26.2.1977
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 1977

1 Şubat 1977

1- Cumhuriyet Senatosunda gündem dışı bir konuşma yapanKontenjan Senatörü Hüsamettin Celebi, ülkenin içinde bulunduğubunalım karşısında Demirel ile Ecevit'i görüşmeye çağırdı.

2- Mahalli İdare seçimlerinin, Haziran ayından 11 Aralık 1977tarihine ertelenmesini öngören teklif, Cumhuriyet Senatosundakabul edilerek yasalaştı.

3- Millet Meclisi Anayasa Komisyonu, Parlamenterlerin aylıklarına yapılan zammı kaldıran teklifi kabul etti.

4- Meclis Komisyonu, MKE'de yeni bir ithalat yolsuzluğunuortaya çıkardı. Komisyon Başkanı CHP Tekirdağ Milletvekili Yılmaz Alpaslan'ın Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamaya göre,son ithalat yolsuzluğunun tutarı 3 milyar 821 milyon liradır.

5- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, yabancı gazetecilere verdiği demeçte «Denktaş-Makarios görüşmesi iyi bir işarettir» dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Prof. Necmettin Erbakan, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, «Katsayıyı 12'ye çıkarmaya kararlıyız» dedi.

7- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Prof. Turhan Feyzioğlu,Başbakan Süleyman Demirel ile Başbakanlık konutunda iki saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmede, Feyzioğlu'nun, CGP'nin taleplerini Başbakan Demirel'e ilettiği bildirildi.

8- Strasbourg'da yapılan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin 59. dönem toplantısına katılan Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil yurda döndü. Çağlayangil, Yeşilköy havalimanında verdiği,demeçte «Yunanistan Dışişleri Bakanı Bitsios ile görüşmelerimizbir anlayış ve açıklık içinde geçti» dedi.

9- İçişleri Bakanı Oğuzhan Asiltürk, Ankara'da Alman EmniyetGenel Müdürü ile görüştü. Asiltürk, Türkiye'deki anarşik olaylardançoğunun Almanya'da planlandığını öne sürerek, işbirliği önerdi.

10- CHP Genel Yönetim Kurulu ile Senato ve Millet Meclisi GrupYönetim Kurulları, Genel Başkan Bülent Ecevit'in başkanlığında ortak bir toplantı yaptı. Toplantıdan sonra yayınlanan bildiride, «Demokrasiyi yaşatma, içbarışı sağlama isteğinde birelşenlerin, ortaksavunma çizgisi saptamaları gerektiği» belirtildi.

11- İktisadi Kalkınma Vakfı tarafından düzenlenen «Tarımsal açıdan Türkiye-AET İlişkileri» konulu toplantıda, tüm Akdeniz ülkelerinin AET önünde ortak siyasetler geliştirmeleri için birlik kurulması önerildi.

12- Adana'da Tekel'in Yavuzlar Şubesi, kimlikleri saptanamayan4 kişi tarafından soyuldu.

13- Hacettepe Üniversitesinde, kimliği bilinmeyen kişilerin açtığıateş sonucu bir kız öğrenci ağır yaralandı. Siyasal Bilgiler Fakültesi de, Yönetim Kurulu kararı ile üç gün kapatıldı.

14- Ege Kıta Sahanlığı üzerindeki teknik düzeydeki görüşmelere katılan Prof. Suat Bilge, görüşmelerin olumlu geçtiğini, kısa sürede çözüm bulunabileceğini söyledi.

15- KTFD Dışişleri ve Savunma Bakanı Vedat Çelik, «TERCÜMAN» gazetesine verdiği demeçte, «İnsan haklarını kimlerin ihlâl ettiğini belgelerle açıklayacağız» dedi.

16- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı,

17- Genç Millî Futbol Takımımız Romanya'yı 2 - 0 yendi.

18- ABD yeni Başkanı Jimmy Carter, Sovyetler Birliği yetkilileriile ilk resmi temasını yaptı. Carter, Sovyetlerin Washington'daki Büyükelçisini kabul ederek bir saat görüştü.

19- Japonya'yı ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Walter Mondale, düzenlediği basın toplantısında, Güney Kore'de bulunan ABDaskerlerinin kademeli olarak geri çekileceğini, ancak belirli sayıdabir havagücü bırakılacağını açıkladı.

20- ABD Başkan Yardımcısı Walter Mondale, Tercüman Gazetesi yazarlarından Lütfü Akdoğan'a Paris'de verdiği demeçte, «Carter, Türkiye hakkında son derece iyi niyetlidir» dedi.

21- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, göreve başlamasındansonra düzenlediği ilk basın toplantısında. Doğu Avrupa'da insan hakları konusunda gerektiğinde Sovyetleri uyarmaya devam edeceklerini söyledi.

22- ABD'de hüküm süren soğuklar nedeniyle 75 kişi donaraköldü. Enerji sıkıntısı dolayısıyla kapanan fabrikalardaki 1,5 milyonkişinin işine son verildi.

23- İran'da 65 siyasi tutuklu, Pehlevi Hanedanının 50. yıldönümü dolayısıyla çıkarılan özel aftan yararlanarak, serbest bırakıldı.

24- Çekoslovakya Komünist Partisinin eski lideri Alexander Dubçek, Çekoslovakya'da rejime muhalif aydınlar tarafından yayınlanan«77 Yasasını» imzalamayı reddetti.

25- Suudi Arabistan Petrol Bakanı Yamani, «Newyork Times»gazetesine yaptığı açıklamada, kısa adı OPEC olan onbir petrol üreticisi ülkenin, yeniden tek fiyat sistemine döneceğini bildirdi. Yamani, OPEÇ Başkanı Abdül Bin Halife'yi de, yapılmak istenen yüzdebeş oranındaki ek zamdan vazgeçirmeye çalıştığını söyledi.

2 Şubat 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk. Genelkurmay Başkanlığında düzenlenen brifinge katıldı. Brifingde, Türkiye'nin iç ve dış sorunları görüşüldü.

2- Lockheed konusunda ABD Adalet Bakanlığı ile Türk Adalet Bakanlığı arasında yapılan anlaşma, onaylanmak üzere Başbakanlık tarafından Meclise gönderildi.

3- Başbakan Yardımcısı ve Bakanlıklararası Ekonomik KurulBaşkanı Prof. Necmettin Erbakan, Ekonomik Kurulun toplantısındayaptığı konuşmada, «daha önceki çalışmaların ışığında Türkiye-AETilişkilerinin bir sonuca vardırılacağım ve konuların beş bölüm halinde toplanacağını» söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Prof. Necmettin Erbakan, İstanbul'lu bazı sanayicilerin düzenlediği toplantıda, Türkiye'nin yüzde sekiz kalkınma hızıyla, dünyanın en hızlı kalkınan birkaç ülkesi arasına girdiğini bildirdi. Erbakan, Yeni Plân dönemindeTürkiye'nin kalkınma hedefinin İspanya olduğunu söyledi.

5- Tekel Genel Müdürlüğü, çekirdek kahve satışını durdurdu.Yapılan yeni ayarlama ile 50 liraya satılmakta olan çekirdek kahvenin fiyatı 100 liraya çıktı.

6- Ereğli Demir - Çelik İşletmeleri, çalışan işçi başına düşennet kâr bakımından dünyanın en büyük 27 firması arasında yedincisırayı aldı.

7- Çağdaş Hukukçular Derneği Adana Şubesi, yasal işlemleritamamlanarak kuruldu.

8- Yapı ve Kredi Bankası Bağlarbaşı Şubesi dört kişi tarafından soyuldu,

9- Ege Üniversitesi Rektörlük binasına kimlikleri belirlenemeyen kişilerce patlayıcı madde atıldı.

10-Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.

11-AET, Türkiye'ye bir memorandum vererek, «ucuz pamuk ipliği ihracatının durdurulmasını» istedi.

12- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, anlaşmazlığı gidermek için uygulanacak tek yolun; iki toplumlu, iki eşit idareden meydana gelecek iki coğrafi bölgeli bir federasyon olduğunu söyledi.

13- Yunanistan Başbakanı Karamanlis, Türk - Yunan görüşmelerinin çok nazik ve kesin bir döneme girdiğini söyledi.

14- Batı Alman Hükümetinin, Türkiye'ye 1,2 milyar Marklık silâh satışına ilişkin anlaşmayı, Kabine toplantısında onayladığı açıklandı.

15- İngiliz BBC Radyosunun haberine göre, Hindistan TarımBakanının istifası yeni bir Hükümet bunalımına yol açtı.

16- Amerika'da soğukların şiddetinden Niagara Şelâlesi dondu.

3 Şubat 1977

1- Cumhuriyet Senatosunda 1977 Mali Yılı Bütçesi görüşülmeyebaşlandı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Mecliste Parlâmento Muhabirleri Derneğinin yeni yöneticileri ile görüştü. Demirel, «Hükümetgörevinin başındadır» dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Prof. Turhan Feyzioğlu,Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'le görüştü. Feyzioğlu, görüşme ileilgili olarak, «Memleketin içinde bulunduğu şartlar ve bu konularkarşısındaki düşüncelerimi Cumhurbaşkanına arzettim» dedi.

4- DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli, Meclisde düzenlediği basın toplantısında, memur maaşlarına uygulanacak katsayının 12 olması için tüm partileri birleşmeye çağırdı.

5- Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu adına Başkan Faruk Erem tarafından Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e gönderilenbaşvuruda, Cumhurbaşkanı Korutürk'den, AP ve CHP'nin çözümevarması için, emir ve telkinde bulunması istendi.

6- Irak Devrim Komuta Konseyi Başkan Yardımcısı KaddamHüseyin, iki günlük resmî bir ziyaret amacıyla 100 kişilik bir heyetleAnkara'ya geldi.

7- Sivil Havacılık Sendikası Genel Başkanı Erdoğan Balcı, THY'da grev uygulamasına başlandığını söyledi.

8- Ziraat Bankası Genel Müdürü Davut Akça, Ziraat Bankasının kredi kaynaklarının 27 miylar lira arttığını söyledi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında14 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.

10- Yunanistan, Türkiye ile NATO ortak savunması konusundaişbirliğine son verecek şekilde yeni bir plânlamanın yapılmasını istedi. Yunanistan ayrıca, bu yeni ilişki düzeni içinde NATO askerientegrasyonuna daha da yakınlaşabileceğini resmen bildirdi.

11- ABD Başkanı Jimmy Carter'in, Kıbrıs sorununun çözümüiçin temaslarda bulunmak üzere eski Savunma Bakanı Clark Clifford'u Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs'a göndereceği resmen açıklandı.

12- NATO Başkomutanı Orgeneral Alexander Haig, Yale Üniversitesinde verdiği bir konferansta, «Sovyetler bir askeri emperyalizmkurma yolundadır» dedi.

13- Ortadoğu sorununa barışçı bir çözüm bulunması amacıylatoplanması tasarlanan Cenevre Konferansı konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Ortadoğu'da bir geziye çıkan BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim, gezisinin ilk durağı olarak Mısır'a gitti. Waldheim, Mısır'da verdiği demeçte, «Cenevre Konferansının ilkbahardatoplanabileceğini umduğunu» söyledi.

14- Sudan'da bir darbe girişimi bastırıldı.

15- Etiopya'nın başkenti Adis Ababa'da meydana gelen olaylarda, Devlet Başkanı Teferi Bante ile Askeri Konsey üyelerinden 6’sıidam edildi.

16- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, hükümetin ekonomik önlemlerine karşı ülkede meydana gelen protesto gösterilerinden Moskova'yı sorumlu tuttu. Sedat, bu tür olayların önlenmesi amacıylabir dizi sert önlem alınacağını açıkladı.

4 Şubat 1977

1- Cumhuriyet Senatosu ve Millet Meclisi bütçeleri kabul edildi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürkile görüştü. Demirel, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada; ülke sorunlarına değinerek, hükümet bunalımı çıkarsa, yurdun büyük zarar göreceğini söyledi.

3- Türkiye'ye gelen Irak Komite Konseyi Başkan YardımcısıSaddam ile Başbakan Süleyman Demirel arasında yapılan görüşmeden sonra ortak bir bildiri yayınlandı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Prof. Turhan Feyzioğlu,düzenlediği basın toplantısında, hükümet ortaklarını eleştirdi veProtokole uyulmazsa, hükümetten çekileceklerini belirtti.

5- İçişleri Bakanı Oğuzhan Asiltürk, gazeteci ve yazar Zekeriya Sertel'in Türkiye'ye dönmesine mani bir durumunun bulunmadığını açıkladı.

6- Ulaştırma Bakanı Nahit Menteşe, Türk Hava Yollarındakigrevin işçi haklarıyla bir ilgisi olmadığını söyledi.

7- Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü, fiyatlarda yeni ayarlanmaya giidleceği gerekçesiyle, sucuk, sosis, salam ve işkembe gibi ürünlerin üretim ve satışını durdurdu.

8- Boğaz'da Panama bandıralı Univer gemisine yapılan baskınsonucu 30 milyon lira değerinde kaçak sigara ele geçirildi.

9- Türk Hukuk Kurumu, Danıştay ile Barolar Birliğini yılın hukukçuları seçti.

10- Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu öğrencilerinden 200 kişi, TBMM'ne giderek, okullarında can güvenliğinin olmadığını belirten bir dilekçe verdiler.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında3 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

12- Yunanistan Başbakanı Karamanlis, Yunanistan uçak sanayii tesislerinin temelini attı. Tesislerin tümü ile devlet malı olacağıaçıklandı.

13- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance bir demeç vererek, Carter yönetiminin, geçen yıl imzalanan Türk-Amerikan ve Yunan-Amerikan yardım anlaşmalarının onaylanmasını Kongreden şimdilik istemeyeceğini söyledi.

14- Federal Almanya'nın Moskova Büyükelçisi Ulrich Rahm, Türkiye'ye Büyükelçi tayin edildi.

15- İki yıldanberi uzayda bulunan Sovyet «SALYUT 4» uzay iaboratuvarı, görevini tamamlayıp dünyaya dönerken, atmosferin üst tabakalarında yanarak parçalandı.

5 Şubat 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, anarşik olaylara karşı dikkati çekmek ve görüşlerini almak üzere, Üniversite rektörlerini kabul etti.

2- Cumhuriyet Senatosunda Danıştay bütçesi kabul edildi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, «Büyük İstanbul İçme SuyuProjesi» olarak adlandırılan içme suyu şebekesinin temelini attı.

4- Başbakan Süleyman Demirel, Aydınlar Ocağında yaptığı«1961 Ancyasası ve Türkiye'nin İdaresi» konulu konuşmasında, yürürlükteki seçim sistemiyle Türkiye'de istikrar sağlanamayacağını,1961 Anayasasının bir ihtilâl Anayasası olduğunu söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Selâhattin Kılıç, BaşbakanDemirel tarafından temeli atılan boru hattı sayesinde Asya'dan Avrupa'ya, gerektiğinde de Avrupa'dan Asya yakasına su taşınacağınısöyledi.

6- Ülkücü Öğretmenler Birliği 5. Genel Kurulu Ankara'da toplandı. Genel Kurulda bir konuşma yapan Devlet Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Alpaslan Türkeş, Milletimizin ahlâk ve maneviyat buhranı içinde olduğunu öne sürerek, orta öğretimdeki seçmeli derslerarasına Kurân-ı Kerîm dersi konulmasını istedi.

7- Basın Şeref ve Emekli gazeteci kartı almaya hak kazanan 38gazeteciye, Basın Yayın Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenenbir törenle kartları ve ödülleri dağıtıldı.

8- TÖB-DER, TÜM-DER ve TÜTED tarafından Ankara'da düzenlenen «Ekonomik ve Demokratik Haklar» mitinginde çıkan çatışmada, 7 si ağır, 60 kişi yaralandı.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında12 kişi öldü, 18 kişi yaralandı.

10- Ege FIR hattı konusunda Atina'da, Yunanistan Dışişleri Bakanı Bitsios ile Türk Büyükelçisi Necdet Tezel arasında diplomatikgörüşmeler yapıldı.

11- AET, Türkiye'ye pamuk ipiiği ihracatında kısıtlayıcı önlemler alması için bir aylık yeni bir süre tanıdı.

12- Avrupa Barolar Başkanları toplantısı Viyana'da yapıldı, İstanbul Barosu Başkanı Orhan Apaydın'ın da katılarak bir konuşma yaptığı toplantıda, Türkiye'deki düşünce özgürlüğü ve demokratik rejime yönelik eylemler ele alındı.

13- ABD Başkanı Jimmy Carter, Mısır'a 500 milyon dolarlık acilyardım yapılmasını kararlaştırdı.

14- Ortadoğu sorununa barışçı bir çözüm bulunması amacıyiatoplanması tasarlanan Cenevre Konferansı ile ilgili olarak görüşmelerde bulunmak üzere Ortadoğu'da bir geziye çıkan BM GenelSekreteri Kurt Waldheim, Suriye'de görüşmelere başladı.

6 Şubat 1977

1- Cumhuriyet Senatosunou, Millî Savunma ve Dışişleri Bakanlığı bütçeleri görüşüldü. Görüşmelerde özellikle, NATO, ABD silâh ambargosu, Kıbrıs ve Türk-Yunan ilişkileri ile Lockheed yolsuzluğu konularına değinildi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu,Partisinin Beykoz İlçe kongresinde yaptıığ konuşmada, Koalisyonortaklarını eleştirdi.

3- DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli, Partisinin İzmir İl Kongresinde bir konuşma yaptı. Bozbeyli konuşmasında, Hükümet sorununa değinerek, bu konuda Cumhurbaşkanının siyaset dışı çevrelerden görüş istemesini eleştirdi.

4- Ankara'da düzenlenen TÖB-DER mitinginde gözaltına alınan108 kişiden, biri ilkokul öğretmeni, ikisi memur üç kişi tutuklandı.

5- Siyasal Bilgiler Fakültesi ve bu fakülteye bağlı Basın YayınYüksek Okulu, can güvenliği olmadığı gerekçesi ile 10 Şubat'a kadar kapatıldı.

6- THY'daki grev nedeniyle Almanya'ya dönemeyen işçiler,THY'nı protesto yürüyüşü düzenlediler.

7- Dublaj sanatçısı Hayri Esen İstanbul'da öldü.

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında15 kişi öldü, 26 kişi yaralandı.

9- Ege Kıta Sahanlığı konusunda Türk-Yunan Heyetleri arasında Londra'da yapılan görüşmelerle ilgili olarak ortak bir bildiri yayınlandı.

10- Sovyetler Birliği, Stratejik silâhların sınırlandırılması anlaşmasının kısa sürede imzalanmaması halinde, silâhlanma yansınınhızlanacağı yolunda ABD'ni uyardı.

11- ABD Hükümeti, Sovyet TASS Ajansı muhabiri Vladimir Alekseyev'i istenmeyen adam ilân ederek, ülkeyi derhal terketmesini istedi.

12- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ve FKÖ Lideri Yaser Arafat ile görüşen BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim, sorunların henüz çözümlenmediğini, ancak Ortadoğu gezisinin İsrail-Arap Görüşmelerine ortam yaratacağını söyledi.

13- Eritre Kurtuluş Ordusu Birlekleri, Assab ve Keren bölgeler'nde Etiopya birliklerine karşı geniş saldırıya geçtiler.

14- Filipinlerde Müslümanlara uygulanacak yasalar, Devlet Başkanı Ferdinand Marcos tarafından onaylanarak yayımlandı .

15- Yunanistan'da öğrenci örgütlerinde yapılan seçimlerde, Komünist Partisi çoğunluğu ele geçirdi.

16- Kraliçe II. Elizabeth, İngiltere Tahtına geçişinin 25, yılını kutladı.

7 Şubat 1977

1- Yüksek Askerî Şûra, Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığı’nda toplandı. Toplantıda, savunma sorunları ele alındı.

2- Cumhuriyet Senatosunda Dışişleri Bakanlığı bütçesi üzerindeki eleştirileri cevaplandıran Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, her ülkenin kendi savunmasına önem vermesi gerektiğini belirtti. Cağlayangil ayrıca, silâh ambargosu, Kıbrıs ihtilâfı ve OrtakPazarla ilişkiler konularında da açıklamalarda bulundu.

3- Cumhuriyet Senatosunda görüşülen İçişleri Bakanlığı veEmniyet Genel Müdürlüğü bütçeleri reddedildi. Bütçenin reddindensonra gazetecilere bir demeç veren İçişleri Bakanı Oğuzhan Asiltürk, anarşik olayların önlenmesini istemeyenlerin bulunduğunu söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan,Ağır Sanayi Koordinasyon Kurulu Toplantısında, geçen yıl programlanan Devlet Yatırım Projelerinin durumunun görüşüldüğünüsöyledi.

5- İsviçre ile Türkiye arasında, İsviçre'nin Karakaya Barajınınfinansmanı için 310 milyon dolar vermesi konusunda bir ön anlaşma imzalandı.

6- İnşaat malzemeleri fiyatlarına yüzde 40 dolayında zam yapıldı.

7- TÖB-DER, TÜM-DER ve TÜTED, Dernekler Yasasının 45.maddesini ihlâl ettikleri gerekçesi ile Ankara Valiliğince kapatıldı.

8- İstanbul Üniversitesi Yönetim Kurulu, öğretime ara vermetarihini 1 Mart'a kadar uzattı.

9- İngiltere'de, Federal Eğitim ve Araştırma Şirketi adlı bir kuruluşun «Genişleyen AET-Genişlemenin Doğurduğu Sorunlar veProblemler» başlığı altında hazırladığı bir raporda, Türkiye'nin ekonomik ve siyasal sorunları da incelenmekte, «Türkiye'de şiddet hareketlen askerî bir müdahaleye yol açabilir» denilmektedir.

10- ABD Başkanı Jimmy Carter, CIA yöneticiliğine Amiral Stansfielder Turner'i atadı.

11- ABD, çok ileri ve yeni aygıtlarla donatılmış uydu avcısı biruyduyu uzaya fırlatı. Öte yandan, Sovyetler Birliği de içinde iki kozmonot bulunan bir uzay aracrnı uzaya gönderdi.

12- İki Amerikan Şirketi, çok şiddetli bir kış geçirmekte olanABD'de karşılaşılan enerji bunalımını gidermek amacıyla Cezayir'den acilen doğal gaz satın aldılar.

13- Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat'a bir telgraf göndererek, kendisini ülkesine ihanet etmekle suçladı.

14- Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'ın petrolfiyatlarındaki ikiliği ortadan kaldırmak için yaptığı yüzde 15 lik zamteklifini reddetti.

8 Şubat 1977

1- Millet Meclisi Bütçe Plân ve Karma Komisyonu, Parlamenterödenek ve yolluklarmdaki artışı önleyen kanun teklifini oybirliği ilekabul etti.

2- Genelkurmay Askeri Mahkemesi Savcısı, sivil savcılıktan gelen Lockheed rüşvet olayı ile ilgili olarak görevsizlik kararı aldı. Asken savcı ayrıca, rüşvet aldıkları ileri sürülen askeri kişilerle ilgilikovuşturmaya da yer olmadığına karar verdi.

3- Başbakan Süleyman Demirel, Danıştay'ın THY grevini erteleyen Hükümet kararını durdurmasının büyük zararlara yol açacağını söyledi.

4- Bakanlar Kurulu, THY grevini ikinci kez 30 gün erteledi. Erteleme kararından sonra bir açıklama yapan THY Genel MüdürüNurettin Erguvanlı, beş günlük grevin 40 milyon liradan fazla zararayol açtığını söyledi. Öte yandan, sendika yetkilileri de erteleme kararı ile ilgili olarak Danıştay'a başvurdular.

5- Bakanlar Kurulu, Askerî ve Sivil Güvenlik kuruluşları yetkileriyle birlikte yaptığı toplantıda, iç güvenlik konularını görüştü.

6- Ankara Valiliğince kapatılan TÖB-DER, TÜM-DER ve TÜTEDGenel Başkanları düzenledikleri basın toplantısında, kapatma kararını eleştirerek, Danıştay'a başvuracaklarını belirttiler.

7- Öğrenci olaylarında liseli bir genç öldürüldü. Çatışma nedeniyle Ankara Diş Hekimliği Fakültesi 5, Kadıköy MMYO bir gün kapatıldı.

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

9- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, BM Özel Temsilcisi Perez deCuellar ile Kıbrıs sorunu ile ilgili bir görüşme yaptı.

10- Ortadoğu ülkelerinde temaslarda bulunan BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim, Beyrut'ta yaptığı açıklamada, Arap Devletleriile Filistin Kurtuluş Örgütünün İsrail ile görüşmeye hazır olduğunubelirtti. Öte yandan bir demeç veren İsrail Dışişleri Bakanı YigalAllon, BM'in barış için yaptığı girişimlere karşı olduklarını, Ortadoğu'da tek arabulucu olarak ABD'ni tanıdıklarını söyledi.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Ekvator'a satmak istediği 24 adet savaş uçağının satışına izin vermedi.

9 Şubat 1977

1- Başbakan Yardımcısı ve Bakanlıklararası Ekonomik KurulBaşkanı Necmettin Erbakan bir demeç vererek, Türkiye-AET ilişkilerinin geleceğinin teknik seviyede incelendiğini ve beş bölümlükbir dokümanın ortaya konulduğunu söyledi.

2- Adalet Bakanı İsmail Müftüoğlu Lockheed olayı ile ilgili Türkiye-ABD anlaşmasının Bakanlığına değil, Dışişleri Bakanlığına aitolduğunu belirtti.

3- Cumhuriyet Senatosunda Bakanlığının bütçesi görüşülürkenbir konuşma yapan Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Kemal Demir,«Bazı Kan Bankaları verdiğimiz fiyatları suistimal ederek, kan ticareti yapmaktadır» dedi.

4- Bakanlar Kurulunun THY grevini ertemelesinden sonra uçak seferleri başladı.

5- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, CHP'ni suçlayarak,hükümetin yıkılması vebalini üzerlerini alamayacakarını söyledi.Öte yandan, AP Ortak Grubu toplantısında söz alan üyeler, ülkeniniçinde bulunduğu durumu eleştirerek, erken seçim önerisinde bulundular.

6- CHP Genel Yönetim Kurulu, Genel Başkan Bülent Ecevit'inbaşkanlığında toplanarak, 5 Şubat günü Ankara'daki mitingde çıkanolayları ve mitinge katılan derneklerin kapatılma kararlarını görüştü.

7- MSP Grubu tarafından yapılan açıklamada, «MSP grubu nereden gelirse gelsin, her türlü şiddet olaylarının karşısındadır» denildi.

8- Bir demeci ile Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e hakaret ettiği iddia edilen TSİP Genel Başkanı Ahmet Kaçmaz, Toplu BasınMahkemesinde yargılanmaya başlandı.

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik, kazalarında 15 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

10- Cenevre'de yapılan BM Uyuşturucu Maddelerle MücadeleKomisyonunun toplantısında söz alan Türkiye Temsilcisi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Korkut Özal, «Haşhaş ekmekten cayanüreticilere daha çok yardım edilmeli» dedi.

11- ABD Başkanı Jimmy Carter, düzenlediği ilk basın toplantısında; Sovyetler Birliğine, Batı Avrupa'yı hedef alan çok başlıklı füzelerin yapımını durdurması için çağrıda bulundu,

12- Sudan Devlet Başkanı Cafer Numeyri, Hükümeti feshetti.

13- AET'nin tam üyesi olan dokuz ülkenin Dışişleri BakanlarıBrüksel'de yaptıkları ortak toplantıda, Portekiz'in Topluluğa üyeliğini ilke olarak benimsediklerini belirttiler.

14- TASS Ajansı, SSCB ile İspanya arasında 40 yıllık bir aradan sonra, diplomatik ilişkilerin yeniden kurulacağını bildirdi.

10 Şubat 1977

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Süleyman Demirel'in başkanlığında toplanarak, iç güvenlik konularını görüştü. Bakanlar Kurulutoplantısından sonra Çankaya Köşküne giden Başbakan Demirel,Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ile ülkenin iç ve dış güvenliği konusunda bir görüşme yaptı.

2- Cumhuriyet Senatosunda bir konuşma yapan Kontenjan Senatörü ve Türk-İş Genel Başkanı Halil Tunç, hükümeti eleştirerek,yeni bir hükümetle derhal seçime gidilmesini önerdi.

3- Gümrük ve Tekel Bakanı Orhan Öztrak Ak Ajansa yaptığıaçıklamada, bazı sigara fabrikalarının devreye gireceği güne kadarfilitreli sigara ihtiyacının yabancı ülkelerde sigara imal ettirilerekgiderileceğini söyledi. Özîrak, bu konuda Yugoslavya ve Avusturya'dan iki ayrı teklif geldiğini de belirtti.

4- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Abdülkerim Doğru, Bakanlığının bütçesi ile ilgili eleştirileri cevaplayan konuşmasında «AET'naolan vecibelerimizi azaltacağız» dedi.

5- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 6 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

6- İsviçre'de yayınlanan TAGES ANZEİGER gazetesinde, Başbakan Süleyman Demirel ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ileyapılan birer röportaja yer verildi.

7- BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim, Ortadoğu gezisinin altıncı durağı olan İsrail'de temaslarına başladı. Waldheim, İsrail'earabulucu olarak gelmediğini, ancak tüm taraflarla konuşmasınınönemli olduğunu söyledi.

8- Ürdün Kraliçesi Aliye, bir helikopter kazasında öldü.

9- Mısır'da gösteri ve grevleri yasaklayan kararname için referandum yapıldı.

10- İsrail Radyosu tarafından yapılan açıklamaya göre; SuriyeHükümeti, Lübnan'daki birliklerini çekeceği konusunda İsrail'e güvence verdi.

11 Şubat 1977

1- Cumhuriyet Senatosu Genel Kurulu, memur maaşları katsayısının 12'ye çıkarılmasını ve bazı bütçelerden yüzde 2 kesinti yapılarak gerekli ödeneğin ayrılmasını kabul etti.

2- Başbakan Süleyman Demirel, bir açıklama yaparak, DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli'nin Genelkurmay Başkanı Semih Sancar ile ilgili sözlerini kınadığını belirtti.

3- Malaysia Başbakanı Datuk Hussein Onn, Başbakan Demirel'in resmi konuğu olarak özel bir uçakla İstanbul'a geldi.

4- Milli Eğitim Bakanı Ali Naili Erdem, Federal Almanya Dışişleri Bakanlığına bir Nota verilerek, bu ülkede bulunan işçi çocuklarının eğitim meselesinin üst seviyede ele alınmasının istendiğiniaçıkladı.

5- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, AP'nin kuruluşunun17. yılı dolayısıyla, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit de partisininEğitim Seminerinde yaptıkları konuşmalarda, «Partilerinin seçimehazır olduklarını» belirttiler.

6- MHP'nin 29. kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Alparslan Türkeş, Partisinin yakın gelecekte büyük başarılar kazanacağını ve sorumluluklar yükleneceğini belirtti.

7- DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli, partisinin Kahramanmaraş İl Kongresinde yaptığı konuşmada, anarşik olaylarla ilgili olarak hükümeti eleştirdi.

8- Sosyalist Parti Genel Merkezinden bir açıklama yapılarak,15 il ve bu illerin çevresindeki 151 ilçede örgütlenerek, Genel Seçimlere katılma hakkının kazanıldığı bildirildi.

9- Et ve Balık Kurumu, dana ve koyun etlerine yüzde 40 oranında zam yaptı.

10- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 18 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

11- Kıbrıs'ta Lefkoşa'nın Türk kesiminde Türk Kadınlarının düzenlediği mitingden sonra, sınır boylarında oturan Türk halkını temsilen bir heyet KTFD Başkanı Rauf Denktaş ile görüştü. Heyet,Denktaş'tan toprak verilmemesini istedi.

12- Ortadoğu gezisini tamamlayan BM Genel Sekreteri KurtWaldheim, İsrail'de düzenreaiği basın toplantısında, taraflar arasında görüş birliğinin sağlanamadığını açıkladı.

13- Lübnan'da, Filistinliler ile Suriye birlikleri arasında yenidençarpışmalar başladı.

14- Hindistan Devlet Başkanı Fahruddin Ali Ahmet, Yeni Delhi'de öldü.

12 Şubat 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, yargı organları temsilcilerini kabul ederek bir süre görüştü.

2- 1977 Mali Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı Cumhuriyet Senatosunda kabul edildi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Tütün piyasasının açılışındaki olağanüstü gecikmenin, geniş bir üretici kesimini çok zordurumda bıraktığını, Hükümetin tütün piyasasını yüksek fiyatla açması gerektiğini söyledi.

4- Bakanlar Kurulu, TES-İŞ Sendikası tarafından ÇukurovaElektrik Anonim Şirketi işyerlerinde alınan grev kararını 60 gün daha erteledi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan,Kahramanmaraş'ta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sanayi dalındabüyük gelişmeler kaydettiğini belirterek, «2000 yılında Avrupa'nın en büyük ülkesi biz olacağız» dedi.

6- Milli Savunma Bakanı Ferit Melen, Türkiye'nin ABD'den satın almayı kararlaştırdığı 40 uçaklık Fantom Filosundan vazgeçmesinin söz konusu olmadığını belirtti,

7- AP Genel Başkanı Süleyman Demirel ile Parti Genel Başkan Yardımcısı Sadettin Bilgiç, AP'li Parlamenterlere birer genelgegönderdiler. Genelgede, il ve ilçe örgütleriyle, köylerdeki partililerinerken seçim konusundaki görüşlerinin öğrenilmesi istendi.

8- MHP Genel İdare Kurulunun, Genel Başkan Alparslan Türkeş'in başkanlığında yaptığı toplantıdan sonra yayınlanan bildiride, daha büyük güçlüklerle karşılaşmamak için erken seçimin şartolduğu belirtildi.

9- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu bir demeç vererek,Partisinin Genel Yönetim Kurulunun, Hükümetle ilgili kararı ve partinin girişimleri hakkında bilgi verdi. Feyzioğlu, «Sıkıyönetim dışında alınabilecek pekçok tedbir olduğu inancındayız» dedi.

10- DP Adıyaman İl Kongresinde konuşan Genel Başkan FerruhBozbeyli, temel sorunlarda partilerarası temaslar yapılmasını önerdi. Bozbeyli, «Sonu belirsiz bir gidişat içindeyiz» dedi.

11- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü, 26 kişi yaralandı.

12- İkinci, Makarios - Denktaş Zirve Toplantısı BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim'in de katılması ile Lefkoşa'da yapıldı. Toplantıda, Toplumlararası görüşmelerin başlatılması ve çerçevesi gibikonular tartışıldı.

13- Fransa'da yayınlanan LE MONDE gazetesinin, turizmle ilgili bir yazısında; Türk turizminin patlama noktasına geldiği, artış yönünden dünya ikincisi olduğu belirtildi.

13 Şubat 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, KTFD'nin İkinci Kuruluş yıldönümü dolayısıyla Başkan Rauf Denktaş'a bir kutlama mesajıgönderdi. Cumhurbaşkanı Korutürk mesajında, «Kıbrıs sorunununsiyasi bir çözüme ulaştırılması yönündeki çalışmalarınızda başarılardilerim» dedi.

Başbakan Süleyman Demirel’de, KTFD'nin ikinci Kuruluş yıldönümü dolayısıyla verdiği demeçte, «Türkiye, Kıbrıs'ın bağımsız vebağlantısız olmasından yanadır» dedi.

Öte yandan, Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’de KTFD'nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda, «Kıbrıs Federe Devletinin, her iki toplumu mutlu kılacağı günlerin uzak olmamasını temenni ettiğini belirtti.

2- Başbakan Süleyman Demirel, konuk Malaysia BaşbakanıDatuk Hussein Onn onuruna TBMM salonlarında bir kabul resmiverdi. Başbakan Demirel kabul resminde yaptığı konuşmada; ikiülke arasındaki ilişkilere, Kıbrıs ve Ortadoğu sorunlarına değindi.

Resmi temasların tamamlanmasından sonra iki ülke arasındaekonomik, teknik ve kültür anlaşması imzalandı.

3- MSP Eminönü İlçe Kongresinde bir konuşma yapan ÇalışmaBakanı Şevket Kazan, yurtdışına işçi göndermenin, artık savunulması imkânsız bir uygulama olduğunu öne sürerek, «İdeal devlet,kendi işçisine kendi ülkesinde iş bulan devlettir» dedi.

4- İstanbul - İzmir seferini yapan ve içinde 51 yolcu bulunan«Trakya» yolcu uçağı, bir Polis Koleji öğrencisi tarafından Belgrad'akaçırılmak istendi.

5- Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. HasanTan atandı.

6- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana geien trafik kazalarında 13 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.

7- Türkiye Birinci Ligi Futbol karşılaşmalarında Göztepe Trabzonspor 0 - 0, Fenerbahçe Giresunspor 1 -1 berabere kaldılar, Beşiktaş, Bursaspor'u 2-0 yendi.

8- KTFD'nin ikinci Kuruluş yıldönümü, Federe Devlet bölgesinde törenlerle kutlandı.

9- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, iki günlük resmibir ziyarette bulunmak üzere İsviçre'ye gitti.

10- Denktaş ile Makarios'un ikinci görüşmesine katılan BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim, Ada'dan ayrılırken, Lefkoşa Havaalanında düzenlediği basın toplantısında, «İlk defa Kıbrıs için bir çözümşansı doğdu» dedi.

11-ABD eski Dışişleri Bakanı Henry Kissingar, yeni Başkan Carter tarafından, Amerikan halkını daha az enerji kullanmaya ikna etmek üzere kurulmuş bir komitenin başkanlığına atandı.

12-ABD Genelkurmay Başkanı General George Brown, ülkesinin Silâhlı Kuvvetler mevcudunun azaltılmasını istedi.

13- Uganda Devlet Başkanı İdi Amin'e suikast hazırladıkları gerekçesi ne birçok kişi kurşuna dizildi ve tutuklandı.

14- Tayland'da orduya bağlı bir zırhlı birliğe karşı saldırıya geçen gerillâlar 10 kadar hükümet askerini öldürdü, 15 ini de yaraladı.

14 Şubat 1977

1- TBMM Bütçe Plân ve Karma Komisyonunda, Senatoda kabul edilen 1977 Mali Yılı Bütçesi yeniden ele alındı. Bu arada AP'liKomisyon üyelerinin oylarıyla katsayı yeniden 11'e indirildi.

2- Başbakan Süleyman Demirel'in davetlisi olarak yurdumuzuziyaret eden Malaysia Başbakanı, bir basın toplantısı düzenleyerek, iki ülke arasındaki temasların olumlu sonuçlar verdiğini açıkladı.

3- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Başpiskopos Makarios, «Tercüman» gazetesine verdiği özel demeçte, KTFD Başkanı Rauf Denktaş ile yaptığı görüşmelerle barışın temellerini attıklarını söyledi.

4- THY'nın «Trakya» yolcu uçağını Belgrad'a kaçırmak isteyenPolis Koleji öğrencisi Adnan Mintaş, Savcılıkta verdiği ifadesinde,«Amacım, sosyalist ülkelerde sabotaj yapmaktı» dedi.

Öte yandan, Ulaştırma Bakanı Nahit Menteşe, «Trakya» yolcuuçağının personeline birer takdirname gönderdi.

5- MSP Grubu, Meclis Başkanlığına verdiği yasa teklifiyle, çocuk zamlarının 180 liraya çıkarılmasını ve emekli memurların çocuklarına da çocuk zammı verilmesini önerdi.

6- T.C. Ziraat Bankasının sermayesinin 5 milyara çıkarılmasınıöngören kanun tasarısı, Millet Meclisi Plan Komisyonunda kabuledildi.

7- ODTÜ'de 5 bin kadar öğrenci, Rektör Hasan Tan aleyhindegösterilerde bulundu.

8- Adalet Bakanlığı Başmüsteşarı Hilmi Yumlu Ankara'da öldü.

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü, 42 kişi yaralandı.

10- Kalkınma İçin Bölgesel İşbirliği Teşkilâtı (RCD) Teknik Komite çalışmaları Tahran'da başladı.

11- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, Ortadoğu'ya barışı getirmek amacıyla sürdürülen çabalara yardımcı olmak üzere Ortadoğu'ya hareket etti.

12- İsrail Dışişleri Bakanı Yigai Aiion, ABD Dışişleri BakanıCyrus Vance'in Ortadoğu gezisiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada,FKÖ'nün, Filistin halkını temsil etmediğini, Filistin sorununun Ürdün ile çözülmesi gerektiğini ileri sürdü.

13-AET, Arap Birliğinin 21 üyesinin tercihli tarife isteğini reddetti.

14- Portekiz, Sosyalist Azınlık Hükümeti Başbakanı Mario Soares, ülkesinin Ortak Pazar'a giriş koşullarını görüşmek üzere Londra'ya gitti.

15 Şubat 1977

1- Parlamenter yolluk ve ödeneklerinin arttırılmasını önleyenkanun teklifi Millet Meclisinde kabul edildi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakantarafından düzenlenen «Ağır Sanayii Brifingi» Ankara'da başladı.

Brifingde konuşan Başbakan Süleyman Demirel, «Giriştiğimizher hamleyi başarıya ulaştırdık, ağır sanayii hamlesini de başarıyaulaştıracağız» dedi.

3- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Başpiskopos Makarios, «Milliyet» Gazetesine verdiği özel demeçte; ikinci zirvede KTFD Başkanı Rauf Denktaş'ın ısrarı üzerine toprak sorununu yüzdelik üzerinden görüşmekten vazgeçtiğini, bunun yerine kıstas olarak toprakmülkiyetini ele almaya razı olduğunu söyledi.

4- CHP Meclis Grubu, 1977 Bütçesine «Kırmızı Oy» vermeyi vememur maaş katsayısının 11'den 12'ye çıkarılması için çaba sarfetmeyi kararlaştırdı.

5- Ankara-İstanbul arasını 7 saat 13 dakikada alacak olan «Mavi Tren» deneme seferine başladı.

6- Türkiye Sanayii Odaları Birliği Genel Başkanı Sakıp Sabancı düzenlediği basın toplantısında; Türkiye'nin çözüm bekleyen ekonomik, sosyal ve siyasal sorunlarının, herkesi endişeye sevkedecekboyutlara ulaştığını öne sürdü.

7- ODTÜ yeni Rektörü Hasan Tan ile çalışamayacaklarını ilerisüren dört Rektör Yardımcısı Yuluğ Kırat, Erol Tümer, Mustafa Doruk ve Vahit Şenuyar görevlerinden istifa ettiler.

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 21 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.

9- ABD Başkanı Jimmy Carter, Kabine toptantısında yaptığıkonuşmada, BM Daimi Temsilcisi Andrew Yung'un Güney Afrika gezisinin, ABD ilişkileri açısından çok başarılı olduğunu söyledi.

10- Karadağ Komünistler Birliği Başkanı Veselin Curanoviç, Yugoslavya Başbakanı oldu.

11- İspanyol Devlet Güvenlik Örgütü bir açıklama yaparak, Devlet Güvenlik Konseyi Başkanı Orioi ile General Villaescusa'nın kaçırılmasından sorumlu oldukları sanılan 31 kişinin tutuklandığınıbildirdi.

12- Danimarka'da milletvekili seçimleri yapıldı.

16 Şubat 1977

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar'ın görev süresini bir yıl daha uzatan kararname, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından onaylandı,

2- 1977 yılı Bütçesinin görüşülmesine Millet Meclisinde başlandı. Maliye Bakanı Yılmaz Ergenekon, yaptığı açış konuşmasında; 1977 yılı bütçesinin, gelişme ve büyüme bütçesi olduğunu söyledi.

3- Çalışma Bakanı Şevket Kazan tarafından, yurtdışındaki işçilerin meselelerinin günü gününe takip edilmesi amacıyla özel birekip kuruldu,

4- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Korkut Özal, yılda 10 -17 bin ton civarında daha fazla et üretimini sağlayacak bir projenin uygulanmasına başlandığını açıkladı.

5- Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu, Bakanlar KurulununTHY grevini erteleyen kararını durdurdu. Öte yandan Danıştay 12.Dairesi de, TÖB-DER, TÜM-DER ve TÜTED'in kapatılma kararınıdurdurdu.

6- Türk Hava Kurumunun 52. kuruluş yıldönümü Ankara'datörenlerle kutlandı.

7- Bağ-Kur Eskişehir Bölge Müdürlüğü törenle hizmete girdi.

8- Ankara'da 50. Yıl Lisesinde çıkan silâhlı çatışmada, biriağır olmak üzere üç öğrenci yaralandı. Bu arada Handan Öztürkadlı bir öğrenci de olay yerinde kalp krizinden öldü.

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 6 kişi öldü, 10 kişi yaralandı,

10- İstanbul'da oynanan Balkan Kupası rövanş maçında Türkiye, Bulgaristan'ı 2-0 yendi.

11- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, Bern'de düzenlediği basın toplantısında; Türkiye'nin ekonomik yapısı ve dış politikası konularında bilgi verdi.

12- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, Rumların, Türk toprakları konusundaki iddialarını yanıtladı. Denktaş, Türk toplumunun toprakvarlığının yüzde 46,3 olduğunu, Viyana'daki müzakerelerin bu esasagöre yapılacağım söyledi.

13- Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi, İnsan Hakları Komisyonunun Kıbrıs konusundaki raporunu görüştü ve Türkiye'ye üç aylıkbir cevap süresi tanıdı.

14- Başpiskopos Makarios, Atina'da yayınlanan bir gazeteyeverdiği demeçte, gerekirse başkanlık görevinden istifa edeceğiniaçıkladı.

15- BM Silâhsızlanma Konferansı Cenevre'de çalışmalarınabaşladı.

16- Dünya para piyasalarında Dolar, Mark ve Yen karşısındadeğer kaybetti.

17- Danimarka'da yapılan seçimleri, iktidardaki Sosyal Demokrat Parti kazandı.

18- Sovyetler Birliği ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasındaki«Balıkçılık Görüşmeleri» Brüksel'de başladı.

19- Fransız, İtalyan ve İspanyol Komünist Parti liderlerinin, Madrid'de yapmak istedikleri «Zirveye», İspanyol Hükümeti engel oldu.

20- İran'lı 6 öğrenci, iran'daki siyasi hükümlülerin serbest bırakılması için kendilerini New-York'taki Özgürlük Anıtına zincirleyerek, Şah'ı protesto ettiler.

17 Şubat 1977

1- 1977 Mali Yılı Bütçesi, Millet Meclisi Genel Kurulunda yapılan oylama sonucu kabul edildi. Bu arada Başbakan Süleyman Demirel, 1977 Mali Yılı Bütçesi üzerinde yapılan eleştirileri yanıtladı.

2- Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakan Vekili Seyfi Öztürk, Türkiye'nin NATO'ya katılışının 25. yıldönümü dolayısıyla bir demeçverdi. Öztürk demecinde, son birkaç yıl içinde müttefiklerarası ilişkilerdeki bazı olumsuz gelişmelerin, NATO'nun etkinliğine gölgedüşürdüğünü söyledi.

3- Sanayi Bakanlığı, MURAT 131 tipi otomobillerin fiyatını 110bin lira olarak belirledi,

4- KTFD Başkanı Rauf Denktaş «Milliyet» gazetesine verdiğidemeçte; Rumların toprak mülkiyeti ile ilgili olarak ileri sürdüklerirakamların tahrif edildiğini belirttikten sonra «Biz, hesabımızı 1955-58 yıllarında, Rumların Türk varlığına karşı girişimlerini başlattıktansonra tapu örgütünde çalışan Türk memurların sağladıkları bilgileredayanarak yapıyoruz» dedi.

5- THY grevini erteleyen Bakanlar Kurulu kararının Danıştay'ca durdurulması üzerine bir demeç veren Hava-İş Sendikası Başkanı Balcı, «Grevi, en had safhaya gelmeden uygulamayı düşünmüyoruz» dedi.

6- ODTÜ Öğretim Üyeleri Derneği yaptığı açıklamada, ODTÜ'nün siyasal iktidar tarafından atanmış kişiler tarafından yönetilmesine karşı olduklarını bildirdiler.

7- SEKA, bazı kâğıt ve karton türlerinin fiyatlarına yüzde 16-18arasında zam yaptı.

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

9- ABD Başkanı Jimmy Carter'in Kıbrıs Özel Temsilcisi ClarkClifford, BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim ile Viyana'da görüştükten sonra verdiği demeçte, «ABD ile BM, Kıbrıs sorununu benzer yaklaşımla ele alıyorlar» dedi.

10- Uganda Hükümeti bir açıklama yaparak, Cumhuroaşkanıİdi Amin'i devirmeye teşebbüs suçundan tutuklu iki Kabine üyesiile Uganda-Brundi-Rwanda Anglikan Kilisesi Başpiskoposunun, sorguya çekilmek üzere Kampala'ya getirilirken meydana gelen trafikkazasında öldüklerini bildirdi.

11- Afganistan'da yeni kabul edilen Anayasa ve Medeni Hukuk,Diri ve devlet işlerini birbirinden ayırırken, İslâmiyet, devletin resmi dinî olmaktan çıkarıldı.

18 Şubat 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ile görüştükten sonra gazetecilere bir açıklama yapan Başbakan Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı ile, memleketin iç ve dış sorunlarını gözden geçirdiklerini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Partisinin Kızılcahamam'da başlayan Üçüncü Eğitim Seminerini açış konuşmasında; erkenseçim ve bu konuda AP'nin tutumu üzerinde durdu.

3- Mecliste, Başbakanlık Bütçesi üzerindeki eleştirileri cevaplandıran Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan, Kıbrıs konusuna da değinerek, «Kıbrıs'ta toprak tavizi verdirmeyeceğiz» dedi.

4- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Korkut Özal, Manisa'dabir basın toplantısı düzenledi. Özal, toplantıda yaptığı açıklamada;dış pazarların dikkatle izlendiğini, uygun ortam devam ettiği sürecetahıl satışının sürdürüleceğini ve bugüne kadar 100 bin buğday,400 bin ton arpa ihraç edildiğini belirtti.

5- Ordu Yardımlaşma Kurumu Genel Müdürlüğünde, toplu sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine grevebaşlandı.

6- ODTÜ Üniversite Konseyi üyeleri bir basın toplantısı düzenleyerek, Rektör Hasan Tan'ın görevini terketmesini zorunlu gördüklerini belirttiler.

7- Ankara'da et fiyatlarına zam yapıldı.

8- İstanbul, İzmir, Uşak, Manisa, Konya ve Antalya'da bazıbanka şubeleri ile evlere patlayıcı madde atıldı.

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.

10- ABD Başkanı Jimmy Carter, ABD Başkanlığına seçilmesidolayısıyla Başbakan Süleyman Demirel tarafından gönderilen iyidilek mesajına gönderdiği cevabi mesajda, «Türkiye ile bağları güçlendireceğim» dedi.

11- ABD Başkanı Jimmy Carter'in, Atina-Ankara ve Lefkoşa'daincelemelerde bulunmak üzere görevlendirdiği Özel Temsilcisi ClarkClifford, Atina'deki resmi temaslarına başladı.

12- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, Ortadoğu gezisine devam ederken yaptığı bir açıklamada, Mısır ile İsrail'in, Filistin konusunda bir uzlaşmaya yöneldiklerini söyledi.

13- Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku, Bükreş'te yapılan bir toplantıda ülkesindeki insan hakları savunucularına karşı bir uyarıda bulundu. Oavuşesku, Romanya'da komünizmi kabuletmeyenlerle, işçi sınıfına dayanan bir demokrasiden başka yönetim isteyenler için yer olmadığını söyledi.

14- İspanya'da, aralarında İspanya Sosyalist İşçi Partisinin debulunduğu yedi siyasal parti yasallaştırıldı,

15- Hindistan'da Mart ayında yapılacak genel seçimler için 2000 kişi adaylığını koydu.

19 Şubat 1977

1- Cumhuriyet Senatosu Anayasa Komisyonu, Parlamenterödenek ve yolluklarıyla ilgili kanun teklifini görüştü. Teklife MilletMeclisinde eklenen ve Parlamenterlerin yapamayacağı işleri gösteren, emekli aylıklarını kesen ikinci madde oybirliğiyle reddedildi.Parlamenter ödenek ve yolluklarının eski düzeye getirilmesini öngören birinci madde ise, aynen kabul edildi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan,Partisinin Aydın'da düzenlediği açıkhava toplantısında yaptığı konuşmada erken seçime karşı çıkarak, «Seçimin, Türkiye'nin sorunlarına çözüm getirmeyeceğini, bu hükümetin seçime kadar hizmetlerini sürdürebileceğini» söyledi.

3- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, İsviçre'ye yaptığıresmi ziyareti tamamlayarak, yurda döndü. Cağlayangil, «İsviçre ileTürkiye arasında hiçbir anlaşmazlık yoktur» dedi.

4- Petrol-İş Sendikasınca, Habaş Sınai ve Tabii Gazları İstihsal Endüstrisi A.Ş. ile Asgaz Anadolu Sınai Gazları A.Ş.'nin, KocaeliKöseköy ve Ankara Asfaltındaki işyerlerinde uygulamayı kararlaştırdığı grev, Bakanlar Kurulu kararıyla 30 gün ertelendi.

5- Yol-İş Federasyonu, birçok işyerinde 70 bin işçiyi kapsayangrev kararı aldı,

6- MSP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Cumalıoğlu, «Günaydın» gazetesine verdiği özel demeçte, «Asgari geçim indirimi yasasını çıkarabilmek için muhalefetle işbirliği yapacağız» dedi.

7- ODTÜ Rektörü Hasan Tan, «Milliyet» Gazetesine verdiğidemeçte, «Tepkiler yasadışıdır istifayı düşünmüyorum» dedi.

8- ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi Hazırlık Sınıfı öğrencisi Ahmet Ağaoğlu, kimlikleri saptanamayan kişilerce öldürüldü.

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 18 kişi öldü 14 kişi yaralandı.

10- ABD Başbakanı Jimmy Carter'in Özel Temsilcisi Clark Clifford Atina'daki temaslarını tamamladı.

11- ABD Başkanı Jimmy Carter'in, Sovyetler Birliğinde rejimekarşı çıkanlardan atom fizikçisi Andrei Sakarov'a gönderdiği mektup, iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir sorun yarattı. Carter bukonuda, «Sakarov'a mektup göndermem, Rusların içişlerine karışmak değildir» dedi.

12- Ortadoğu gezisini sürdüren ABD Dışişleri Bakam CyrusVance, İsrail'in Lübnan'a müdahalede bulunmayacağı yolunda güvence verdi. Öte yandan Başkan Carter da, Ortadoğu sorununaçözüm bulunması için görüşmelerde bulunmak üzere Arap ve İsrail liderlerini Washington'a çağırdı.

13- WASHİNGTON POST gazetesi, Merkezi Haber Alma Örgütü ClA'nın gizli ödeneklerinden yararlanan, aralarında Kıbrıs RumYönetimi Lideri Başpiskopos Makarios'un da bulunduğu yabancıliderlerin bir listesini kamuoyuna açıkladı.

14- İngiltere Dışişleri Bakanı Anthony Crosland, Londra'da öldü.

15- Arjantin Devlet Başkanı General Videla'ya karşı girişilen suikast girişimi, başarısızlıkla sonuçlandı.

16- Güney Lübnan'da, sağcı Falanjist Partiye bağlı birliklerleFilistin birlikleri arasında çarpışmalar yeniden başladı, sağcı birlikler bir kasabayı ele geçirdi.

17- Pakistan'da gelecek ay yapılacak seçimler için sürdürülenkampanyada çıkan olaylarda 4 kişi öldü.

20 Şubat 1977

1- Millet Meclisinde, Milli Savunma Bakanlığı bütçesi kabuledildi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ege Tütün Piyasasınınaçılışı nedeniyle verdiği demeçte, «Ege tütün piyasası olağanüstübir gecikmeyle açılıyor. Kırk günü aşan bir gecikmenin, maşeretiyoktur» dedi,

3- Gümrük ve Tekel Bakanı Orhan Öztrak, Ege Ekici Tütün Piyasasının açılışı dolayısıyla bir demeç verdi. Öztrak, bu yıl ilk defatütün ihracatında vergi iadesinin uygulanacağını belirtti.

4- MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Aydın'da düzenlediği basın toplantısında; TRT'yi eleştirerek, «Seçimlere, tarafsızbir TRT yönetimi ile gidileceğini söyledi.

5- CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu, Erzurum CGP İlçeKongresine bir mesaj göndererek, seçim hazırlıklarına hız verilmesini istedi.

6- DP Genel Başkanı Ferruh Bozbeyli, partisinin Antalya İlKongresinde yaptığı konuşmada; Lockheed rüşvet olayı konusunda,Hükümetin, Amerika ile yeni bir anlaşma yapmasını, Meclislere soruşturma olanağının sağlanmasını ve yolsuzluğun biran önce ortaya çıkarılmasını istedi.

7- Ergani Bakır İşletmesinde çalışan 2 bin 600 işçinin kayıtlıbulunduğu Doğu Maden İşçileri Sendikası ile işveren arasında sürdürülen toplu-iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine, grev kararı alındı.

8- Garanti Bankası Küçükesat Şubesine, kimlikleri tespit edilemeyen kişilerce patlayıcı madde atıldı.

9- Konya ve Seydişehir'de meydana gelen olaylarda 8 kişi yaralandı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 7 kişi öldü, 7 kişi yaralandı,

11- Halter Federasyonu tarafından düzenlenen Yıldızlar Türkiye Şampiyonası sonuçlandı. 13 yeni Türkiye rekoru kırıldı.

12- Atletizm Federasyonunca düzenlenen Kırkoşusu Ankara'dayapıldı. 12 bin metrelik büyükler koşusunu Ağrı bölgesinden Bahattin Kaya kazandı.

13- Türkiye Jokey Klübünün yıllık kongresi Ankara'da yapıldı.Başkanlığa Cemal Kura getirildi.

14- Türkiye Birinci Ligi futbol karşılaşmalarında Adanademirspor Beşiktaş'ı 1 - 0 Bursaspor Mersinidmanyurdu'nu 1 - 0 Zonguldak Giresun'u 1 -0 yendi. Trabson Somsunspor 0-0, Göztepe Altay 1-1, Fenerbahçe Eskişehirspor ü-O berabere kaldılar.

15- KTFD, Magosa'daki Kıbrıs'ın en büyük limanını, serbest ticaret bölgesi ilân etti.

16- ABD Başkanı Jimmy Carter'in Özel Temsilcisi Clark Clifford, beraberindeki bir heyetle Ankara'ya geldi. Clifford, EsenboğaHavaalanı Şeref salonunda basın mensuplarına yaptığı açıklamada,«Türkiye, NATO'nun güneydoğu kalesidir» dedi.

17- ABD, birçok aydını, temel hak ve hürriyetleri savunduklarıiçin hapse atan Sovyetler Birliğini, BM İnsan Hakları Komisyonuna resmen şikâyet etti.

18- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, Ortadoğu'da 6 ülkeyikapsayan gezisinin son durağı olan Şam'a geldi.

19- ABD Başkanı Jimmy Carter'in, Mısır'a yapılan Amerikanyardımının yüzde 20 oranında arttırılması için Kongre'ye öneridebulunacağı açıklandı,

20- ABD'nin, afyon yetiştirme kararı Kanada tarafından protesto edildi.

21- Güney Lübnan'da sağcı Falanjist Partiye bağlı birliklerle,Filistin Birlikleri arasında yeniden çıkan çatışmalarda 45 kişi öldü.

21 Şubat 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, ABD Başkanı Jimmy Carter'in Özel Temsilcisi Clark Clifford'u kabul ederek, bir süre görüştü.

Ciifford, Başbakan Süleyman Demirel ve Dışişleri Bakanı İhsanSabri Çağlayangil ile de görüşmelerde bulundu. Görüşmelerdensonra basına bir açıklama yapan Özel Temsilci, Türkiye ile ABD arasındaki Savunma Anlaşmasının onaylanması için çaba göstereceğini bildirdi.

2- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türkiye Jeoloji Kurumutarafından düzenlenen 31. Bilimsel ve Teknik Kurultayında yaptığıkonuşmada; Ege ile ilgili görüşmelerin, gizlilik içinde yürütülmesinden kuşku duyduklarını belirtti.

3- 1977 yılı Ege Ekici Tütün Piyasası, Gümrük ve Teke! BakanıOrhan Oztrak tarafından açıldı. Bas fiyat 50, ortalama fiyat 42 liraolarak tespit edildi.

4- Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu, yürütme organlarınca,yargı organlarının kararlarının yerine getirilmemesinin, hukuk devleti ve hukukun ilkesini zedeleyici boyutlara ulaştığını ileri sürerek,4 Mart Curna gününü «Kınama Günü» olarak ilân etti.

5- Norveç İşçi Partisi Genel Başkanı Reiulf Stenn başkanlığındaki üç kişilik bir heyet, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in konuğu olarak, dört günlük bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

Stenn, Esenboğa Havaalanında gazetecilere verdiği demeçte;bu ziyaretin, iki parti ve iki ülke arasında daha ileri bir işbirliğininzeminini hazırladığını söyledi.

6- Fransız Ulusal İşverenler Konseyi Yakındoğu ve OrtadoğuKomitesi Başkanı M. Gilbert başkanlığında, Fransız işadamlarındanoluşan bir heyet Türkiye'ye geldi.

7- Kütahya'ya 30 kilometre uzaklıktaki Gümüş köyünde, 100milyon tonluk gümüş madeni bulundu,

8- İstanbul'da Levent Nisbetiye Caddesindeki Tekel Satış Depoşu, kimlikleri saptanamayan silâhlı 4 kişi tarafından soyuldu.Soyguncular, kasadan 85 bin lira alarak kaçtılar.

9- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus, Vance, Ortadoğu gezisini tamamlayarak, Washington'a döndü. Vance, yaptığı konuşmada, «Ortadoğu'da barış için iyimserlik var» dedi,

10- İngiltere Dışişleri Bakanlığına David Owen getirildi.

11- Arnavutluk'ta yeni Anayasa kabul edildi. Yeni Anayasa'nınkabulü dolayısıyla bir konuşma yapan Arnavutluk Lideri Enver Hoca, «Arnavutluk, içte ve dışta barışı savunan, barış içinde yaşamakisteyen bir ülkedir» dedi.

12- İsrail Başbakanı İzak Rabin, Ortadoğu'da barışın sağlanması için ülkesinin bazı toprak tavizleri vermeye hazır odluğunu, ancak, 1967 savaşında İsrail'in işgal ettiği Arap topraklarının tümününgeri verilmesinin söz konusu olamayacağını açıkladı.

22 Şubat 1977

1- Parlamenterlerin yolluk ve ödeneklerini arttıran Meclis karan, CGP'nin başvurusu üzerine, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

2- Millet Meclisi Genel Kurulunda Bayındırlık Bakanlığı Bütçesigörüşülerek kabul edildi. Bakanlığının bütçesi ile ilgili eleştirileriyanıtlayan Bayındırlık Bakanı Fehim Adak Boğaz Köprüsünden geçişin kısıtlanacağını açıkladı.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in konuğu olarak Ankara'da bulunan Norveç İşçi Partisi Genel Başkanı Reiulf Stenn, Ecevit ile beraber bir basın toplantısı düzenledi. Stenn, basın toplantısında yaptığı konuşmada, «CHP'nin Sosyalist Enternasyonele girme kararının Türkiye'de tartışmalara yol açtığını öğrendim. Sosyalist Enternasyonal, bağımsız ve özgür partiler arasındaki işbirliğidir» dedi.

4- ABD Başkanı Jimmy Carter'in Özel Temsilcisi Clark Clifford Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar, Milli Savunma Bakanı Ferit Melen ve CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ileayrı ayrı görüştükten sonra, Ankara'daki temaslarını tamamladı.

5- Avrupa Sosyal Güvenlik Sözleşmesi ile sözleşmenin uygulanması ile ilgili ek anlaşma, Bakanlar Kurulunca onaylandı.

6- Türk lirasının serbest piyasa değerinin, Dolar karşısındasürekli düştüğü açıklandı.

7- Ankara Valiliği tarafından Dernekler Kanununa aykırı faaliyette bulundukları gerekçesiyle bir süre önce kapatılan TÖB-DER,TÜM-DER ve TÜTED, Danıştay'ın «yürütmeyi durdurma» kararınauyularak açıldı.

8- Londra Belediye Başkanı Sir Robin Gillet, eşi ve Londra Belediye Meclisi üyelerinden oluşan bir heyet, İstanbul Valisi Şentürkile Belediye başkanı Ahmet İsvan'ı ziyaret ettiler.

9- İstanbul, Ankara ve Antakya'daki öğrenci olaylarında 19 kişi yaralandı. Öte yandan İstanbul'da eski Cumhurbaşkanı Celâl Bayar'ın evi ile dört ayrı yere patlayıcı madde atıldı.

10- TRT Haber Müdürü Tayyör Şafak, görevinden istifa etti.

11- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 6 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

12- KTFD Başbakanı Nejat Konuk, «Günaydın» gazetesine, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı sıfatı ile verdiği özel demeçte; ABDBaşkanı Carter'in Özel Temsilcisi Clifford'un Kıbrıs'ı ziyaretinin,Ada'da siyasi çözüme yardımcı olmaktan çok, zorlaştıracağını söyledi.

13- NATO Genel Sekreteri Luns, Akdeniz ülkeleri ve NATO'nundurumu konusunda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginlikte bir azalma görüldüğünü belirtti.

14- Portekiz'in güneyindeki Alentejo bölgesinde Estremoz kentinde üstlenmiş olan bir Portekiz tank alayının isyanının bastırıldığıaçıklandı. Genel Kurmay Başkanı, Portekiz Radyosunda yaptığıaçıklamada; ayaklanmanın 9 liderinin tutuklandığını ve alay komutanının görevine son verildiğini bildirdi.

15- Hindistan, muhalefet partileri arasındaki uyuşmazlıkları birkenara iterek, gelecek ay yapılacak genel seçimlerde ortak cepheoluşturmaya karar verdi.

23 Şubat 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, Parlamenterlerin maaşları ileilgili olarak yaptığı açıklamada, «bu konudaki kanun teklifinin, Millet Meclisinde CHP tarafından sabote edildiğini» söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Arap ülkelerinin Ankara'dekiBüyükelçileri onuruna bir yemekte yaptığı konuşmada; Türkiye'nin Ortadoğu'daki gelişmeleri dikkat ve hassasiyetle izlediğini belirterek, «Türkiye'nin dış politikası barış ve adalet ilkelerinden ilhamalmaktadır» dedi,

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan,Doğu Alman Heyeti ve Fransız İşverenleri Milli Konseyi heyetiylegörüşmelerde bulunduktan sonra bir açıklama yaparak, «Bu iki ülke ile Türkiye arasındaki işbirliğinin geliştirileceğini» söyledi.

4- ABD Başkanı Carter'in Özel Temsilcisi Clifford, Ankara'daki temaslarını tamamlayarak, Kıbrıs'a hareket etti. Clifford, Kıbrıs'ahareketinden önce yaptığı açıklamada, işbirliğini güçlendirecek yeni formüller bulunacağını belirtti.

5- CHP örgütünde, erken seçim hazırlıkları yoğunlaştı. CHPGenel Sekreter Yardımcısı Ali Topuz, İstanbul'da Marmara BölgesiParti Örgütünün erken seçim hazırlıkları ile ilgili toplantısında yaptığı konuşmada, «Genel Seçimler Haziran ayında yapılacakmış gibihazırlanmalıyız» dedi.

6- Bu yılki rekoltesi 195 bin tonc ulaşan Ege Ekici Tütün Piyasasının ikinci gününde Tekel, 78 ai;m merkezinde 63 bin 735 tontütün aldı.

7- TÖB-DER, TÜM-DER ve TÜT^D Genel Başkanları düzenledikleri ortak basın toplantısında, hükümetin tutumunu eleştirerek,haklı ve kararlı mücadelelerinde hiçbir engelin kendilerini etkilemeyeceğini belirttiler.

8- ODTÜ, Rektör Hasan Tan tarafından 15 gün süre ile kapatıldı.

9- Gaziantep'te meydana gelen öğrenci olaylarında iki kişi öldü.

10- İstanbul'da MHP Şişli İlçe Gençlik Kolu Lokaline ve bir polis aracına kimlikleri belirlenemeyen kişilerce patlayıcı madde atıldı.

11- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü, 33 kişi yaralandı.

12- KTFD Başkanı Rauf Denktaş, KTF Meclisine, Makarios'layaptığı ikinci görüşme hakkında bilgi verdi. Denktaş, «Rumlar, ikibölgeli federasyondan başka bir şeyle yönelirse, Viyana masasınıterkederiz» dedi.

13- Yunanistan'da yayınlanan bir gazeteye demeç veren Başpiskopos Makarios, «Kıbrıs konusunun adil bir şekilde çözümü konusunda ABD'nin katkıda bulunabileceğini, Özel Temsilci Ciifford'un ziyaretini memnunlukla karşıladığını ve bu girişimin, ABD'nin insiyatifi ele aldığını gösterdiğini belirtti.

14- Uganda Cumhurbaşkanı İdi Amin, kendisine karşı hazırlanan komploda, bazı askeri birliklerin de rol aldığını doğruladı.

15- Suudi Arabistan Petrol Bakanı Zeki Yamani, Katar HaberAjansına verdiği demeçte, OPEC örgütü üyelerinin, petrol fiyatıüzerinde anlaşamadığını söyiedi.

24 Şubat 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, MBG Başkanı Fahri Özdilek ile Başkanvekili Mucip Ataklı'yı kabul eti. Özdilek ve Ataklı, bazı güncel konularla ilgili görüşlerini Cumhurbaşkanına sundular.

2- Parlamenter ödenek ve yolluklarını eski düzeye getiren kanun teklifi, Cumhuriyet Senatosunda kabul edildi.

3- Danıştay Dava Daireleri Kurulu, TRT Genel Müdürlüğüneyapılan atamayı iptal eden Danıştay kararı aleyhine tashih-i kararisteminde bulunan Hükümetin başvurusunu reddetti.

4- Bakırköy İş Mahkemesi, Hava-İş Sendikasının THY'da başlattığı grevi 26 Şubat tarihinden itibaren 20 gün daha erteledi.

5- ODTÜ'nün 636 öğretim üyesi, bir bildiri ile, Üniversite Konseyine danışılmadan Rektörlüğe yapılan atamayı kınadıklarını belirttiler.

Öte yandan, ODTÜ Rektörü Prof. Hasan Tan da bir basın toplantısı düzenleyerek, «daha büyük olayların gelişmesine fırsat vermemek, öğrencilere iyiyi düşünme, doğruyu seçme olanağı tanımakve gerekli önlemleri araştırabilmek için Üniversitenin kapandığını»açıkladı.

6- TGS İstanbul Şube Başkanlığına Vasfiye Özkoçak seçildi.Böylece, kuruluşundan buyana ilk kez TGS İstanbul Şubesine birkadın gazeteci başkan olarak getirilmiş oldu.

7- Ankara Akşam Ticaret Lisesi öğrencilerine, kimlikleri belirlenemeyen 6 kişinin açtıığ ateş sonucu bir öğrenci öldü, 13 öğrencide yaralandı.

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

9- ABD Başkanı Jimmy Carter'in Özel Temsilcisi Clark Clifford,Kıbrıs'ta Rum Lideri Makarios ile iki saat süren bir görüşme yapiı.Clifford, görüşmenin çok yararlı olduğunu söylerken Makarios da,Clifford'un ziyaretinin, halk arasında sorunun çözümü yönünden yeni umutlar yarattığını belirtti.

Öte yandan, Washington'da bir basın toplantısı düzenleyenBaşkan Carter, ABD'nin, Kıbrıs sorununda «kendi isteklerini kabulettirmek istemediğini» söyledi.

10- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Fransız Televizyonunaverdiği demeçte, önümüzdeki Nisan ayında ABD'ye yapacağı ziyaret sırasında, Başkan Carter'den ülkesi için silâh isteğinde bulunacağını açıkladı.

11- İsrail İşçi Partisi Kongresinde, parti genel başkanlığı ve Başbakan adaylığı için yapılan seçimi, şimdiki Başbakan İzak Rabinkazandı

25 Şubat 1977

1- Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ile haftalık olağan görüşmesinden sonra basın mensuplarına bir açıklama yapan Başbakan Süleyman Demirel, katsayı konusunda, «Meclisin iradesi ne ise, o olacaktır» dedi,

2- Millet Meclisi Bütçe Komisyonu, Parlamenter ödenek veyolluklarıyla ilgili kanun teklifini inceleyerek, Senato'da yapılan değişikliği aynen benimsedi.

3- CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Partisinin Kadın Kollarının düzenlediği Eğitim seminerinde bir konuşma yaptı. Ecevit konuşmasında, siyasal cinayetler ve ODTÜ'deki son olaylar konusunda Hükümeti eleştirdi.

4- Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Mahir Ablum, bir demeç vererek, yurt dışındaki işçilerin emeklilik haklarını düzenleyen tasarının, CHP tarafından Mecliste engellendiğini öne sürdü.

5- CGP bir bildiri yayınlayarak, Millet Meclisinde katsayının 12olması için oy kullanacağını açıkladı. Bildiride ayrıca, asgari geçim indirimi yasasının da biran önce çıkarılmasının istendiği belirtildi.

6- ODTÜ Kuruluş Yasasında, Üniversiteyi kapatma konusunda Rektöre hiçbir yetki tanınmadığı gerekçesi ile ODTÜ'nün yenidenöğrenime açılması için Danıştaya başvuruldu.

7- Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Orhan Akbulut, bir basın toplantısı düzenleyerek, Oda üyesi olan Ziraat Yüksek Mühendisi TRT Genel Müdürü Şaban Karataş'ın üyelikten ihraç edildiğiniaçıkladı.

8- Ankara'da meydana gelen öğrenci olaylarında 3, Uşak'ta ise,9 öğrenci yaralandı.

9- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 5 kişi öldü, 10 kişi yaarlandı.

10- ABD Başkanı Jimmy Carter'in Özel Temsilcisi Clark Clifford, Kıbrıs'ta KTFD Başkanı Rauf Denktaş ile görüştü. Clifford, top-lumlararası görüşmelerdeki Kıbns Türk Temsilcisi Ümit Süleyman Onan ve Başbakan Yardımcısı Orhan Bilgehan ile de birer görüşme yaptı. Görüşmelerden sonra bir açıklama yapan Clifford, Kıbrıs ziyaretinden çok şeyler öğrendiğini, Rumlar kadar Türk tarafının da görüşlerini aldığını belirtti.

Öte yandan KTFD Başkanı Rauf Denktaş ise, «Kıbrıs sorununu,Ada'yı görmeden anlamanın olanaksız olduğunu» söyledi.

11- 1976 yılında Türkiye'nin Viyana ve Paris Büyükelçilerininölümü ile sonuçlanan cinayetlerin zanlıları olarak saptanan 4 Ermeninin yakalanmaları için Zürih Savcılığı tarafından uluslararasıtutuklama emri çıkarıldı. Zürih Savcılığınca yapılan açıklamada, bunların «Ermeni Katliamının İntikamcıları adlı grubun üyeleri oldukları bildirildi.

12- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, Ortadoğu gezisiyle ilgiliolarak Kongrede yaptığı konuşmada; «Filistinliler de dahil, bölgedeki tüm taraflar, İsrail'in varlığını tanımak konusunda hazırlıklıdır»dedi. Vance, Ortadoğu'da barısın gerçekleşebilmesi için, İsrail'invarlığının tanınmasının vazgeçilmez bir ön koşul olduğunu da belirtti.

13- ABD'nin uyuşturucu madde gereksinmesini karşılamak amacıyla pembe haşhaş ekimine başlamak istemesi, BM UyuşturucuMaddeler Komisyonunda sert tepkilere yol açtı.

14- Suudi Arabistan Petrol Bakanı Zeki Yamani. Abu Dabi'de yayınlanan bir gazeteye verdiği demeçte, «OPEC'in fiyat konusundakitutumunu kınayarak, «OPEC, üyeleri arasında en büyük üretimesahip ülke olarak bizim dediklerimize kulak vermek zorundadır»dedi.

15- SSCB'nin Resmi TASS Ajansının haberine göre, dünyanınen büyük otellerinden biri olan Moskova'deki Rossiya otelinde çıkan yangında 34 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

16- Bangladeş eski Devlet Başkanı Kondakar Müştak Ahmet,yönetimde bulunduğu süre içinde görevini kötüye kullandığı ve devleti zarara soktuğu gerekçesiyle, Dakka Askeri Mahkemesince 5 yılağır hapis cezasına çarptırıldı.

26 Şubat 1977

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ünbaşkanlığında toplandı. Toplantı ile ilgili olarak yayınlanan bildiride,«yıkıcı faaliyetler, karşılarında devlet gücünü bulacak» denildi.

2- Maliye Bakanlığı Bütçesinin Millet Meclisindeki oylamasında, memur maaşları katsayısı 12 olarak kabul edildi. Yükselen katsayı nedeniyle bazı kuruluşların bütçelerinden kesintiler yapıldı.

3- Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, Millet Meclisi Genel Kurulunda Bakanlığının bütçesi ile ilgili eleştirileri cevaplandırırken, «AP'nin, yaklaşan seçimlerde ABD'nin desteğine ihtiyacıyoktur» dedi.

4- ODTÜ Rektörü Hasan Tan, Üniversitede düzenlediği basıntoplantısında, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in konuşmasınıeleştirerek, CHP'li Parlamenterleri, öğrencilerin aranmasını engellemekle suçladı.

5- Türkiye İşçi Partisi (TİP) ile Sosyalist Parti (SP) nin birincibüyük kongreleri başladı. TİP Genel Başkanı Behice Boran Kongrede yaptığı konuşmada, «CHP'ye, emperyalizm ve faşizme karşıişbirliği» önerdi.

Öte yandan, SP'nin adının Sosyalist Devrim Partisi (SDP) olarak değiştirildi. Ankara'daki Kongrede konuşan Genel BaşkanMehmet Ali Aybar, «CHP'nin vakit geçirmeden kendi dışındaki solile diyalog kurmaya zorlanmasını» istedi.

6- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi öldü, 32 kişi yaralandı.

7- ABD Başkanı Carter'in Özel Temsilcisi Clark Clifford, Kıbrıs'tanayrılmadan önce verdiği demeçte, ABD'nin, Kıbrıs'a garantiler verebilecek durumda olmadığını belirterek, «Kıbrıs sorunu bu yıl çözümlenebilir» dedi.

8- İşçi sorunlarını ele almak üzere Düsseldrof'ta toplanan İşçiKurultayı. CHP Genel Başkanı Bülent Ecevifin kendi sesinden yayınlanan bir başarı mesajı ile çalışmalarına başladı.

9- ABD Başkanı Carter, Kongre ileri gelenleriyle yaptığı görüşmede, Ürdün Kralı Hüseyin'in, ClA'dan para aldığını doğruladı.

Öte yandan, Lefkoşa'daki bazı diplomatik kaynaklarda, Makarios'un CIA ve ABD'den 1964-68 yıllarında 2,5 milyar T.L aldığınıaçıkladılar,

10- Güney Lübnan'da Falanjist Partiye bağlı birliklerle Filistinliier arasında yeniden şiddetli çarpışmalar başladı.

11-Çin Halk Cumhuriyeti ile SSCB arasında sınır anlaşmazlığının giderilmesi konusunda Pekin'de başlayan görüşmeler, sonuçalınamayarak yarıda kesildi.

27 Şubat 1977

1- 1977 mali yılı Bütçesi 206'ya karşı 233 oyla kabul edilerekyasalaştı.

2- Başbakan Süleyman Demirel ile Devlet Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Turhan Feyzioğlu, iki saat süren bir görüşme yaptılar.

Öte yandan, Başbakan Süleyman Demirel, Koalisyonun işleyiştarzı ve ülke meseleleri hakkında CGP'nin görüşlerini kapsayan birmektubu da yanıtladı.

3- Bir süre önce Almanya'ya giden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Korkut Özal, Almanya'deki temaslarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Almanya ile çiftçi mübadelesi yapacağız» dedi.

4- Ankara, Manisa ve Edirne'de meydana gelen öğrenci olaylarında 6 öğrenci yaralandı.

5- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

6- Türkiye Birinci Ligi karşılaşmalarında, Trabzonspor Galatasaray'ı 1 -0, Altay Samsunspor'u 2-1, yendi. Boluspor-Beşiktaş 0-0,Adanaspor-Orduspor 1-1, Mersinidmanyurdu Adana Demirspor 0-0berabere kaldılar.

7- ABD Başkanı Carter'in Özel Temsilcisi Clark Clifford, Londra'da gazetecilere verdiği demeçte; Kıbrıs'ta Türk ve Rum toplumları liderleriyle yaptığı görüşmelerin kendisine «büyük umutlar» verdiğini söyledi. Clifford bu arada, Viyana'da başlayacak olan Toplumlararası görüşmelere, iki tarafın da yapıcı önerilerle geleceklerini umduğunu belirti.

8- ABD Başkanı Carter'in, Arjantin'e yapılan yardımı kısması,Arjantin,de siyasal gerginliği arttırdı.

9- ABD Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, Senato Alt Komitesindeyaptığı konuşmada, ABD'nin, insan haklarının çiğnenmesi gerekçesiyle Arjantin, Uruguay ve Etiopya'ya yaptığı askeri yardımın kısılacağını bildirdi.

10- Yunanistan Dışişleri Bakanı Bitsioş, Ürdün'de Ürdün Dışişleri Bakanı Hasan İbrahim ile Kıbrıs sorunu, ikili ilişkiler ve Ortadoğu'daki son gelişmeleri görüştü.

11- Venezuela Cumhurbaşkanı Carlos Andres Perez, «DOL DEMEXICO gazetesine verdiği demeçte, «ham petrol kaynaklarının2000 yılına kadar kuruması halinde dünya bir felâketle karşı karşıyakalacaktır» dedi.

12- Japonya, Sovyetler Birliğinin tek yanlı olarak karasularını200 mile çıkarmasını resmen protesto etti.

13- Libya Radyosu, Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'ın ClA'danaldığı paraların bir bölümü ile bazı İngiliz turizm şirketlerinin hissesenetlerini aldığını, bir bölümünü de İsviçre bankalarına yatırdığınıöne sürdü.

28 Şubat 1977

1- Başbakan Süleyman Demirel, Malatya'da İnönü Üniversitesi ile iki yüksek okulu hizmete açtı. Demirel yaptığı açış konuşmasında, Türkiye'nin, Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana eğitim alanında yarattığı gelişmeleri belirtti.

2- Ticaret Bakanlığı, ithalâtın spekülatif kazançlara neden olmaması amacıyla, kendi ihtiyaçları için tahsis alanların, bu tahsisibaşkalarına devretmelerini veya satmalarını yasakladı.

3- AP Meclis Grup Başkan vekil i Oğuz Aygün, bir demeç vererek, siyasi istikrarın sağlanması için erken seçimin zaruri olduğunuileri sürdü.

Öte yandan, CHP Genel Yönetim Kurulu da toplanarak, bütçeden sonraki gelişmeleri ve erken seçim konusunu gözden geçirdi.

4- 1977 Mali Yılı içinde Türk Silâhlı Kuvvetleri subay, assubayve uzman çavuşlara verilecek yan ödemeleri saptayan kararname, Resmî gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

5- Çimento ve inşaat demiri üzerinde oynanan suni darlık oyununedeniyle bu iki madde piyasadan tamamiyle çekildi, fiyatlarında da hızlı bir artış oldu.

6- Eğitim uçuşları yapan Türk Kuşuna ait bir tarım mücadele uçağı, Antalya yakınlarında düştü, pilot Melih Özüak yanarak öldü.

7- Ankara'da meydana gelen öğrenci olaylarında 4, İstanbul'daise, 3 öğrenci yaralandı. Balıkesir'deki öğrenci olaylarında da birmemur yanlışlıkla öldürüldü.

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 25 kişi öldü, 23 kişi yaralandı.

9- Beşiktaş Teknik Direktörü Gündüz Tekin Onay, görevindenistifa etti.

10- ABD Başkanı Carter'in Özel Temsilcisi Clark Clafford, Atina, An-kara ve Lefkoşa'daki temasları hakkında İngiltere Hükümetine bilgi verdi. Clifford, Kıbrıs sorunu için İngiltere'nin de Türkiye'ye baskı yapmasını istedi.

11- ABD Başkanı Carter, Uganda'deki durumu yakından izlediklerini, ancak, bu ülkedeki Amerikalılar için fazla endişeye kapılmadıklarını açıklayarak, Amerika'nın İdi Amin'i kızdırmamaya çalıştığını belirtti.

12- Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Amerikan Televizyonunaverdiği demeçte, Amerika isterse, Ortadoğu'da bir ay içinde barışınkurulabileceğini söyledi.

13- Mısır, Suriye ve Sudan Devlet Başkanları, üç ülke arasındaortak bir askeri komutanlık kurulmasını kararlaştırdı.

14- Ürdün Kralı Hüseyin, NEWSWEEK dergisine yaptığı açıklamada, ABD Haber Alma Merkezi (CIA) nden 20 yıldan beri para aldığını doğruladı. Kral Hüseyin, bu paranın kendi adına değil, ÜrdünHaber Alma ve Güvenlik çalışmalarının geliştirilmesi için harcandığını da belirtti.

15- Japon Tarım Bakanı, balıkçılık hakları konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Sovyetler Birliğine gitti.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106