde çiğnendiği yolunda Rum yönetiminin şikâyeti ile ilişkin tartışma resmen başladı ve Türkiye tümiddiaları reddetti.

14- Atina'da resmi temaslarda bulunan İtalyan Başbakanı Andreotti'nin gezisi sonuçlandı ve İonya denizinin ortasından geçilenbir çizgi ile iki ülke arasındaki kıta sahanlığı sorunu çözümlendi.

15- ABD Başkanı Jimmy Carter ile Suudi Arabistan VeliahtıPrens Fahd arasındaki görüşmeler tamamlandı. ABD'nin Suudi Arabistan'a geliştirilmiş modern silahlar satacağı, buna karşılık bu ülkenin de ABD'ye karşı yeni bir petrol ambargosuna başvurmayacağı açıklandı.

27 Mayıs 1977

1- 27 Mayıs Hürriyet ve Anayasa Bayramı törenlerle kutlandı.Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, 27 Mayıs nedeniyle yayınladığı mesajda; «Türkiye'yi aşırı sağ ve soldaki çağdışı akımların kucağına atmak isteyenlerin bir gün ya yola geleceklerini, ya da Atatürk ilkelerine bağlı ezici çoğunluk içinde eriyip gideceklerini» belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Konya'da yaptığı konuşmada, «Biz çağın, halkın partisiyiz» dedi. ve AP'yi hayalcilikle, MSPve MHP'yi hatıracılıkla suçladı.

3- AP Genel Başkanı Süleyman Demire! Kayseri ve Niğde'deyaptığı konuşmalarda, Anayasa değişikliği üzerinde durdu ve «Anayasa Mahkemesi ile Danıştay'ın yetkileri yeniden düzenlenmeli» dedi.

4- Genelkurmay Askeri Savcısı Hakim Albay ihsan Şenel, yaptığı açıklamada, Lockheed rüşvet olayı ile ilgili soruşturmanın sürdüğünü, hiçbir makam veya kişinin himayesinin söz konusu olmadığını söyledi.

5- Türk Motor Sanayi Ticaret A.Ş. TÜMOSAN ile Japonya'nınMitsubishi Motor Firması arasında minübüs ve kamyon motoru imâletmek üzere bir lisans anla«şması imzalandı.

6- Toprak Mahsulleri Ofisi, 1974 yılında «Finograin» şirketiyleimzaladığı anlaşmanın hükümlerine uymadığı gerekçesiyle, bu şirketin bağlı bulunduğu «Continental Grain» firmasına 36 milyon dolar tazminat ödemeye mahkûm oldu.

7- Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Gümüşpınar köyünde AP'lilerle CHP'liler çatıştı, 5 kişi öldü.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında17 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

9- Dünya Bankası Grubu, Türkiye Sınai Kalkınma Bankasınatoplam 124 milyon dolar tutarında iki kredi açıldığını açıkladı.

10- İsrail'de düzenlenen «İsrail Uluslararası Akdeniz Festivalinde Türk şarkıcısı Esin Afşar, Selmi Andak'ın bestesiyle dördüncüoldu.

11- Lockheed uçak şirketinin yeni yöneticileri tarafından hazırlanan özel raporda, şirketin eski yöneticilerinin 1970-75 yılları arasın.da yabancı ülkelere 30 milyon dolar rüşvet ödediği açıklandı.

12- Angola'nın başkenti Luanda'da adları ilk kez duyulan ve Devlet Başkanı Agostinho Neto'nun Sovyet ve Kübalılarla ilişkilerine karşı çıkan «Angola Halk Kurtuluş Hareketi Eylem Komitesi» başarısızbir darbe girişiminde bulundu.

13- Sovyet Yüksek Şûra Prezidyumu yeni Anayasa taslağını onayladı.

14- Cannes Film Şenliği büyük ödülünü bu yıl Paolo ve VittorioTaviani kardeşlerin yönettiği İtalyan filmi «Padre, Padrone» kazandı.

28 Mayss 1977

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Mersin'de yaptığı konuşmada, AP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in, Anayasa Bayramıgünü Anayasa'yı değiştrimekten bahsetmesini kınadı. Öte yandan Tarsus'ta, CHP konvoyuna Ülkücüler Derneği önünde ateş açıldı. 2'si ağır,5 kişi yaralandı.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ordu, Giresun ve Çorum'da partisinin düzenlediği toplantılarda CHP'yi MSP'yi vs tabiisenatörleri eleştirdi, Demirel, «Tabii senatörlük rejim için bir kamburdur» dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Tokat ve Sivas'tayaptığı konuşmalarda, ağır sanayi tesislerinin geliştirilmesi üzerinde durdu, Erbakan Ayrıca, İktidara gelince Ayasofya'yı tamamen cami haline getireceklerini söyledi.

4- İskenderun'da MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in konuşacağı alanda saatli bomba patladı, can kaybı olmadı.

5- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, partisinin Adana mitinginde yaptığı konuşmada bütün partileri eleştirdi ve halktan CGP'ye güç vermelerini istedi.

6- Taksim Meydanında TİP mitinginde konuşan Genel BaşkanBehice Boran, TİP'in Meclise gireceğini söyledi ve «TİP'e oy verilmemeli, oylar bölünmemen» biçimindeki propagandalara karşı çıktı.

7- Gaziantep'te bir konuşma yapan Sosyalist Devrim PartisiGenel Başkanı Mehmet Ali Aybar, «Seçimler hiçbir şeyi değiştirmeyecek» dedi.

8- Ankara'ya bir nota gönderen Bulgaristan, enerji borçlarınınödenmemesi halinde, enerji vermeyi durduracağını» bildirdi.

9- Balat'ta çıkan ve birbuçuk saat süren büyük yangında biryağ, ve konserve fabrikası, bir sabun atölyesi tamamen, 17 ev kısmen yandı.

10- İstanbul ve Ankara'da Ülkü Ocaklarının iki şubesine patlayıcı madde atıldı, can kaybı olmadı.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında12 kişi öldü, 25 kişi yaralandı.

12- Avrupa Greko Romen Güreş Birinciliği sonuçlandı. Kilosunda 3. olan Erol Mutlu Türkiye'ye bronz madalya getirirken takımımız 7. sırayı aldı. Öte yandan Eskişehir'de yapılan Türkiye Ferdi Masa Tenisi Birinciliği istanbullu sporcuların üstünlüğü ile sonuçlandı.

13- Sovyetler Birliği Parlamentosu Sovyet Yüksek PrezidyumuBaşkanlığı, Yeni Anayasa'nın 4 Temmuz'dan itibaren kamuoyundatartışmaya sunulmasını onayladı.

14- İsrail'de seçimi kazanan sağcı Likud Cephesi'nin lideri Menahem Begin tarafından kurulması beklenen yeni hükümette Dışişleri Bakanlığı görevini kabul eden eski Savunma Bakanı Moşe Dayan, bağlı bulunduğu İşçi Partisinden çıkarıldı.

15- Güney Lübnan'da solcu güçler ve Filistinliler ile sağcı Hristiyanlar arasında çıkan çatışmalarda 7 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

16- Angola'da meydana gelen darbe teşebbüsleri üzerine mahalli saatle gece 19.00'dan 06.00'a kadar sokağa çıkma yasağı konuldu.

29 Mayıs 1977

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Bornova, Manisa, Denizlive Nazilli'de yaptığı konuşmalarda «Oy kullanmamak, karanlık dönemi çağırmaktır» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel Gaziantep ve Hatay'dayaptığı konuşmalarda «Seçimler bir nevi referandumdur» dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan İstanbul ve İzmir'deyaptığı konuşmalarında AP ve CHP'yi eleştirdi.

4- MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Kırıkkale'de yaptığıkonuşmada, işçi sorunları üzerinde durarak işçi-işveren ilişkilerinindevlet denetimi altında bulunması gerektiğini öne sürdü.

5- Antalya'da bir konuşma yapan DP Genel Başkanı FerruhBozbeyli, Türkiye'nin döviz sıkıntısı üzerinde durdu.

6- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğiu Konya'da yaptığı konuşmada, yasa dışı eylemlere karşı olduğunu belirtti.

7- TİP Genel Başkanı Boran, Kayseri'de yaptığı konuşmada,«Hayat pahalılığı ve enflasyon kaçınılmaz oldu» dedi.

8- İstanbul'da Yeşilköy Havaalanı ve Sirkeci garında üstüstemeydana gelen patlamalarda 5 kişi öldü, 6'sı ağır 41 kişi yaralandı.

9- M.T.T.B. tarafından düzenlenen İstanbul'un 524. Yıldönümümitingi Sultanahmet Meydanında yapıldı.

10- Avrupa Serbest Güreş Şampiyonasının açılış seramonisi yapıldı. Güreşçilerimiz yaptıkları onyedi müsabakada onbir galibiyet,altı yenilgi aldı.

11- Türkiye birinci ligi maçlarında Bursaspor Galatasaray'ı 1 - 0Zonguldakspor Orduspor'u 2 - 0, Adanademirspor Samsunspor'u 3 – 0,Göztepe, Boluspor'u 1 -0 yendi. Fenerbahçe Trabzonspor ile 1-1,Mersinidmanyurdu Adanaspor'la 1-1, Giresunspor Altay ile 0-0 berabere kaldılar.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.

13- İsrail'de kurulması tasarlanan yeni sağcı hükümette Dışişleri Bakanlığı görevini kabul eden eski Savunma Bakanı Moşe Dayan,Likud Cephesi Lideri ve Başbakan adayı Menahem Begin'in, Batı Şeria'nm pazarlık konusu olabileceğini açıkladı.

14- Etiopya, ABD, ingiltere ve Mısır'a Adis Ababa'daki SavunmaAtaşeliği bürolarını kapatmalarını bildirdi.

Etiopya, ABD'den ayrıca, Adis Ababa'daki büyükelçilik görevlilerinin sayısını yarıya indirmesini de istedi.

15- Pakistan'da siyasal huzursuzluğu sona erdirmek üzere muhalefetle iktidar partisi arasında görüşme yolu açıldı.

16- Lübnan Başbakanı Selim EI-Hoss, sağcılara rağmen. KahireAnlaşmasına hükümetin uyacağını açıkladı.

17- Angola'da darbe sırasında on hükümet görevlisinin öldürüldüğü açıklandı.

18- ABD'de bir gece klübünde çıkan yangın 200'e yakın kişininölümüne yol açtı.

30 Mayıs 1977

1- AP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirei partisinin Gaziantep ve Hatay'da düzenlenen açıkhava toplantılarına katıldıktan sonra İskenderun'dan Adana'ya dönmekte iken, olaylar çıktı,80 kişi gözaltına alındı.

2- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Edirne ve Mardin'de,DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli Manisa'da, CGP Genel BaşkanıProf. Turhan Feyzioğlu ise Silivri, Çorlu ve Tekirdağ'da birer konuşma yaptı.

3- Adalet Bakanlığında düzenlenen bi rtürenle yeni mezun 13Cumhuriyet savcı yardımcısı kıır'alarını çekerek cübbe giydiler. Törende konuşan Adalet Bakanı Zeyyat Baykara, «Seçim güvenliğiiçin her tedbir alındı» dedi.

4- Harp Akademileri tarafından düzenlenen «Yıldız 77 Müşterek Harp Oyunları» başladı.

Harp oyunlarını izleyen Genelkurmay Başkanı Org. Semih Sancar verdiği demeçte, «Tedirginlik yaratan eylemlere son verilmelidir» dedi.

5- DİSK'e bağlı Maden-İş Sendikası ile İşverenler SendikasıMESS arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinin sonuncusu yapıldı. Tarafların anlaşamaması üzerine Maden-İş grev içinyasal süresi dolan 23 işyerinde grev uygulamasına başladı.

6- İstanbul Üniversitesi rektörlük seçimi yapıldı. Eski rektörProf. Dr. Haluk Alp yeniden rektörlüğe getirildi.

7- İş Bankasının Bağlarbaşı şubesi dört kişi tarafından soyuldu. Soyguncular kasadan aldıkları 572 bin lirayla kaçtı.

8- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında25 kişi öldü, 29 kişi yaralandı.

9- K.T.F.D. Başkanı Rauf Denktaş bağımsızlık konusundaki düşüncelerine açıklık getirerek, «KTFD'nin uluslararası alanda tanınmasının istenebileceğini» açıkladı.

10- Türkiye, Pakistan ve İran'ın üyesi, bulundukları Kalkınma içinBölgesel işbirliği Teşkilâtı (RCD)'nin en yüksek karar organı oianBakanlar Konseyi iran'ın Meshed şehrinde toplandı.

11- Gelişmekte olan ondokuz ülke ile sekiz gelişmiş sanayi ülkesi arasında yapılan Uluslararası Ekonomik işbirliği Konferansı Paris'te çalışmalarına başladı.

12- Rodezya'daki beyaz ırkçı azınlık rejimine bağlı birliklerinMozambik sınırını 5 km geçerek bir kampa yaptıkları baskın sonucuna 20 siyah mülteci öldürüldü.

13- El Salvador'un Guatemala Büyükelçisi Albay Eduardo Casanova siiahlı kişilerce kaçırıldı.

31 Mayıs 1977

1- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ordu'da yaptığı konuşmada, «3 gün içinde olaylar olursa, bunun sorumlusu Başbakan'dır» dedi.

2- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Balıkesir ve Bursa'dayaptığı konuşmalarda, «Ülkeyi kötü ellere düşürmeyin» dedi.

3- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Silvan, Batman veKars'ta yaptığı konuşmalarda, «Yurdumuzu ağır sanayi örtüsü ile örtüyoruz» dedi.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'a Mardin'de yöneltilen saldırıyla ilgili olarak 16 kişi tutuklandı.

5- DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyii, Aydın ve Denizli'de yaptığı konuşmalarda, AP'nin hırsız ve masonlarla mücadele etmeye sözvermesi halinde, AP ile birleşebileceklerini belirtti.

6- Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Tahsin Özgüç seçildi.

7- Bursa'da yapılan Avrupa Serbest Güreş Şampiyonasında takım halinde 3. olurken; Mehmet Güçlü, Mehmet Sarı ve Reşit Karabacak gümüş, Fevzi Gökdoğan ve İsmail Temiz ve bronz madalya kazandılar.

8- Yurtta meydana gelen trafik kazalarında 31 kişi öldü, 28 kişiyaralandı.

9- Paris'te toplanan Kuzey-Güney Konferansında bir konuşmayapan ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vançe, «Dünyada yeni bir ekonomik düzenin kurulmasında ABD faal rol oynayacaktır» dedi.

10- ABD Başkanı Carter, Güney Kore'ye bir saldırı olursa atombombası kullanabileceklerini söyledi.

11- Hindistan'da nehire düşen tren'in 41 yolcusu boğularak öldü.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106